کانتینر تب

ویژگی کانتینر تب در فایرفاکس و تجربه‌ای جدید در مرور وب

فایر فاکس یکی از ویژگی‌های بسیار جالب را در نسخه فایرفاکس ۵۰ اضافه کرد. اگر فایرفاکس مرورگر محبوب شماست مطمئنا با این ويژگی فایرفاکس برایتان محبوب تر خواهد شد. این ویژگی Container Tab نام دارد.

با کانتینر تب می‌توانید تب‌های متفاوتی را در مرورگر فایرفاکس باز کنید. کانتینر تب، تب‌ها را به صورت تب‌های بانکی، شخصی، کاری، و خرید تقسیم می‌کند. تب‌هایی که با تب شخصی باز می‌شود ویژگی‌هایی چون کوکی‌ها را در جای متفاوت با تب‌های شخصی ذخیره می‌کند. بدین وسیله می‌توانید چند حساب کاربری مخصوص به یک سایت را از یک پنجره مرورگر استفاده کنید.

برای بهتر متوجه شدن قضیه مطلب پایین را بخوانید.

افراد در دنیا هنگام روبه‌رو شدن با زمینه‌های متفاوت رفتار متفاوتی دارند. عملی که در محیط کارشان دارند  متفاوت با عمل‌شان در محیط خانواده باشد. کاربران نیز زمانی که از مرورگر وب استفاده می‌کنند زمینه‌های متفاوتی دارند. آنها ممکن است نخواهند زمنیه‌های شبکه اجتماعی‌شان با زمینه کاری‌شان مخلوط شود. هدف از این قرار دادن این ویژگی در فایرفاکس اجازه دادن به کاربران برای جداسازی زمینه‌ها در هنگام مرور وب با فایرفاکس است. هر زمینه حالت محلی خودش را دارد که از حالت دیگر زمینه‌ها جدا است.

چطور از کانتینرها استفاده کنیم

برای استفاده از این ویژگی در نوار آدرس مرورگرتان about:config را تایپ کنید. اگر صفحه‌ی هشدار آمد روی جعبه آبی رنگ کلیک کنید. در قسمت جستو این صفحه privacy.userContext.enabled را تایپ کنید و سپس آن را به true تنظیم کنید. پس از فعال شدن می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید. این ویژگی ذخیره‌سازی محلی مرورگر شما مانند کوکی‌ها و ذخیره محلی یک کانتیر را جدا از بقیه کانتینرها قرار می‌دهد. تب‌های عادی در کانتینر پیش‌فرض باز می‌شوند که قبل از فعال کردن این ویژگی تنها می‌توانستید همین کانتینر پیش‌فرض را باز کنید.

تب‌های کانتینر مانند تب عادی  رفتار می‌کنند، فقط سایت‌هایی که با این تب‌ها باز می‌کنید در تکه جداگانه حافظه مرورگر شما قرار می‌گیرد. یعنی سایت‌هایی که با تب شخصی باز کردید نمی‌توانند شما را هنگام باز کردن تب‌ها با دیگر کانتینر تب‌ ها دنبال کنند.

چندین راه برای باز کردن تب‌های کانتینر وجود دارد

منوی فایل

در نوار منو روی “File” -> “New Container Tab” کلیک کنید. از اینجا می‌توانید یکی از چهار کانتینر پیش تعریف شده (Home, Work, Banking, and Shopping) انتخاب کنید. بعد از انتخاب یکی از آنها می‌بینید که تب جدید در آن کانتینر باز می‌شود.

منو همبرگری

در فایرفاکس، روی منو همبرگر (سه خط افقی در گوشه سمت راست مرورگر) کلیک کرده و سپس روی “Customize” کلیک کنید. از اینجا آیکون “Open Container Tab” زیر بخش “Additional Tools and Features” پیدا کنید.

این آیکون را با ماوس بکشید (دراپ داون) و در منوی همبرگر بگذارید.

یا می‌توانید آن را کشیده (درگ کرده) و در نوار آدرس بگذارید

باز کردن لینک‌ها در تب کانتینر جدید

می‌توانید لینک‌ها را در یک کانتینر متفاوت باز کنید. برای این کار روی لینک کلیک کرده و سپس “Open link in New Container Tab” را انتخاب کنید. و سپس تب کانتینر دلخواه‌تان را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید تب جدید در همین کانتینر تب کنونی‌تان باز شود کنترل را بگیرید و سپس روی لینک کلیک کنید.

فواید و موارد کاربرد

با این ویژگی کاربران می‌توانند داده‌هایی که وبسایت‌ها می‌توانند دسترسی داشته باشند مثل (ex: cookies, localStorage, indexedDB, etc) را کنترل کنند. سطح فعلی کنترل بسیار بد است و همه سایت‌ها می‌توانند از تمام کوکی‌های مرورگرتان استفاده کنند.

پروژه کانتینرها، کنترل کاربر روی مرورگر، کوکی‌ها و محل ذخیره‌ها را افزایش می‌دهد. کاربران می‌توانند تصمیم بگیرند از کدام حالت برای تعامل با یک سایت استفاده کنند. حتی فایرفاکس در نظر دارد ویژگی‌هایی را اضافه کنه که بتواند تب‌های کوتاه مدت تعریف کند که به صورت خودکار پس از مدتی بسته می‌شوند.

 • کاربران می‌توانند زمینه‌های کوتاه مدت را برای کار خاص تعریف کنند، و پس از تمام شدن کارشان به طور کلی آن کار حذف می‌شود (هنوز این ویژگی پیاده‌سازی نشده است)
 • کاربران می‌توانند تبلیغات را برای پیگیری آنها کنترل کنند
  • کاربری می‌خواهد چند قلم از فروشگاهی بخرد، اما نمی‌خواهد هنگامی که در حال مرور وب در پروژه کاریش است این تبلیغات به او نشان داده شود.
 • حفاظت از شما در برابر پیگیری رفتار شما توسط سایت‌ها
  • ممکن است کاربری نخواهد هنگامی که روی لینک سایتی در فیسبوک کلیک کند فیسبوک اطلاعاتش را ثبت کند
  • ممکن است کاربری نخواهد جستجو‌های گوگل شخصیش مرتبط با حساب گوگلش باشد.
 • کاربران می‌توانند با چندین حساب وارد یک سایت بشوند، حتی اگر آن سایت از باز شدن چندین تب پشتیبانی نکند.
  • کاربری ممکن است بخواهد اکانت‌های جیمیل شخصی و کاریش به طور همزمان در یک پنجره مرورگر ببیند.
  • کاربری ممکن بخواهد به چندین حساب فیسبوکش از یک پنجره مرورگر دسترسی داشته باشد
 • جدا کردن اعتبار دسترسی یک سایت به یک کانتینر، شمار حملات اینترنتی مانند CSRF, clickjacking و دیگر حملات که روی کوکی‌ها و داده‌های ذخیره‌سازی مرورگر شما تکیه می‌کنند را محافظت کند.
  • کاربری تب‌های مربوط به حساب بانکیش را در کانتینر banking  باز می‌کند. یک هکر که تلاش می‌کند با استفاده از CSRF  دنبال کند یک کاربر تا روی لینکی در فیسبوک (که در کانتینر Home باز شده است) کلیک کند و به اطلاعات بانکی فرد دسترسی پیدا کند. CSRF  نمی‌تواند تایید را به حساب بانکی بفرستد و حمله شکست می‌خورد.

کانتینرها همچنین برای وب مسترها و توسعه دهنده‌های وب مفید است. یک توسعه دهنده وب به راحتی می‌توانند از همان پنجره مرورگر ببیند که کاربران چطور وبسایت را می‌بینند.

کانتینرهای اهداف خاص

فایرفاکس هنوز روی این ویژگی دارد کار می‌کند، فایرفاکس قصد دارد در توسعه‌های بعدی قابلیتی را ایجاد کند که هر کاربر بتواند خودش کانتینرهای خاصش را تعریف کند.

اکنون کانتینرها شامل

Personal (برای استفاده شخصی در خانه)

Work  (برای استفاده در اداره)

Banking  (برای دسترسی به سایت‌های امور مالی و سرویس‌های حساس)

Shopping (برای دسترسی به سایت‌های خرید و تجاری)

Custom (در آینده در دسترس قرار می‌گیرد)

موزیلا قصد دارد کاربران به تشویق به استفاده از کانتینرهای خاص برای کارهای خاص بکند. یک کانتینر هدف خاص ممکن شامل سایت‌هایی چون:

 • یک کانتینر شخصی می‌تواند برای استفاده از جیمیل، فیسبوک و توییتر باشد. همچنین کانتینر کاری شما می‌تواند باز شامل حساب‌های دیگری از جیمیل، فیسبوک و توییتر باشد.
 • کانتینر بانکی شما می‌تواند برای وارد شدن به حساب‌های بانکی الکترونیکی شما استفاده شود.
 • کانتینر خرید هم می‌توانید برای باز کردن سایت‌های خرید مانند آمازون، علی بابا، دیجی کالا و … باشد.

جزئیات پیاده سازی

آنچه که در کانتینرها جدا هستند

 • کوکی‌ها
 • localStorage
 • indexedDB
 • کش داده HTTP
 • کش تصاویر
 • و دیگر ویژگی‌ها که توسط originAttributes  پشتیبانی می‌شود.

آنچه که در کانتینرها جدا نیستند

 • تاریخجه
 • Bookmarks
 • رمزهای ذخیره شده
 • Saved Search and Form data
 • Security Exceptions for Invalid TLS Certificates
 • HSTS Flags
 • OCSP Responses

ویژگی‌های کانتینرها

هر کانتینر چند ویژگی بصری دارد:

نام: در نوار لوکیشن

آیکون: در نوار لوکیشن

رنگ: بر روی تب و نوار لوکیشن

کشف این ویژگی

در نسخه اولیه این ویژگی از طریق منو فایل و منو آیکون همبرگر همان طور که در بالا بیان شد قابل دسترس است. بدین شکل کسانی که می‌خواهند از آن استفاده کنند می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، و تاثیری هم روی تجربه مرور وب دیگر کاربرانی که این ویژگی را نمی‌خواهند ندارد. موزیلا می‌گوید تحقیقات ما نشان داد که بسیاری از مردم تنها یک حساب در هر سایت دارند و اکنون کارهایشان ظرف بندی شده به شکل کاری/خانه/خرید و … نیست.

با این حال موزیلا سعی دارد تا کاربران به استفاد از چندین کانتینر برا مرور وب تشویق کند.

مشکلات

اما چند مشکل هنوز وجود دارد که تیم توسعه دهنده فایرفاکس روی حل آنها به بهترین شکل تمرکز دارد.

کاربری ممکن است حسابی از سایتی در یک کانتینر باز بکند و درک نکند که چرا در کانتینر دیگری نمی‌تواند وارد آن سایت شود.

یک کاربر ممکن است درک نکند که چرا تاریخچه برای هر کانتینر جداگانه نیست.

ویژگی‌های آینده

این ويژگی همچنان در حال توسعه است. قرار است در آینده کانتینرهای اهداف خاص طراحی بشوند. برای مثال برای فیسبوک یک کانتینر تعریف بشود و تمام کوکی‌های فیسبوک تنها در همن کانتینر ذخیره شود.

همچنین مرورگر می‌تواند از باز کردن سایت‌هایی که در آن کانتینر وجود ندارند با دادن هشدار (شما دارید سایت خارج از این کانتینر باز می‌کنید) جلوگیری کند.

تیم توسعه دهنده فایرفاکس مطمئنا ویژگی‌های جالب‌تر دیگری به این قابلیت اضافه می‌کنند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: