آنتی بیوتیک

دنیای پسا آنتی بیوتیکی: آنتی بیوتیک ها می‌توانند باکتری ها را قوی و شما را بکشند

روز جمعه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها گزارش نگران کننده‌ای در مورد مرگ یک زن مسن آمریکایی داد. آنچه موجب مرگ وی شده بود، سرطان، بیماری قلبی یا الهتاب ریه نیست. آنچه او را کشت باکتری‌یهایی بودند که در مقابله با آنتی بیوتیک ها مقاوم شده بودند.

این زن در سانحه جنگ آنتی‌بیوتیک‌ها و باکتری‌های مقاوم جانش را از دست داد. اگرچه بیشتر باکتری‌ها زمانی که به آنتی بیوتیکی برخورد می‌کنند از بین می‌روند، اما چند باکتری در مقابله با آنتی بیوتیک ها جهش ژنی پیدا کرده و سرسخت‌تر می‌شوند. با تکرار مکرر این واقعه این باکتری‌های سرسخت که دارای ژن مقاوم هستند در بدن تکثیر و پخش می‌شوند. عامل این فاجعه آنتی بیوتیک نام دارد، که اگر زیاد و مخصوصا با بی‌دقتی استفاده شود مضر است.

مصرف آنتی بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی است. سازمان بهداشت جهانی از مقاومت دارویی به عنوان تهدید بزرگ جهانی نام برده است و اعلام کرده جهان وارد دوران پسا آنتی بیوتیکی شده است. دوره‌ای که عفونت‌های ساده‌ای که برای سالیان طولانی قابل درمان بودند، کشنده شده‌اند.

و زمانی که آنتی بیوتیک‌ها تاثیرشان را از دست بدهند دیگر نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم. خراش جزئی و یک عفونت معمولی تبدیل به یک تهدید کننده بزرگ زندگی فرد می‌شود. بیماری‌هایی چون سوزاک و سایر بیماری‌های مقابرتی ممکن است تبدیل به بیماری‌های لاعلاج گردند. بیماری‌هایی چون سل  که گذشتگان آن را شکست دادند ممکن است بدتر به ما حمله کند. هزینه‌های اقتصادی سرسام آور خواهند بود اگر کاری نکنیم.

اکنون آنتی بیوتیک های جدید در حال توسعه هستند. بسیاری از شرکت‌های دارویی بزرگ آنتی بیوتیک های قوی‌تری را می‌سازند که تنها هنگامی آنتی‌بیوتیک‌های قبلی تاثیرشان را از دست دادند استفاده می‌شود. سلامت عمومی افراد در اینجا بسیار حساس است، اما شرکت‌ها نمی‌توانند از چیزی که به فروش نرود سود کنند. مطمئنا شرکت‌ها از ساخت آنتی‌بیوتیک‌های قوی‌تر به دلی به صرفه نبودن اقتصادی صرفه نظر می‌کنند و این هیچ تطابقی با ارزش اجتماعی آنتی بیوتیک‌های جدید و بی‌تفاوتی نسبی تولید کنندگان دارویی ندارد.

برای مقابله با این کار کشورهای مختلفی تصمیم به تشویق سازندگان به ساخت آنتی‌بیوتیک‌های قوی‌تر پرداختند. اما این کارها احتمالا راهی به جایی نمی‌برد. چون اگر فروش ضعیف باشد انگیزه برای ساخت کم می‌شود و این ممکن است به تشویق استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها منجر شود. بعضی از آنتی‌بیوتیک‌های جدید شبیه به ترکیبات موجود هستند و نمی‌توانند به مقابله با باکتری‌هایی که اخیرا مقاوم شده‌اند بپردازند. بنابراین تنها سازندگانی آنتی بیوتیک‌ها کاملا جدید می‌سازند می‌توانند کار مفید بکنند.

راه حل دیگر اینکه برنامه‌ای در خانه‌های سالمندان و بیمارستان‌ها اجرا کنیم که از گسترش عفونت‌های مقاوم به دارو جلوگیری کند و از استفاده درست از آنتی‌بیوتیک‌ه مطمئن شویم. و یکی از راه‌حل‌های دیگر ایجاد قانون و استانداری برای کاهش استفاده غیر ضروری از آنتی‌بیوتیک است.

آنتی بیوتیک ها راهی خوب برای مقابله با بیماری‌هاست اما استفاده بد از آنها موجب افتادن‌تان از آن طرف بام می‌شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید: