گوجه فرنگی

قدمت گوجه فرنگی به ۵۰ میلیون سال پیش در قطب برمی‌گردد

این گوجه‌فرنگی‌هایی که با آن املت درست می‌کنید و در ساندویچ‌هایتان قرار می‌دهید ۵۰ میلیون سال پیش در قطب جنوب تکامل یافته است. این نتیجه مطالعه‌ای ایست که در ژورنال ساینس منتشر شد. محققان دو فسیل فشرده شده بین ۵۲.۲ میلیون ساله پاتاگونیایی پیدا کردند که که نقش پهنی از میوه فانوسی باستان روی آن قرار داشت.

این بقایا شبیه اعضای مدرن روز خانواده‌های سولانسه و تاجریزی بود که شامل گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل، بادمجان و توتون و تنباکو است.

به نظر می‌رسد این‌ها فسیل‌های دو خویشاند منحصر به فرد تاجریزی گوجه فرنگی و گیلاس زمینی باشد که هر دو با پوستی کاغذی پوشانده شده‌اند. رگی از این پوست روی فسیل‌ها مشخص است و حتی دانشمندان می‌توانند بقایای فشرده شده دانه‌ها را شناسایی کنند که در طول فرایند تبدیل شدن به سوخت تغییر شکل یافته است.

رونق گوجه فرنگی از آمریکای جنوبی و استرالیا شروع شده است که پس از مراحل پایانی تقسیم ابرقاره باستان گندوانا از قطب جنوب جدا شده‌اند.

مکانی که فسیل‌ها در آن یافت شد لاگونا دل هانسو در آرژانتین است. این منطقه کاملا خشک و متروکه است، اما در دوره ائوسن (۵۶ تا ۳۳.۹ میلیون سال پیش) مکانی در نزدیکی ساحل دریاچه‌ای بود که آب و هوای گرمسیری داشت. از آنجا این که فسیل‌ها در محل دریاچه پیدا شده‌اند، دانشمندان گمان می‌کنند که این پوست متورم شده نشان می‌دهد گوجه فرنگی از قطب جنوب با شنا به آمریکای جنوبی آمده است.

مطالب مرتبط

گوجه فرنگی در گذر تاریخ ; کشت صنعتی با طعم طبیعی

دیدگاه‌تان را بنویسید: