ربات

زمانی می‌رسد که شما به رباتتان وابسته شدید

از پیشنهادات نت فلیکس برای کشف کلاهبرداری‌ها از کارت‌های اعتباری استفاده از هوش مصنوعی است، اما همچنان که هوش مصنوعی توسعه می‌یابد آیا خط و مرزی برای آنکه چه مقدار با این فناوری جدید خودمانی شویم ترسیم کرده‌ایم؟

این سوالی است که مهندس ازدحام سابین هوئرت از دانشگاه بریستول انگلستان در نشستی از گروه انجمن سلطنتی پرسید. هوئرت مهندس ازدحامی که با نانوذرات سر و کار دارد در مورد ترس و امید عموم افراد از پیشرفت‌های هوش مصنوعی سخنرانی کرد.

در اینجا مصاحبه‌ای که با هوئرت در مورد این موضوع شده آورده شده است.

سوال: شما متوجه شده‌اید که تنها ۹ درصد افراد در بریتانیا از یادگیری ماشین شنیده‌اند، اما تقریبا همگی حداقل نام هوش مصنوعی را شنیده‌اند، چه ارتباطی میان این دو است؟

پاسخ: هوش مصنوعی مفهومی انتزاعی است که افراد مختلف تعاریف متفاوتی از آن دارند. خیلی وقت‌ها وقتی از  هوش مصنوعی گفته می‌شود افراد فکر می‌کنند که آن هوشی مانند هوش انسانی است. یادگیری ماشین فرآیند واقعی است که دقیقا علم یادگیری کامپیوتر از داده است. ممکن است به دنبال کار خاصی با یک مجموعه خاص از داده باشیم تا بتوانیم راه‌حلی مبتنی بر آن پیدا کنیم. در بیشتر بحث‌های علمی از اینکه هوش مصنوعی چیست و این فناوری چه کاری انجام می‌دهد غفلت می‌شود.

سوال: یادگیری ماشین را می‌شود در کجا زندگی روزمره دید؟

پاسخ: مثال‌هایی از یادگیری ماشین در پیرامونمان وجود دارد. فیلتر اسپم‌ها، توصیه‌های اینترنتی برای خرید، تماشای فیلم‌ها و ..، و کشف تقلب در کارت‌های اعتباری این‌ها مثال‌هایی از کاربردهای یادگیری ماشین است. و در آینده می‌توانیم حوزه‌های به بیشتری را ببینیم که در آن یادگیری ماشین نقش دارد.

سوال: هدف گروه کاری انجمن سلطنتی چیست؟

پاسخ: آنها در حال تهیه گزارشی برای بررسی پتانسیل‌های یادگیری ماشین در ۵ تا ۱۰ سال آینده و موانع رسیدن به آنها هستند. آنها همچنین دارند با صنایع، سیاستگذاران، دانشگاه‌ها و دیگر سهام داران و عموم افراد کار می‌کنند تا ببینند چقدر علاقه‌مندی به این فناوری  وجود دارد. همچنین در تلاش هستند دیدگاه‌های اخلاقی، حقوقی، علمی و اجتماعی آن را بررسی کنند.

چیزی که مورد علاقه من در این پژوهش است درگیر بودن عموم افراد در آن است. نظرسنجی‌هایی در سراسر بریتانیا پخش کردیم و همچنین گروه‌هایی از تیم ما زمان زیادی را با گروه‌های کوچکی از مردم صرف می‌کنند تا دید آنها را نسبت به این فناوری به دست آورند.

سوال: واکنش افراد معمولی‌ای که با آنها کار کردید چطور بود؟

پاسخ: بسیار به زمینه‌ای که داشتند وابسته بود. نمی‌‌توانستند روش‌ و چیزهایی مثل خودرو مستقلی که می‌تواند به پزشکان برای معاینه کمک کند لمس کنند. وقتی از این قابلیت‌ها می‌شنیدند هیجان زده می‌شدند. همچنین نگران مطمئن بودن الگوریتم‌هایی بودند که با انسان سر و کار دارد، می‌خواستند از ایمن و قابل اعتماد بودن این الگوریتم‌ها مطمئن شوند. همچنین بحق در مورد ربات‌هایی که جایگزین کارکنان انسانی می‌شوند بحث وجود داشت.

سوال: چطور می‌توانیم بدون اینکه ربات‌ها را جایگزین انسان کنیم رو به جلو حرکت کنیم؟

پاسخ: خوب این در مورد کارها است نه شغل‌ها. الگوریتمی نداریم که بتواند با استفاده از تصاویر سرطان سینه را تشخیص بدهد، هدف ما ایجاد ابزارهایی برای کمک به پزشکان بدون جایگزین شدن آنها است.

سوال:‌ داستان‌ها و مثال‌های مورد علاقه شما از هوش مصنوعی چیست؟

پساخ: فیلم ربات و فرانک. داستان فرد مسنی که از یک ربات برای محافظت از خانه‌اش تهیه کرده است. او متقاعد شده است که این رباتی که از خانه‌اش حفاظت می‌کند می‌تواند از یک سارق هم پیروی کند. این داستانی واقعا زیبا از محدودیت‌ها فناوری است که شخص فورا می‌فهمد چگونه باید آن را مدیریت بکند و حتی نسبت به آن مشکوک باشد چیزی که در نهایت یک تیم واقعی را می‌سازد.

آیا زمانی می‌رسد که من به ربام وابسته شوم؟

فکر می‌کنم برای انجام کارهای متفاوتتان فناوری‌های متفاوتی دارید. در ست مانند برنامه‌های فراوانی که روی گوشیتان دارید. حدس می‌زنم در آینده این فناوری‌ها و برنامه‌ها بیشتر و بیشتر بتوانند به ما  در حوزه‌های خاص کمک کنند. داشتن یک سیستم کاملا کاربردی که می‌تواند کارها را از را دور انجام دهد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: