فضا

عجایب فضا: گروهی ادعا می‌کنند که کشوری فضایی درست کرده‌اند

به آسگاردیان خوش آمدید! امروز گروه بین‌المللی از پژوهشگران، مهندسان، وکلا، و کارآفرینان اعلام کردند که کشوری در فضا به پا کرده‌اند. پس از ایجاد این شهرستان آسمانی نامی از اساطیر برایش انتخاب کردند.

اگرچه هنوز آسگاردیان وجود خارجی ندارد، اما شهروند جذب می‌کند و هر شخصی می‌تواند در وبسایت این سرزمین ثبت نام کند.

سازندگان این طرح می‌گویند ایده پشت این طرح ایجاد جهارجوب قانونی برای بهره‌بردای صلح آمیز از فضا است. پشت این تلاش‌ها شخصی به نام ایگور آشوربیلی است. وی دانشمند فضایی روسی و مهندسی است که در ۲۰۱۴ مرکز پژوهشی بین‌المللی هوا فضا در وین را ایجاد کرد. آشوربیلی بیشتر با انتشار space journal Room شناخته شده است. آشوربیلی در کنفرانس مطبوعاتی امروز در پاریس گفت: «اجزای علم و فناوری این پروژه می‌تواند فقط سه چیز را توضیح دهد: صلح، دسترسی، و حفاظت.

این مولفه‌های حفاظتی از ماهواره‌ای می‌آید که قرار است در ۲۰۱۷ راه‌اندازی شود و «زمین و تمام بشر را از تهدیدهایی که فضا بر زمین وارد می‌آورد مثل سقوط ماهواره‌های ساخت دست بشر  یا سقوط سنگ‌ها از فضا به زمین محافظت کند.» این یک طرح بسیار جسورانه است، چون اکنون اگر تمام فضاپیماها و شرکت‌های فضایی پژوهشی و نظامی دست به دست هم بدهند باز هم نمی‌توانند از برخورد دو ماهواره یا فضا پیما به همدیگر جلوگیری کنند چه برسد به اینکه مانع سقوط سنگ بزرگی به اندازه یک شهرستان بر زمین باشند.

این ابتکار برای نظر می‌رسد برای گریز از نظارت معاهده فضای خارجی سازمان ملل متحد طراحی شده باشد. این معاهده بر هرگونه فعالیتی در فضا چه به وسیله نهاد‌های دولتی، شرکت‌ها تجاری یا سازمان‌های غیرانتفاعی نظارت می‌کند. این کشور می‌گوید، اگر هر فضاپیما و ماهواره‌ای در نقطه‌ای از دنیا پرتاب شود مسئولیت خطراتش به عهده می‌گیرد. مسئولین پروژه در بیانیه‌ای گفتند:«با ایجاد کشور فضایی جدید، توسعه فناوری‌های فضا برای حمایت از انسان که اکنون در کنترل سخت دولت‌هاست شکوفا می‌شود.» اما هنوز قانون اساسی آسگاردیان نوشته نشده است و معلوم نیست چگونه حکومت نظارتی یا دموکراسی در آن برقرار می‌شود.

آسگاردیان هنوز نه توسط سازمان ملل و نه توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نمی‌شود، و هنوز قلمرو و محدوده‌اش مشخص نیست. این کشور می‌تواند بدون اینکه معاهده فضای خارجی را امضا بکند و تحت کنترل دیگر کشورها باشد، انباری از ماهواره و فضاپیما برای خودش بسازد.

منبع: ساینس

دیدگاه‌تان را بنویسید: