شلوار جین

شلوار‌های آبی رنگ جینی کنونی ممکن است ۶۰۰۰ سال قبل در پرو استفاده شده باشد

در بیشتر جاها پس از ۶ هزار سال مقدار بسیار زیادی برای پوسیدگی و از بین بردن پارچه‌های کتانی و پنبه‌ای است. اما شمال پرو منطقه‌ای خاص است. به لطف آب و هوای خشک این منطقه چند پارچه کتانی هزاران سال زنده ماندند تا باستان شناسان در ۱۹۴۰ آنها را کشف کردند. آنها به خوبی باقی ماندند به گونه‌ای که می‌توان رنگ آبی آنها را به واضح تشخص داد. تاریخ رادیو کربن‌ها نشان می‌دهد که این پارچه‌ها مربوط به ۱۵۰۰ تا ۶۲۰۰ سال پیش هستند.

اما یک راز هنوز باقی مانده‌ است: چرا باستانی‌ها از رنگ آبی برای این پارچه‌ها استفاده کرده‌اند؟ و چه فرهنگی پشت این رنگ است؟ در مطالعه‌ای جدید دانشمندان با بررسی ترکیبات شیمیایی رنگ نیلی به نتایج جالبی دست یافتند.

نیلی یکی از با ارزش‌ترین رنگ‌های جهان باستان بود، و از جاهای مختلفی از مصر گرفته تا چین و آمریکای جنوبی از آن استفاده می‌کردند. امروزه، نیلی هنوز برای رنگ آبی شوار جین استفاده می‌شود. تا کنون دانشمندان این اعتقاد داشتند که اولین استفاده از رنگ نیلی ۴۴۰۰ سال پیش در مصر بوده است. اما شواهد جدید تاریخ استفاده از رنگ نیلی را به ۱۵۰۰ سال پیش قبل از استفاده مصری‌ها برمی‌گرداند. اینک پرو اولین جایی است که مردم از رنگ نیلی برای پارچه‌هایشان استفاده کرده‌اند.

منبع: ساینس

دیدگاه‌تان را بنویسید: