رژیم غذایی نئاندرتال‌ها

نئاندرتال‌هایی که کرگدن پشمالو و قارچ می‌خوردند ممکن است از مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کرده باشند

نئاندرتال‌های بلژیکی ناهارشان کرگدن‌های پشمالو با قارچ بود، در حالی که همتایان اسپانیایی‌شان با آجیل کاج و خزه جنگلی عیاشی می‌کردند- و ممکن است حتی مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی را تجربه کرده باشند. این نتیجه اولین مطالعه‌ای ایست که روی مواد ژنتیکی گیر افتاده در پلاک فسیل دندان یک نئاندرتال انجام شد (موادی چیزی که ما را روانه دندانپزشکی می‌کند.)

این یافته‌های جدید «بسیار هیجان انگیز هستند، این یافته‌ها لایه جدید کاملی از مدارکی که نئاندرتال‌ها رژیم غذایی متنوعی داشتند را فرآهم می‌آورد.» این گفته آماندا هنری، پالئو انسان‌شناس دانشگاه لیدن است که در این کار درگیر نبود. او گفت «نئاندرتال‌ها تنها خوراکی‌ها را برای کالری یا مزه کردن مصرف نمی‌کردند»، بلکه ممکن است از مزیت‌های خواص دارویی گیاهان خاص و مواد غذایی باکتریایی بهره برده باشند.

یک پلاک دندان یا اشکال کلکلوس یا جرم دندان، اغلب تله‌های تکه‌های کوچک غذا هستند. چون نئاندرتال‌ها نخ دندان را نمی‌شناختند، لورا ویرچ، پالئو میکروبیولوژیست دانشگاه آدلاید در استرالیا حیرت زده‌ بود که آیا می‌تواند روی این مواد برای یافتن سرنخ‌هایی از رژیم غذایی بستگان باستانی ما مطاله کند.

تیم او با مطالعه فسیل‌های فک و دندان کشف شده از غارهای اسپای در بلژیک، ال سیدرن در اسپانیا، و غار مشهور برویل گروتا در ایتالیا کارشان را شروع کردند (در همه این مکان‌ها بقایای نئاندرتال‌ها یافت شده بود). کلکلوس‌های روی فسیل‌های یافت شده از غار اسپای شامل دی.اِن.اَی شبیه دی.اِن.اَی به کرگدن و گوسفندهای امروزی هستند، که نشان می‌دهد نئاندرتال‌هایی که ۳۶ هزار سال قبل در اینجا زندگی می‌کردند قوچ شرقی (نوعی گوسفند وحشی) و کرگدن پشمالو می‌خوردند. این پژوهشگران همچنین دریافتند که این دی.اِن.اَی ها شبیه به قارچ خوراکی سینریا کلاهک جوهریها (Coprinopsis cinerea) هستند. این گزارش به صورت آنلاین امروز در نیچر منتشر شد.

DNA مواد غذایی گیر کرده در جرم دندان نئاندرتال‌ها (برآمدگی دندان‌ها در سمت راست) بینشی از رژیم غذایی این انسانیان باستانی فرآهم می‌آورد. گروه دیرین مردم شناسی MNCN-CSIC

ویرچ می‌گوید، این نتایج به مطالعات باستان‌شنای قبلی که استخوان‌های کرگدن پشمالو و دیگر قربانی‌های بزرگ غار اسپای را از زیر خاک بیرون کشیده‌اند برمی‌گردد. او اشاره می‌کند که هرچند هنوز بقایای قوچ شرقی یافت نشده است، این موجودات در آن زمان در سراسر اروپا پراکنده بودند.

در مقابل، آنالیز دو فسیل یافت شده از غار ال سیدرن (که تاریخ مربوط به ۴۸ هزار سال پیش است) هیچ نشانه‌ای از دی.اِن.اَی حیوانات درشت را نشان می‌دهد. بلکه دی.اِن.اَی آنها شامل دنباله ژنتیکی سازگار با آجیل‌های کاج، خزه جنگلی و قارچ‌های خوراکی بودند. بر اساس این گفته، دانشمندان اشاره کردند که اطراف ال سیدرن در آن زمان پر از جنگل‌های انبوه بود، در حالی که بلژیک در حدود ۳۶ هزار سال پیش میزبان جلگه‌های وسیع بی‌درخت بود.

مطالعات قبلی روی الگوهای پوشیده شده میکروسکوپی روی دندان‌های نئاندرتال‌ها از مکان‌های مختلف نشان داد که رژیم غذایی انسان‌های نخستین منقرض شده وابسته به مکانشان متفاوت و شامل گوشت و انواع مواد گیاهی بود. اما هنری همچنین هشدار می‌دهد که یافته‌های جدید نباید روی خودشان تکیه کنند، چون مطالعات قبلی روی زندگی انسان‌های نخستین نشان می‌دهند که همه غذاها در کلکلوس‌های دندانی محفوظ نمانده‌اند. «آیا کلکلوس‌ها بقایای آخرین شام را نگه داشته‌اند یا میانگین رژیم غذایی در طولانی مدت، ما نمی‌دانیم.»

«این یک مقاله بسیار جالب است» این گفته هروه بوچرنز، پالئو بیولوژیست دانشگاه توبینگن در آلمان است. وی گفت، داشتن روش‌های تحلیلی جدید که مکمل دیگر روش‌ها باشد همیشه خوب است، «چون هر یک محدودیت‌هایی دارند.» برای مثال قارچ‌ها اغلب در آثار باستانی محفوظ نمانده‌اند.

دو یافته از فسیل‌‌های غار ال سیدرن مخصوصا جالب هستند، وریچ گفت. این محققان مطرح کردند که  تحلیل‌های دی.اِن.اَی این تیم نشانه‌هایی از صنوبر (که حاوی مسکن‌های طبیعی اسید سالیسیلیک، ماده فعال در آسپرین) و قارچ‌‌های پنی‌سیلیوم تولید‌کننده آنتی‌بیوتیک‌ها (اغلب در پوشش گیاهی کپک زده یافت می‌شوند) را نشان می‌دهد، که هر دو گروه ممکن است از روش خود درمانی برای درمان آبسه دندان‌شان استفاده کرده باشند. وریچ می‌گوید، دیگر فسیل‌های مطالعه شده توسط این تیم شامل چنین دنباله‌های دی.ان.ای نیست.

مصرف خودسرانه دارو در نئاندرتال‌ها چیز جدیدی نیست: در ۲۰۱۲، پژوهشگران با آنالیز شیمایی پلاک دندان‌های ۵ نئاندرتال کشف شده در ال سیدرن را گزارش دادند که شواهدی از ترکیبات تلخ-مزه از گیاهانی چون بومادران و بابونه یافته‌ند. دانشمندان اشاره کردند، که این گیاهان هیچ ارزش غذایی ندارند، بنابراین آنها ممکن است به عنوان کور کننده اشتها استفاده شده باشد یا ممکن است به عنوان داشتن نوعی ارزش دارویی خاص ملاحضه شده باشد.

منبع: ساینس

 

دیدگاه‌تان را بنویسید: