parse

سرویس parse تعطیل شد- معرفی جایگزین‌هایی چون Firebase

اگر جزء توسعه دهنده‌های برنامه‌های موبایل هستید مطمئنا سرویس Parse را می‌شناسید، سرویس بسیار معروفی که خدمات بسیار خوبی از پوش نوتیفیکیشن را داشت. پروژه‌های بسیاری در سراسر دنیا و همین طور در ایران از خدمات پارسه استفاده می‌کردند. پس از خرید پارسه توسط فیسبوک در دی ماه سال قبل فیسبوک در گزارشی عجیب اعلام کرد که تا یک سال آینده این سرویس را تعطیل می‌کند و توسعه‌دهندگانی که برای خدمات backend از آن استفاده می کردند، یک سال فرصت خواهند داشت تا یک سرویس جایگزین پیدا کنند.

پارسه یکی از بهترین سرویس‌های «backend  به عنوان سرویس» بود که با فراهم آوردن SDK و API ها توسعه دهندگان را قادر می‌ساخت برنامه‌ها را بدون سر و کله زدن با هیچ ساخت backend   اجرا کنند. بیش از ۶۰۰ هزار برنام روی پلتفرم پارسه تکیه داشتند.

با اینکه پارسه گزینه‌ای محبوب برای توسعه دهندگان با تجربه برنامه‌ها نبود، اما برای توسعه دهندگان کوچکتر بسیار باارزش بود. هزینه کار با parse بسیار کم و حتی رایگان برای توسعه دهندگان کوچک بود. همچنین سهولت استفاده از آن به همراه مستندات دقیقش ابزار بسیار ارزشمندی برای توسعه دهندگان تازه‌کار بود.

تیم توسعه‌ parse بیان کرده بود که به دلیل نیاز به تمرکز روی بخش‌ها و کارهای مهمتر این سرویس، سرویس‌دهی خود را از ۲۸ ژانویه‌ی ۲۰۱۷ قطع خواهد کرد.

با این حال این تیم از تعهدش نسبت به کاربرانش گفته بود و به همین دلیل ابزارهایی برای کوچ از پارسه برای کاربران آماده کرده است. یکی از این ابزارها دیتابیس مایگریشن است که برای انتقال داده‌های برنامه‌ها در پارسه به دیتابیس مونگود است و همین طور سرور متن باز پارسه که با نود‌جی‌اس نوشته شده را می‌توانید روی وب‌سرورتان نصب و اجرا کنید.

جایگزین‌هایی برای سرویس پارسه هست، اما به خوبی این سرویس نمی‌شوند. یکی از آنها فایربیس است که توسط گوگل ایجاد شده است و از این آدرس در دسترس است. اکنون بسیاری از خدمات Firebase  رایگان است.

شما همچنین می‌توانید سرویس‌های داخلی جایگزین پارسه پیدا کنید که می‌توانید با جستجویی در وب آنها را بیابید.

خداحافظ parse ، به سختی می‌شود جایگزینی برات پیدا کرد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: