سل

زنگ خطر سل: افزایش بیماران سلی از ۵۰۰ هزار نفر به ۱۰.۴میلیون نفر

در سال ۲۰۱۴ تخمین زده می‌شد که ۵۰۰ هزار نفر در دنیا مبتلا به سل هستند، در ۲۰۱۵ این رقم به ۱۰.۴ میلیون فرد افزایش یافت و جان ۱.۴ میلیون بیمار را گرفت. این رقم حتی از تعداد بیماران مبتلا به ایدز نیز بیشتر است.

این هفته سازمان سلامت جهانی گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه ۲۴ درصد بیماران سل در هند هستند. همچنین در گزارش تاکید شده بود که هنوز دنیا علیه این بیماری نتوانسته است راهکار جامعی پیدا کند و جز چند پیشرفت جزئی و کوچک در زمینه ساخت داروها نمی‌توان چیز دیگری نام برد.

ماریو راویولین رئیس برنامه سل در سازمان سلامت جهانی در ژنو سوئیس می‌گوید، این مشکل دیرگاهی است که در هند وجود دارد. هند ۴۰۰ میلیون فرد فقیر در خودش دارد. این فقیران اغلب در یک اتاق زندگی می‌کنند و اگر یکی از آنها چنین بیماری مسری بگیرد به بقیه سرایت می‌کند. همچنین این فقرا دسترسی بسیار کمی به مراقبت‌های سلامتی دارند. مردم فقیر هندی اغلب برای درمان از روش‌ها سنتی چون طب آیورودا استفاده می‌کنند که آنها را از درمان درست دور نگه می‌دارد و امکان ثبت و گزارش بیماری آنها را نمی‌دهد. یکی از دلایل این کار پیوند و رابطه  سازمان‌های غیر دولتی با مراقبان و طبیبان سنتی است که از آن به عنوان «سیستم مناسب» که مبتنی بر کشف و درمان است یاد می‌کنند.

شش کشور-هند، چین، اندونزی، نیجریه، پاکستان و آفریقای جنوبی- ۶۰ درصد بیماران سل را در خودشان دارند. در این گزارش بیان شده است که نرخ پیشرفت این بیماری در این کشورها بستگی فراوانی به رسیدن یا نرسیدن به «اهداف ۲۰۲۰ متخصصین سلامت عمومی برای مبارزه با بیماری‌ها» دارد. یکی از این نقاط عطف کاهش تعداد بیماری‌ها و مرگ و میر در ۲۰۱۵ به ترتیب به ۲۰٪ و ۳۵٪  بود.

در این گزارش مکررا به «شکاف» اشاره شده است. منظور تفاوت تعداد موردهای گزارش شده به سازمان سلامت جهانی و تخمین برآورد آن است. ۶.۱ میلیون گزارش بیماری سل به سازمان سلامت جهانی گزارش شده است، اما تخمین زده می‌شود که تعداد این افراد ۱۰.۴ میلیون نفر باشد. تخمین زده می‌شود تنها ۱۲۵ هزار فرد از ۵۸۰ هزار نفری که واجد شرایط برای گرفتن درمان سل هستند در برنامه‌های درمانی ثبت نام کرده‌اند. سازمان سلامت جهانی به افراد مبتلا به ایدز توصیه می‌کند که به شدت از مبتلایان به سل دوری کنند، اما تنها ۹ کشور از ۳۰ کشوری که بالاترین نرخ مبتلایان سل-ایدز دارند از روش پیشگیرانه استفاده می‌کنند.

شاید بحرانی‌ترین شکاف، شکاف بودجه باشد. این گزارش می‌گوید که دنیا باید در ۲۰۱۶ برای مبارزه با سل بودجه‌اش را به ۶.۶ میلیارد دلار افزایش دهد که ۱.۷ میلیارد دلار سالانه برای مبارزه با بیماری سل در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط خرج شود. راویلیون تاکید می‌کند که بسیار از مبتلایان به ایدز در کشورهایی با در آمد متوسط زندگی می‌کنند. کشورهای چون برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی که اخیرا ۸۴ درصد مخارج هزینه مبارزه با سل را به خودشان اختصاص دادند.« اما مشکلی وجود دارد ما چرخه معیوبی داریم که اجازه نمی‌دهد این کشورها پول بیشتر دریافت کنند و پول‌های بین‌المللی نمی‌تواند به آنها برسد.» «باید یک راهکار متقاوتی برای حمایت از آنها بیابیم.»

راویلیون می‌گوید وزیر بهداشت این کشورها بسیار سخت تلاش می‌کنند دولت‌شان را به سرمایه‌گذاری در جهت مبارزه با سل متقاعد کنند. «در اصل این کار وزیر بهداشت نیست- وزیر امو مالی بودجه و رئیس جمهور است که باید این کار را انجام دهد.»

دیدگاه‌تان را بنویسید: