شنا

می‌خواهی سریعتر شنا کنی؟ انگشت‌هایت را باز کن

در مسابقات حرفه‌ای شنا، صدم‌های ثانیه مهم است و تفاوت‌ها را می‌سازد و شما با باز کردن دستانتان به راحتی می‌توانید زمان را برای خود نگه دارید. این نتیجه مطالعه‌ایست که در هفته گذشته در ۶۹ امین نشست انجمن فیزیک دینامیک سیالات آمریکا منتشر شد.

فیزیکدانان با استفاده از مدلهای بازو و دست‌های پلاستیکی چاپ شده سه بعدی، تاثیر موقعیت‌های مختلف قرار گرفتن انگشت‌ها در زاویه‌های مختلف و سرعت شنا را بررسی کردند. برای دور شدن از تاثیر امواج سطح، این پژوهشگران کشش روی مدل‌هایشان در تونل بادی به جای استخر استفاده کردند.

در این مدل‌ها از ۰ تا ۲۰ درجه برای انگشت‌های کوچک، حلقه، میانی و اشاره استفاده شد. ( در همه حالات انگشت شصت جای ثابتی داشت.)

آنها دریافتند که در مدلی که انگشت‌ها ۱۰ درجه باز است بیشترین کشش را دارد، چون شکاف اندک میان انگشتان موجب مسدود شدن جریان هوا می‌شود. و از آنجا که کشش بیشتر موجب حرکت رو به جلو بیشتر شناگر می‌شود، این تیم محققان به این نتیجه رسیدند، زمانی که شناگر انگشتانش را کمی بیشتر باز می‌کند کارآمدی شناگر بیشتر می‌شود.

با فرض در مورد اندازه دست و شدت ضربه دست، پژوهشگران محاسبه کردند که که سرعت شناگری که انگشتانش ۱۰ درجه باز است ۲.۵ درصد بیشتر از شناگری است که با انگشتانی بسته شنا می‌کند. برای شنا فری استایل ۵۰ متر این میزان به چند دهم ثانیه می‌ماند که اختلاف بسیار زیادی است در مسابقات تابستانی ۲۰۱۶ شنا فردی با اختلاف ۲ صدم ثانیه برنده شد.

منبع: ساینس

لینک کوتاه: http://magnegaresh.ir/?p=13051

دیدگاه‌تان را بنویسید: