دلفین

هر چیزی که می‌خواهید در مورد رفتار جنسی دلفین‌ها بدانید – اما می‌ترسید بپرسید

وال‌ها و دلفین‌ها زندگی جنسی شگفت‌آور جالبی دارند، مملو از موقعیت‌های متفاوت، مَهبَل‌های که به شکلی استادانه درست شده‌اند، و نوع نابی از آلت تناسی مردانه که بیشتر اوقات راست است. دانشمندی به نام دارا اُرباچ، پستاندار شناس دریایی در دانشگاه داهاویس در هالفیکس کانادا، ۷ سال است که این ارتباط آبزی استادانه را بررسی می‌کند. وی بعضی از اکتشاف‌های شوکه کننده‌ای داشته است که برخی از آنها امروز در ارئه‌ای در نشست ۲۰۱۷ زیست شناسی تجربی ارائه شد.

در اینجا گفتگویی که با اُرباچ در رابطه با کار – و بهترین بخش کارش در مورد مطالعه عادت‌های جنسی برخی از معروف‌ترین مخلوقات آبزی شده آورده شده است.

این مصاحبه برای واضح تر و خلاصه‌تر بودن ویرایش شده است.

سوال: بیاییم با این سوال واضح شروع کنیم، این مطالعه چیست؟

پاسخ: جماع، مستقیم‌ترین تعامل ممکن میان نر و ماده است، اما به دلیل چالش‌های فیزیکی چیز کمی در مورد آن می‌دانیم، این مخصوصا در مورد موجودات آبزی واضح‌تر است. بنابراین با نگاه کردن داخلی به حیوانات در حالی که جماع می‌کنند می‌توانیم چیزهایی بیشتری از این مکانیسم بدانیم. ما این کار را با نگاه کردن به نمونه‌های بافتی حیوانات که بر اثر حوادث طبیعی مرده‌اند انجام می‌دهیم. ما در مطالعه‌مان از تمام آلت تناسلی مذکر و تمام مَهبَل‌های مونث استفاده می‌کنیم.

سوال: سپس به آزمایشگاه می‌روید و آنها را مانند تکه‌های پازل کنار هم قرار می‌دهید؟

پاسخ: آری، اما آنچه که مطالعه ما را منحصر به فرد می‌سازد این است که، دانیل کلی، یکی از همکاران من، روشی را یافته که با آن اندازه آلت مردی به اندازه حالت اولش باد می‌شود، که تا قبل از روش او این کار انجام نشده بود. نمونه پس از مرگ آلت مردانه‌اش چروکیده می‌شود، اما این روش جدید به قدری آلت‌های آنها را مانند قبل از مرگشان می‌سازد که با آن می‌توانند با جنس ماده‌شان جماع کنند.

واژن دلفین
این واژن دلفین پوزه باطری معمولی، که در اینجا به رنگ خاکستری دیده می‌شود، شامل چین‌های پیچیده‌ای است که آلت تناسلی جنس نر (قرمز) باید هدایت شود تا اسپرم آن به تخمک جنس ماده تا آنجا که ممکن است نزدیک شود.

سوال: چطوری یک آلت تناسلی مردانه که مرده است باد می‌شود؟

پاسخ: ما از سالین فشرده شده استفاده می‌کنیم، بنابراین ضروری است که مخزنی از نیتروژن داشته باشیم و این هوا را تحت فشار به یک قوطی کوچک -مانند یک قوطی نوشابه- که پر از سالین باشد فیلتر کنیم و سپس آن را به داخل آلت می‌فرستیم.

سوال: با اندام تناسلی ماده هم همین کار را می‌کنید؟

پاسخ: آنها شگفت انگیز هستند، چون تنوعی دارند که تا قبل از آن اصلا مستند نشده است. آن را باز می‌کنید و واقعا مطمئن نیستید چه چیزی درون آن می‌بینید. آیا ساده است؟‌ و یا مارپیچی است؟ یا چین‌های عمیقی دارد؟ یا کم عمق و سطحی هستند؟ هر دستگاه تناسلی که باز می‌شود رشته‌ تناسلی منحصر به فردی دارد و شما هرگز نمی‌دانید که دستگاه تناسلی یک گونه جدید چگونه است.

سوال: در حیات وحش، دلفین‌ها چطور مقاربت جنسی می‌کنند؟

پاسخ: بسیار متغیر است. بعضی از گونه‌ها مانند دلفین‌های سربی، جماع آنها شکم به شکم است. دلفین‌های پوزه بطری معمولی، به نظر می‌رسد یک آرایش T شکل برای جماع به کار ببرند که در آن جنس نر دقیقا در خط وسط جنس ماده قرار می‌گیرد. گراز ماهی بندر، در انجام این کار منحصر به فرد هستند، آنها صبر می‌کنند تا جنس ماده به سطح آب بیاید و پس از آمدنش از آب بیرون می‌پرند و سعی می‌کنند با جنس ماده جماع کنند.

سوال: آیا ممکنه برای تفریح هم این کار را بکنند؟

این هدف کلی این پژوهش برای فهمیدنش است. رابطه جنسی در میان آنها در تمامی طول سال وجود دارد، با این حال آنها در دوره معینی از سال آبستن می‌شوند. با نگاه کردن به چگونگی چین‌ها اندام‌های تناسلی آنها، اکنون می‌توانیم بگوییم که موقعیت‌های بدنشان، آنها را در لقاح موفق‌تر از بقیه می‌سازد، که ممکن است برای هدف دیگری به غیر از تولید مثل باشد. آیا این بازی است؟ آیا سلسه مراتبی کار می‌کند؟ آیا یاد می‌گیرند؟ می‌تواند تعدادی از کارکردهای جنسی داشته باشد.

 

پاسخ:‌ فکر می‌کنم بهترین چیز هیجان انگیز بودنش است. من هرگز به کسی چیزی در مورد کارهایی که انجام دادم نگفتم و آنها با گوش دادن به حرف‌های من خسته خواهند شد.

بخش بد آن؟ من بخش بدش را نمی‌شناسم. واقعا، واقعا عاشق کارم هستم.

دیدگاه‌تان را بنویسید: