ماری جوانا

ماری جوانا می‌تواند دارویی برای درد مزمن، تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی باشد

گزارشی در ژورنال آکادمی ملی علوم مهندسی و پزشکی منتشر شده است که نشان می‌دهد شواهد قطعی یا قابل توجهی از موثر بودن ماری جوانا و ترکیبات مرتبط با آن در درمان درد مزمن، تهوع ناشی از شیمی درمانی، و اسپاسم ناشی از مولتیپل اسکلروزیس وجود دارد. این گزارش از پژوهشگران می‌خواهد تا مطالعه بیشتری روی مزایا و خطرات ماری جوانا انجام دهند، با این حال اشاره می‌کند که موانع قابل توجهی در راه مطالعه روی این ماده مخدر وجود دارد.

این گزارش ۳۹۵ صفحه‌ای کار کمیته متخصصی است که به بررسی چکیده بیش از ۱۰ هزار نوشته پژوهشی علمی در مورد شاهدانه پرداخته است. ایگور گرانت، مدیر مرکز پژوهش‌های پزشکی شاهدانه در دانشگاه کالیفرنیا، آمریکا در این رابطه می‌گوید، «این پژوهش بسیار جامع و متوازن است.» گرانت از اعضای این کمیته که پژوهش را انجام دادند نیست، بلکه به عنوان منتقد بازخورد داده است.

ماری جوانا در اکثر کشورها به عنوان ماده‌ای مخدر شناخته شده و ممنوع است. بعضی از کشورها با توجه به این گزارش درصدد حذف ماری جوانا از لیست ممنوع‌های مخدر هستند، با این حال گرانت تاکید می‌کند که « کاملا درست نیست، هیچ شواهد برای مفید بودن ماری جوانا از لحاظ پزشکی حداقل در شرایط خاص وجود ندارد»

مدارکی برای مفید بودن ماری جوانا برای درمان درد مزمن، کاهش تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی، و درمان بیماران بیماران مولتیپل اسکلروزیس به وسیله کاهش اسپاسم گزارش شده بود. اسپاسم انقباض شدید و غیر ارادی عضله است. با این حال پس از بررسی تاثیر ماری جوانا توسط یک پزشک اسپاسم بهبود‌های بسیار کمی گزارش شد. برخی از کشورها این ماده مخدر به عنوان دارویی برای درمان این سه بیماری اجازه داده‌اند.

این کمیته مدارک متوسطی برای مفید بودن  شاهدانه برای درمان اختلال خواب، و مدارک محدودی برای مزایای دیگری چون افزایش اشتها و کاهش وزن بیماران ایدزی و تسکین علائم اختلال پس از سانحه یافته است.

این‌ها خبرهای خوب بود، اما خبرهای بد نیز هست. این کمیته گزارش داد مدارک قابل توجهی در رابطه با استفاده اولیه از ماری جوانا و اعتیاد تدریجی و سوء استفاده از آن وجود دارد که موجب مشکلات تنفسی، تصادفات وسایل نقلیه موتوری و کاهش وزن نوزادان متولد شده از مادرانی که ماری جوانا مصرف می‌کنند می‌شود.

این گزارش بیان می‌کند، که بیشتر مدارک مطالعه‌های جمعیتی و کمتر بالینی هستند. همچنین یکی از متخصصین علوم دارویی دانشگاه پنسیلوانیا بیان کرد که اطلاعات کافی از مفید بودن یا نبودن ماری جوآنا برای درمان‌های بیماری‌ها وجود ندارد.

یکی از موانع در خصوص مطالعه روی ماری جوآنا ممنوع بودن آن است. بسیاری از کشورها به مقداری محدودی شاهدانه، ماری جوآنا  را مجاز برای تحقیق در آزمایشگاه‌ها می‌دانند. این گزارش هیچ گونه تغییر خاصی در روند استفاده از شاهدانه و ماری جوآنا را پیشنهاد نمی‌کند.

گفتنی است از گیاه شاهدانه مخدرهایی چون ماری جوانا و حشیش به دست می‌آید.

منبع: ساینس

دیدگاه‌تان را بنویسید: