Google AMP

فناوری به نام Google AMP: گوگل قصد دارد کل اینترنت را در انحصار خود در آورد

ممکن است از پروژه جدید گوگل به نام Google AMP بدون آنکه چیزی در موردش بدانید استفاده کرده باشید.

این فناوری بارگذاری نتایح صفحات وب در موبایل را بسیار سریع می‌کند و محتوا را به شکلی یکنواخت‌تر نمایش می‌دهد. اما اینجا مشکلی هست.

محتوا از سرور گوگل بارگذاری می‌شود نه از سرور خود سایت.

من طرفدار سر و پا قرص ایده‌های قدیمی نیستم و از فناوری‌های نو استقبال می‌کنم، اما این فناوری گوگل جزء فناوری‌های کاملا مفید نیست.

تمام اینترنت لینک‌های از نقطه‌ای به نقطه‌ دیگر است. شما چیزهایی را ایجاد می‌کنید و من به آنها لینک می‌دهم و بعضی از چیزها را من ایجاد می‌کنم و شما لینک می‌دهید. به این دلیل است که آن را تارنما (وب) صدا می‌زنیم.

اما این مدل جدید فناوری امپ گوگل این قاعده را نقض می‌کند. امپ گوگل یک سیستم مرکزی درست می‌کند که هر شخصی می‌تواند از آن استفاده کند. وقتی کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کند گوگل بدون اینکه فرد را به سایت اصلی انتقال بدهد، محتوا را برای کاربر نمایش می‌دهد. این سمی برای مفهوم اساسی اینترنت باز است.

اگر این فناوری به صورت گسترده مورد پذیرش قرار بگرید، هر چیزی که در گوگل جستجو کردید، گوگل از سرورش محتوای کامل را به شما نشان می‌دهد و شما دیگر هرگز گوگل را ترک نمی‌کنید. در واقع گوگل می‌خواهد پورتالی ایجاد کند که کاربران هرگز آن را ترک نکنند و بدین طریق تبدیل به یکی از بزرگترین و موفق‌ترین و همین‌طور سودآورترین شرکت‌های تبلیغاتی شود.

پس چه کسی به غیر از گوگل می‌تواند این فناوری را مفید و خوب ببیند؟

داریم در مورد شرکت بسیار قدرتمندی صحبت می‌کنیم که می‌خواهد مدل‌های نظیر به نظیر بین تولید کننده و مصرف کننده محتوا را از بین ببرد و منحصرا خودش از تمام وب سود ببرد.

آیا گوگل می‌تواند بارگذاری صفحات را سریعتر بکند؟ مطمئنا. چندین راه برای بهینه‌سازی صفحات وب هست، اما نیاز به تخصص دارد، چیزی که گوگل در آن متخصصان خبره فراوانی دارد.

گوگل اکنون می‌گوید تنها از این سرویس در گوشی‌ها استفاده می‌کند، اما با فراگیر شدنش مطمئن باشید که برای کامپیوترها نیز پیاده‌سازی می‌شود. شاید اکنون نیاز به تایید وبمسترها باشد، اما مطمئنا گوگل در آینده بدون تایید وبمسترها هم این کار را می‌کند.

خلاصه اینکه امپ چیز بدی است.

این حمله به هسته اصلی شبکه، وب و اینترنت و تصوری که از اینترنت داریم است. گوگل می‌خواهد واسطه‌ای میان تولید کننده محتوا و مصرف کننده باشد و در حال حاضر این کار را می‌کند چون پول کافی در اختیار دارد و می‌داند این کار موجب پولدارتر شدنش می‌شود.

نویسنده: دانیال میسلر

دیدگاه‌تان را بنویسید: