هیات علمی

لاریجانی نسخه جدید آیین‌نامه ارتقای هیات علمی را به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرد

معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی در نامه‌ای آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی را به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ کرد.

این آیین‌نامه ویرایش جدید آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی است.

در ادامه سخنان باقر لاریجانی در رابطه با این موضوع آورده شده است.

لاریجانی گفت: اعضای هیات علمی از ارکان‌های توسعه و آموزش و پژوهش هستند که ضمن اعتلای جایگاه کشور، با همت و تلاش‌شان می‌توانند زمینه‌های تحول در عرصه آموزش فراهم آورند. این آیین‌نامه درمورد ارتقای اعضای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی وابسته به وزارتین و سایر دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی کشور است.

لاریجانی ادامه می‌دهد: این آیین نامه با توجه به حفظ و توسعه فرهنگ اسلامی، توان علمی و تربیت شاگردان نخبه با جوهره ایمان و اخلاص، علم و تجربه و خلاقیت و تلاش، ارج نهادن به پژوهش های بنیادین، کاربردی و توسعه‌ای در راستای تامین نیازهای علمی، فناوری و نظام سلامت کشور با نگاهی آینده پژوهانه بررسی و تنظیم شده است.

آیین نامه ارتقا مبنای ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی دانشگاهها است و از این رو، نقش مهمی در سوق دادن فعالیت های ایشان به سمت اولویت ها و ارزش های نظام آموزش عالی کشور دارد.

وی توجه ویژه به فعالیت های آموزشی و شاگردپروری، در نظر گرفتن امتیاز معنادار و تعیین کننده برای انواع فعالیت های نوآورانه و دانش پژوهی آموزشی، و نیز امتیاز دهی به فعالیت هایی که موجب بهبود سیستم خدمات سلامت، نظام آموزش عالی علوم پزشکی یا تولید محصولات فناورانه می شود را از ویژگی های برجسته این آیین نامه را در مقایسه با آیین نامه مصوب سال ۹۱ برشمرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: همچنین در این آیین نامه برای ارج نهادن به استادانی که سرآمد در آموزش یا پژوهش هستند، مسیر ارتقا به شکل قابل توجهی تسهیل شده است.

وی تاکید کرد: طبق مفاد مندرج، اجرای این آیین نامه از اول مهرماه سال ۱۳۹۵ برای کلیه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی الزامی است.

لاریجانی افزود: برای جلوگیری از وقفه فرایند ارتقاء در دانشگاهها، تمام اعضای هیات علمی متقاضی ارتقای مرتبه بدون در نظر گرفتن اینکه پرونده آنها در کمیته های مربوطه بررسی شده و یا در شرف ارسال پرونده به این کمیته ها هستند می توانند تا پایان سال ۱۳۹۵ با ارائه درخواست کتبی اعمال مفاد آیین نامه مصوب سال ۹۱ را در بررسی پرونده ارتقای مرتبه خویش تقاضا کنند.

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای این آیین نامه و توجه بیشتر به حوزه آموزش در ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاهها، زمینه توسعه آموزش علوم پزشکی بیش از پیش فراهم شود

دیدگاه‌تان را بنویسید: