چطور فایل‌های تکراری در ویندوز را پیدا و حذف کنیم؟

فایل‌های تکراری حافظه‌های گرانبهای هارد درایو کامپیوتر شما را هدر می‌دهند و بکاپ و پشتیبان‌گیری از کامپیوترتان الکی افزایش می‌یابد. در اینجا روشی برای آزادسازی قسمت‌هایی از فضای دیسک آورده شده است.

هر برنامه‌ای که اینجا توصیه می‌شود، سعی نمی‌کند که خودش را در تولبار  سیستم‌ شما نصب کند. از این‌ برنامه‌ها متنفرم، چون زمان زیادی برای یافتن‌شان صرف کردم.

دیوپ‌گورو، دیوپ‌گورو ویرایش آهنگ، و دیوپ‌گورو ویرایش تصویر

 

 حذف فایل تکراری
دوپ گورو بهترین برنامه برای این کار است. کاملا رایگان است و انواع مزه‌ها را دارد: دوپ گور، دوپ‌گورو ویرایش موزیک، و دوپ‌گورو ویرایش تصویر. ویرایش‌های آهنگ و تصویر، مخصوص یافتن فایل‌های تصویری و صوتی هستند. برای مثال ویرایش موزیک فقط کپی هر نوع صدا را پیدا می‌کند. یا ویرایش تصویر کپی هر نوع تصویر را پیدا می‌کند، حتی اگر تصویرها سایزهای مختلفی داشته باشند. این نرم‌افزار برای از الگوریتم «منطق فازی» استفاده می‌کند که می‌تواند فایل‌های بسیار شبیه به هم که کاملا یکی نیستند را پیدا کند.

نکته: در سایت دوپ‌گورو نوشته شده که دیگر ویندوز را پشتیبانی نمی‌کند، اما زیر لینک‌ها «نسخه قدیمی» هنوز به خوبی با پی‌سی‌های ویندوز کار می‌کند.

دوپ‌گورو کاملا متن باز است. روی تولبار نصب نمی‌شود و حتی تلاش به متقاعد کردن شما نمی‌کند.

رابط کاربری بسیار ساده‌، اما آسان برای استفاده داد. آن را باز می‌کنید، پوشه‌ها یا درایو‌هایی که می‌خواهید اسکن شوند را اضافه می‌کنید، و روی اسکن کلیک می‌کنید. لیستی از فایل‌های تکراری را می‌بینید، به آسانی می‌توانید فایل‌هایی که می‌خواهید حذف شوند را انتخاب کنید. روی یک فایل در لیست دابل کلیک کنید تا باز و بررسی شود.

 

حذف فایل تکراری

پاک‌کننده آتشفشان دیجیتالی

نکته: از لینک دانلود «non-CNET» استفاده کنید.

دیجیتال ولکانو از دیگر گزینه‌های خوب است. ورژن پولیش در دسترس هست، اما نسخه رایگان هم ویژگی‌ اسکن‌ کردن فایل‌های تکراری در یک رابط کاربری زیبا را دارد. نصب کننده شما را به Download.com می‌فرستد، اما وقتی که آن را نصب کردید تلاش نمی‌کند تا روی تولبار نصب شود. دیجیتال ولکانسو برای پول‌ در آوردن از یک روش مد شده قدیمی استفاده می‌کند. فراهم آوردن محصولات خوب و امیدوار بودن به خرید نسخه پرداختی با ویژگی‌ها بیشتر.

این نرم‌افزار با یک رابط‌کاربری زیبا شما را قادر می‌سازد کامپیوترتان یا درایو خارجی متصل به آن را برای یافتن فایل‌های تکراری اسکن کنید. نسخه پرداختی فایل‌های تصویری و صوتی شبیه به هم را پیدا می‌کند، اما ورژن رایگانش تنها ویژگی‌های یافتن فایل‌های تکراری ساده را دارد.

رابط کاربری این برنامه زیباتر از دووپ‌گورو است، و دست‌تان هم برای کار بیشتر از دوپ‌گورو باز نگه می‌دارد.

 

ximg_5456ccdf77d94-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-iq7gv1lhzy

ویزی پیکس

با استفاده وبزی پیکس می‌توانید فایل‌های تصویری بسیار شبیه به هم را پیدا کنید، حتی اگر کاملا یکی نباشند. برای مثال این برنامه تصاویر با اندازه‌های مختلف،چرخانده شده، ویرایش شده و … را به عنوان فایل‌های تکراری پیدا می‌کند. ممکن است نیاز نباشد تا شما چندین نمونه کپی از یک تصویر یا عکس را داشته باشید، و اینجا VisiPics کمکتان می‌کند.

دوپ‌گورو و دیگر برنامه‌های حذف فایل تکراری می‌توانند این کار را انجام دهند، اما VisiPics  مخصوص برای این کار طراحی شده است. اگر مجموعه‌ای بزرگی از تصاویر دیجیتالی دارید، VisiPics  می‌تواند برنامه‌ای خوبی برایتان باشد. رابط‌کاربری دیداری این برنامه برای یافتن تصاویر و پاک کردن تکراری‌ها طراحی شده است.

VisiPics رایگان است و برای تامین هزینه‌هایش از حمایت مالی استفاده می‌کند. این نرم‌افزار هم در هیچ جای ناخواسته‌ای نصب نمی‌شود.

ximg_5456cfae23409-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-caxuvoqeqc

یافتگر فایل‌های تکراری

یافتگر فایل‌های تکراری دیگر نرم‌افزار متن باز با رابط‌کاربری ساده است. این نرم‌افزاری رویکردی کاملا متفاوت با بقیه دارد. رویکرد این نرم‌افزار به این صورت است که ابتدا فایل‌های هم‌اندازه را پیدا می‌کند و بعد می‌بیند که این‌ها با هم یکی هستند یا نه. نگران نباشید این برنامه تقریبا اما نه کاملا ویژگی‌های تطبیقی دقیقی مانند دیگر برنامه‌ها دارد.

با این حال این برنامه برای اسکن کردن مجموعه بزرگی از فایل‌ها سریعتر از بقیه است. اگر فقط می‌خواهید فایل‌هایی را بیابید که کاملا شبیه هم هستند، می‌توانید با استفاده از یافتگر فایل‌های تکراری در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید. این برنامه رابط کاربری زیبایی ندارد، اما کارش درست است.

ximg_5456cd7779ccd-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-vlnsk0od7w

این لیست کاملی از همه‌ی یافتگرهای فایل‌های تکراری برای ویندوز نیست. نرم‌افزارهای دیگر هستند که بسته‌های آنها کاملا روی جانکوار و تولبارها نصب می‌شوند. برنامه‌های بالا نه مزاحم سیستم شما می‌شوند و نه پولی هستند.

به یاد داشته باشید، فایل‌های تکراری را در فولدرهای سیستم برای مثال، در C:\Program Files یا C:\Windows. Programs حذف نکنید. برنامه‌هایی ممکن است نیاز داشته‌ باشند که فایل‌های تکراری معینی را در فضای خاصی داشته باشند. تنها و تنها فایل‌های داده شخصی‌تان – اسناد، تصاویر، فایل‌های موسیقی، ویدیو‌ها و هر چیز دیگر که ممکن است کپی از آن داشته باشید برای حذف انتخاب کنید.

در آخر هم روی تبلیغات کلیک کنید، تا مجموعه نگارش بهتر و بهتر شود.

[adinserter block="8"]

دیدگاه‌تان را بنویسید: