معبد آنگکور

معابد آنگکور از خطر سقوط ناگهانی در امان هستند

برای سال‌ها دانشمندانی که در حال مطالعه روی معبد آنگکور وات  بودند سناریوی کابوس واری را تصور می‌کردند: فرو ریختن این ساختمان خشت سنگی به همراه دیگر ساختمان‌های کنارش روی سر گردشگران بینوا!

سالانه ۳ میلیون نفر از مکان باستانی آنگکور از جمله آنگکور وات و مکان‌های نزدیک آن چون معبد بافون بازدید می‌کنند. (تصویر بالا). رشد نواحی شهری باعث کاهش آب‌های زیرزمینی شده و دانشمندان را از سقوط ناگهانی آن نگران ساخته است. اما تا کنون محققان هیچ ایده‌ای از چقدر بودن این احتمال ندارند. پوشش گیاهی ضخیمی اطراف این معابد در همه اطراف آنها وجود دارد، اما اندازه گیری تغییرات ظریف زمین و آب که می‌تواند شگون یک تراژدی باشد غیر ممکن است.

برای حل این مشکل تیمی از محققان با استفاده از دو ماهواره برای گرفتن تصاویر راداری از این محل استفاده کردند. تصاویر راداری  تمام جنگل تا پایین زمین را به تصویر می‌کشند. با سنجش تصاویر، آنها توانستند تغییرات را در زیر زمین آنگکور و آثار تاریخیش را با مقیاس ۱ میلی متر مشاهده کنند.

بعد از مشاهده ده‌ها عکس، خبرهای خوبی یافت شد:‌ آثار تاریخی در بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ کمتر از ۳ میلی‌متر در سال جا به جا شده‌اند، که این نشان می‌دهد پمپاژ آب‌های زیر زمینی به طور قابل توجهی آنها را بی ثبات نمی‌سازد. این گزارش امروز در ژورنال ساینس ادونسز منتشر شد.

هنوز خطرها هستند چون سطح آب‌های زیر زمینی به طور طبیعی بین فصل‌های خشک و مرطوب در نوسان است. اگر تغییرات آب و هوایی در آینده فصول خشک در منطقه آنگکور را افزایش دهند. ممکن است خیلی بیشتر از پمپ‌های محلی خطرناک‌تر باشد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: