لیسا

ناسا دوباره به همکاری با اسا در پروژه لیسا (امواج گرانشی) برگشت

اواخر سال قبل بود که دانشمندان اعلام کردند که امواج گرانشی – به نام امواج فضا-زمان اینشتین- را برای اولین بار روی زمین کشف کردند. این امواج هم اکنون در سراسر ناسا طنین انداز شده است. اکنون ناسا و آژانس فضایی اروپا اسا برای ماموریتی جدید همکاری می‌کنند، این ماموریت آنتن فضایی تداخلی لیزری یا به اختصار لیسا نامیده می‌شود که هدفش مطالعه امواج گرانشی در فضا است.

به گزارش نگارش این هفته در همایشی در زوریخ سوئیس ، ناسا که در ۲۰۱۱ لیسا را ترک کرده بود اعلام کرد که حاضر است برای کمک به پروژه لیزا دوباره به ماموریت برگردد. آزانس فضایی اروپا ( اسا) نیز اعلام کرد که سعی دارد منابع لازم برای این پژوهش تا سال ۲۰۳۴ فراهم کند. دیوید شاماکر قیزیکدان امواج گرانشی موسسه فناوری ماساچوست در کمریج گفت: این جلسه بسیار مهم و احساس می‌کنم این پژوهش نقطه‌ای عطفی در علم فیزیک پدید می‌آورد.

تاریخ برنامه‌های لیزا به بیش از دو دهه برمی‌گردد. سه فضاپیمای جداگانه میلیون‌ها کیلومتر جدا از یکدیگر در رئوس یک مثلث غول پیکر به پرواز کردند، تفکیک متقابلشان با استفاده از یک لیزر حساس اندازه‌گیری شد، و در نتیجه امواج با فرکانس پاییی فضا- زمان تشخیص داده شد. این اشیا موجب ایجاد این امواج با فرکانس کم می‌شدند،- مثل چرخیدن ساهچاله دور کهکشان راه دور- که با امواج با فرکانس بالا که به وسیله برخورد سیاه‌ چاله‌های بسیار کوچک منتشر شده بودند متفاوت بودند. این نتایجی است که روی زمین کشف شده است.

در اصل لیسا پروژه‌ی مشترک ایسا-ناسا بود. هر دو ۵۰ درصد هزینه ماموریت را قبول کردند، هزینه این ماموریت چیزی نزدیک به ۲ میلیارد دلار بود، آوریل سال ۲۰۱۱ بود که ناسا به دلیل مشکلات مالی اعلام کرد که نمی‌تواند پروزه لیزا را همراهی کند. سال بعد احساس می‌شد پروژه لیزا واقعا مرده و کفن پوش شده است.

سپس در ۲۰۱۳ اسا در برنامه چشم انداز کیهانی ۲۰۲۰ خود ۱ میلیارد دلار را به لیسا اختصاص داد.

اکنون ناسا دوباره برای همکاری در پروژه لیسا برگشته است و برای انجام این پروژه تا ۲۰۳۴ برنامه‌ریزی می‌کنند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: