فراموشی رمز اندروید

وقتی رمز گوشی یا تبلت اندرویدی‌مان را فراموش کردیم چه باید کنیم؟

اندروید با درخواست پین، الگو و یا رمز عبور دستگاه شما را ایمن می‌سازد. اما گاهی وقت‌ها که رمز را فراموش کردیم همین ایمنی‌سازی‌ها دردسر می‌شود، در اینجا روشی برای دور زدن این قفل آورده شده است.

با اینکه گوگل تدابیر امنیتی اندروید را در نسخه‌های جدید بیشتر کرده است، اما تا وقتی شما یوزر و پسوورد گوگل‌تان را به یاد داشته باشید، می‌توانید دوباره گوشی‌تان را قابل استفاده کنید.

اندروید ۴.۴ و پایین‌تر

برای دور زدن پسوورد، الگو و یا پین فراموش شده در سیستم‌های اندروید ۴.۴ و پایین‌تر یک راهکار کلی وجود دارد. گوگل این ویژگی را در اندروید ۵ حذف کرده است، بنابراین اگر از نسخه‌های جدید اندروید استفاده می‌کنید، باید از روش‌های مختلفی برای دور زدن پسوورد استفاده کنید.

برای استفاده از این راهکار، ۵ بار الگوی نادرست در صفحه قفل وارد کنید، گزینه‌ای به نام  “forgot password” ، “forgot pin یا “forgot pattern” ظاهر می‌شود، این گزینه را انتخاب کنید. از شما نام کاربری و رمز عبور گوگل مرتبط با دستگاه اندروید‌تان خواسته می‌شود.

اندروید ۵

در اندروید ۵ این ویژگی برداشته شده است، اما به این معنی نیست که هیچ راهی برای پاک کردن و بازیابی پسورد گوشی یا تبلت‌تان ندارید. این کار حفاظت از دستگاه اندرویدی شما را بیشتر می‌کند و مهاجمان دیگر به آسانی نمی‌توانند رمز گوشی شما را دور بزنند.

ویژگی‌های  Android’s Smart Lock  ممکن‌ است شما را نجات دهد. برای مثال با نصب Android’s Smart Lock روی گوشی‌تان و تنظیم آن روی ورود خودکار زمانی که وای‌فای خانه‌تان وصل می‌شوید «automatically log in when it’s on your home Wi-Fi». می‌توانید هر وقت که به وای فای خانه‌تان وصل شوید، گوشی شما به صورت خودکار قفلش برداشته شود، حتی اگر شما کد رمزتان را به یاد نداشته باشد.

می‌توانید با استفاده از چند ترفند دیگر از دست این مشکل خلاص شوید. برای مثال برای دستگاه‌های سامسونگ می‌توانید به وبسایت Find My Mobile بروید، به حساب سامسونگ‌تان وارد شوید، سپس گزینه “Unlock my screen” را انتخاب کنید تا بتوانید از راه صفحه قفل گوشی‌تان را بردارید. اگر گوشی‌تان متعلق به شرکت‌های دیگری است، اگر سایتی برای ثبت نام کاربران دارند ممکن است چنین ویژگی را داشته باشند.

تبلت یا گوشی هوشمندی اندرویدی‌تان را فکتوری ریست کنید.(بازگرداندان به تنظیما کارخانه)

اگر گزینه‌ای آسان برای ریست کردن دستگاه‌تان با یکی از ترفند‌های بالا پیدا نکردید.بهترین راه پاک کردن داده‌های ذخیره شده با فکتوری ریست است. این داده‌ها را حذف کنید، تا دوباره گوشی‌تان از نو راه‌اندازی شود و دوباره قابل استفاده گردد.

پاک شدن این داده‌ها زیاد مشکلی برای گوشی‌های مدرن اندرویدی امروزه که به راحتی آنلاین به روز رسانی می‌شود ایجاد نمی‌کند. شما با وارد شدن به حساب‌ گوگل‌تان به ایمیل‌ها، مخاطبان، برنامه‌ها و هر چیز دیگری می‌توانید دسترسی داشته باشید.

اگر دستگاه شما یک SD کارت برداشتنی دارد، قبل از اجرای فکتوری ریست (بازیابی تنظیمات کارخانه) این اس دی کارت را بر دارید، فقط مطمئن شوید که فایل‌های ذخیره شده در این اس دی کارت کپی نشده‌اند. احتمالا بهتر است قبل از برداشتن اس دی کارت دستگاه اندرویدی‌تان را خاموش کنید.

اگر در دستگاه‌تان  Google’s Android Device Manager فعال است، می‌توانید به وبسایت Android Device  Manager بروید و به حساب گوگلی که در دستگاه اندرویدی‌تان استفاده می‌کنید وارد شوید. دستگاه اندرویدی که می‌خواهید قفلش باز شود را انتخاب کرده سپس “Erase” را انتخاب کنید.  می‌توانید پس از راه‌اندازی دستگاه‌تان دوباره قفل را تنظیم کنید.

ximg_55d9f93c75429-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-eslw-pso_h

نکته‌ اینکه گزینه “Lock” در Android Device Manager فقط به شما اجازه تنظیم قفل جدید برای گوشی یا تبلتی می‌دهد که اخیرا کدش باز شده است، بنابراین نمی‌توانید از حذف یک کد قفل موجود استفاده کنید.

اگر Google’s Android Device Manager  روی گوشی یا تبلت‌تان فعال نیست. می‌توانید به راحتی تبلت یا گوشی‌تان را فکتوری ریست کنید.

به زودی در به روز رسانی بعدی چگونگی فکتوری ریست آورده خواهد شد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: