نارسایی قلبی

دستگاهی که قلب را بغل و به حفظ ضربان منظمش کم می‌کند

میلیون‌ها فرد در دنیا مبتلا به نارسایی قلبی هستند. گزینه‌های درمان برای این بیماری بسیار محدود است. اگر مراحل پیشرفت این بیماری کاهش نیافت، پزشکان با استفاده از دستگاهی که خون را پمپاژ می‌کند به درمان این بیماری می‌پردازند، اما تماس مستقیم این دستگاه پمپاژ با خون موجب لخته شدن و عفونت می‌شود.

نارسایی قلبی زمانی رخ می‌دهد که قلب بیمار قادر نیست به اندازه کافی پمپاژ انجام بدهد و خون را به اعضای دیگر بدن برساند.

اکنون دانشمندان پوشش رباتیک نرمی  ساختند که ممکن است روزی برای تنظیم و نگه داشتن ضربان طبیعی قلب بدون هیچ خطری به کار گرفته شود.

این دستگاه از موادی ساخته شده است که شبیه به بافت بیرونی قلب است. این پوشش رباتیک روی قلب را می‌پوشاند و به قلب کمک می‌کند فشار و مکش پمپاژ مناسب را داشته باشد.

ساختن چنین دستگاه‌هایی در پروژه‌های تحقیقاتی موجب توسعه پیش بالینی می‌شود.  این ربات نرم از آریه‌ای از به کار اندازها استفاده می‌کند که به عنوان ماهیچه مصنوعی برای فشردگی و پیچ خوردن همزمان عمل می‌کند.

این دستگاه روی خوک‌ها امتحان شد. برای بررسی عملکرد این دستگاه در خوک‌ها از دستگاه تنظیم کننده‌ای استفاده شد که نشان می‌داد کی و چگونه این پوشش رباتیک حرکت می‌کند. پس از بررسی مشخص شد در خوک‌هایی که قلبشان تنها ۴۷ درصد از سطح کنترل بود، این دستگاه توانست عملکرد طبیعی قلب آنها را به ۹۷ درصد برساند. این گزارش امروز در ژورنال علم پزشکی منتشر شد.

این دستگاه هنوز برای انسان قابل استفاده نیست، چون بسیاری از آزمون‌های ایمنی را نگذرانده و مسائل فراوان دیگری در خصوص آن وجود دارد، با این حال دانشمندان امیدوارند در آینده چنین طرح‌های تحقیقاتی به درمان بیماری‌های قلب از جمله نارسایی قلبی کم کند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: