آزمون نرم افزار

معرفی کتاب اصول آزمون نرم‌افزار، کتابی با نگارشی ساده و روان از وایلی

یکی از کارهای مهم در هنگام توسعه نرم‌افزار، آزمون نرم‌افزار است. برای درک بهتر اهمیت آزمون نرم‌افزار کافیست بدانیم که بیش از ۳۰ درصد و گاه تا ۵۰ درصد هزینه‌ها و حجم کار توسعه نرم‌افزار مربوط به آزمون آن است.

کتابی که به زبان فارسی در این زمینه نوشته شده باشد مانند دیگر زمینه‌های نرم‌افزار بسیار کم است و بیشتر آنها که هم وجود دارد ترجمه‌ای از کتاب‌های ناشران خارجی است.

در اینجا یکی از بهترین‌ها و مهم‌ترین و اصلی‌ترین کتاب در این زمینه که به وسیله وایلی منتشر شده است معرفی می‌گردد. نام این کتاب اصول آزمون نرم‌افزار است و از منابع مهم دانشگاه‌های معتبر دنیا در زمینه تدریس آزمون نرم‌افزار است.

کتاب با بیان اینکه چرا آزمون نرم‌افزار اهمیت دارد شروع می‌شود. بیان می‌کند که در زندگی امروزه ما نرم‌افزار عنصری جداناپذیر در کارهای روزانه ما شده است. از نرم‌افزارهایی که در گوشی‌های همراه و کامپیوترهایمان داریم تا نرم‌افزارهای درون خودپردازها، خودروها و دیگر وسایل. زندگی بدون نرم‌افزارها واقعا سخت است و اگر این نرم‌افزارها با مشکل مواجه شوند زندگی ما را نیز مختل می‌کنند.

برای مثال خراب شدن نرم‌افزارهای تراکنش‌های بانکی در اوایل سال نو در آلمان، آلمانی‌ها را با جیب‌ها و یخچال‌های خالی تنها گذاشت، چون نمی‌توانستند خریدی انجام دهند و نه از بانک پولی دریافت کنند. یا نتیجه اشتباه نرم‌افزار موجب تغییر نتایج انتخابات در محلی ۲۰۰۸ آمریکا می‌شود. از این خبرها در شکست نرم‌افزار زیاد شنیده می‌شود، می‌توان نمونه‌ای از زیان‌های جدی در زمینه شکست نرم‌افزار اشتباه در نرم‌افزار دستگاه پرتو درمانی‌ای بود که توسط آژانس انرژی اتمی کانادا برای درمان بیماران سرطانی تهیه شده بود. اشتباه در این نرم‌افزار موجب کشته شدن و آسیب دیدن چندین بیمار شد.

پس از بیان اهمیت کتاب با بیان اصول آزمون نرم افزار ادامه پیدا می‌کند، انواع آزمون‌های ایستا و پویا را بیان می‌کند، به شیوه‌های مدیریت آزمون می‌پردازد و در آخر از ابزارها و چگونگی استفاده از آنها برای انجام خودکار آزمون می‌پردازد.

نکته‌ی بارز در این کتاب شیوه نگارش خارق‌العاده آن است. کتاب بسیار ساده و قشنگ نگارش شده است ویژگی‌ای که در بیشتر کتاب‌های معتبر انگلیس زبان می‌توان یافت. به علاوه کلمات به گونه‌ای کنار هم قرار داده شده که در تندخوانی کمک فراوانی به فرد می‌کند. استفاده از کلمات ساده و قابل فهم و همچنین سازماندهی بسیار خوب مطالب از ویژگی‌های بارز این کتاب هستند. این ویژگی‌ها را به ندرت می‌توانید در کتاب‌های انتشارات داخلی بیابید.

در نگارش قسمت‌هایی از این کتاب با کیفیت بسیار خوب ترجمه شده است. برای دریافت ترجمه تماس بگیرید.

می‌توانید کتاب اصلی از آدرس پایین دریافت کنید.

Fundamentals of Software Testing

دیدگاه‌تان را بنویسید: