زی‌پرشین

نگارش اسناد فارسی با تک، تاریخچه و نصب زی‌پرشین

برای ارائه نسخه فارسی تِک، تلاش‌های بسیاری توسط افراد مختلف صورت گرفت تا رویای نگارش شیرین زبان فارسی با لاتک محقق شود. به تدریج  نرم‌افزارهایی چون ریاضی‌نگار، تک‌پارسی، زی‌تک، فارسی‌تک و تک ایران برای نوشتن فارسی با تک رونمایی شدند. اما این نرم‌افزارها مشکلات و معایبی چون کیفیت پایین خروجی، به روز‌ رسانی‌های ضعیف و غیر فعال، داشتن باگ‌های فراوان، پشتیبانی نکردن از یونیکد، نداشتن قابلیت بریدن و چسپاندن  متن و … را داشتند.

برای آشنایی با تک نوشته برای نوشتن پایان‌نامه و مقاله از واژه‌پرداز‌ها استفاده نکنید را بخوانید.

تاریخچه زی‌پرشین

برای جستجوی تاریخ زی‌پرشین سری به نوشته‌های وفا خلیقی می‌زنیم. او نقل می‌کند که همیشه مطالب فارسی را با نرم‌افزار (word) می‌نوشت، اما از نحوه نمایش آن راضی نبود. به این فکر می‌افتد که آیا راهی هست که بتواند اسناد فارسی را با لاتک بنویسد. در اینترنت جستجویی می‌کند، به نرم‌افزارهای متفاوتی برمی‌خورد اما این نرم‌افزارها نمی‌توانند وفا را راضی کنند.

بنابراین با دکتر محمد قدسی تماس می‌گیرد، دکتر قدسی به او پیشنهاد استفاده از فارسی تک را می‌دهد، به وبلاگ فارسی تک می‌رود به لینکی که به وبلاگ مصطفی واحدی داده شده بود سر می‌زند. در این وبلاگ با حرف‌چینی فارسی در تک آشنا می‌شود، همچنین مصطفی واحدی تک‌پارسی را به او معرفی می‌کند.

اما تک‌پارسی نیز نتوانست وفا را راضی کند. دوباره به سیستم زی‌تک که قبلا با آن کار می‌کرد سر می‌زند، تصمیم می‌گیرد خودش با استفاده از این سیستم و بسته فارسی که مصطفی واحدی و مهدی امیر اسماعیلی توسعه داده بودند، بسته‌ای بنویسد که هم خودش و هم دیگران از شر مشکلات حروف‌چینی فارسی با تک راحت شوند.

در تابستان ۱۳۸۷ این بسته را با عنوان زی‌پرشین در شبکه جامع آرشیو تک منتشر می‌کند. باگ‌هایی که گزارش شده‌ بود را برطرف و سرانجام در بیستمین سمینار جبر ایران در سال ۱۳۸۸، زی‌پرشین رسما به جامعه ریاضی ایران معرفی گردید.

نصب زی‌پرشین

در وب‌ راهنماهای فراوانی برای نصب زی‌پرشین وجود دارد، من به شما وبلاگ پانویس و خود سایت زی‌پرشین معرفی می‌کنم.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید: