آلودگی هوا

در اینجا برخی از بدترین‌های شهرهای دنیا از نظر کیفیت هوا هستند

داری سعی می‌کنی از شر آمونیاک موجود در هوا خلاص شوی؟ در لاگوس یا دهلی سکونت نکن. اگر می‌خواهی از ازون دور باشی ممکن است بخواهی پکن، کراچی و لس آنجلس را نیز به لیستت اضافه کنی. در اینجا برخی از آلوده‌ترین شهرها از لحاظ کیفیت هوا  بر طبق مطالعه جدید که به تحلیل چهار گاز مهم در رابطه با آلودگی هوا به نام‌های آمونیاک، اسید فورمیک، متانول و اُزون پرداخته است آورده شده است. این یافته می‌تواند دانشمندان را در درک بهتر اینکه چگونه جغرافیا و دیگر شرایط محلی در تعیین کیفیت هوا نقش بازی می‌کنند کمک می‌کند.

«این برای درک بهتر آنچه که مساعد آلودگی هوا است ضروری است … تا بتوان مردم را از به خطر افتادن سلامتشان محافظت کرد،» این گفته ماریام ماریلر، دانشمند محیط زیست دانشگاه کلمبیا است که در این مطالعه درگیر نبود.

کیفیت ضعیف هوا می‌تواند موجب مشکلات سلامتی از جمله بیماری‌های قلبی و عرقی باشد. اما اندازه‌گیری کیفیت هوا سخت است: بیشتر شهرها (مخصوصا در کشورهای در حال توسعه) فاقد حسگرهای مبتنی بر هواپیما و زمین، و پرسنل‌های آموزش دیده برای بررسی مکرر شرایط در مناطق بزرگ هستند.

بنابراین کارن کادی پریریا، دانشمند سنجش از راه دور در پژوهشگاه محیط زیست و جو، و مشاور محیط زیست شرکت لکسینگتون در ماساچوست، تصمیم گرفت از یک ماهواره برای مطالعه آلودگی هوا در ۱۸ «کلان شهر» دارای جمعیت بیش از ۱۰ میلیون استفاده کند. از ۲۰۱۳، او و تیمش به اندازه‌گیری سطوح آمونیاک، اسید فرمیک، متانول و اوزن را با دستگاهی به نام طیف سنج تروپوسفری که روی ماهواره آئورا ناسا (ماهواره‌ای به مطالعه جو زمین می‌پردازد) نصب شده بود پرداخت . آئورا هر ۱۶ روز در زمان محلی تقریبا یکسانی از روی هر کلان شهر عبور می‌کرد.  این نکته مهمی است، چون کیفیت هوا در طول روز متفاوت است. مشاهده‌ها همچنین تحت شراط یکسانی فرآهم آورده شده است، یعنی اینکه داده‌های به دست آمده از شهرها را می‌توان با دقت با هم مقایسه کرد.

این تیم دریافت که کراچی، پاکستان دارای عنوان جهانی برای اوزن است. تقریبا از ۳۰۰ سنجش به عمل آمده در شرایط یکسان، حدود یک سوم آنچه که محققان آن را آستانه «خطر» برای اوزن می‌نامند سطح اوزن در کراچی بیشتر بود، سطح زیاد اوزن می‌تواند منجر به مه غلیظ شود. میزان اوزن در دیگر شهرها نیز بالا بود. اما از نظر اوزن همراه با آمونیاک (گازی در ذرات موجود در هوا که می‌تواند موجب بیماری‌های ریوی شود) بعضی از شهرها پُرتر بودند: این شهرها عبارتند از کلکته در هند با بیش از ۴۷.۱ درصد بیشتر از آستانه خطر، داکا در بنگلادش با ۵۱.۶ درصد بیشتر و دهلی با ۷۳.۵ درصد بیشتر از مقدار آستانه خطر. آمونیاک که از مدفوع و کود حیوانات اهلی به و جود می آید در شهرهایی که اطرافشان فعالیت کشاورزی زیاد است رایج تر است.

آلودگی هوا

آلودگی هوا

اما پژوهشگران تحلیل نتایج‌شان را تازه شروع کرده‌اند و هنوز در حال جمع آوری داده در مورد دیگر گازها هستند. تا کنون آنها به این نتیجه رسیده‌اند که سوختن زیست توده از جمله آتش‌سوزی جنگل‌ها، سوختن زباله‌ها و پاکسازی محصولات کشاورزی با استفاده از آتش دلیلی برای افزایش فصلی گازهای مضر در لاگوس در نیجریه و میکزیکو سیتی است، آنها قصد دارند این گزارش را در ژورنال فیزیک و شیمی جوی منتشر کنند.

این تیم همچنین دریافت که سطوح اوزن، آمونیاک، متانول و اسید فرمیک که سطح بالای آنها مرتبط با کیفیت کم هوا است، همگی در بین ماه‌های فروردین و تیر در میکزیکو سیتی افزایش می‌یابند. این وقت سال در میکزیکو سیتی موقع شروع سوزاندن گندم‌زارها برای کشت است. داده‌های این مطالعه یک ارتباط را پشتیبانی می‌کنند. یکی از وقایع شدید آلودگی هوا در اویل می (خرداد) ۲۰۱۳ همزمان با آتش سوزی در جنوب غربی این شهر بود. لاگوس که سطح آلودگی ۴ برابری بالاتر از میکزیکو سیتی دارد، کلان شهر به سرعت توسعه یافته‌ای با شبکه برقی نامطمئن و دارای گزینه‌های محدود برای رفع زباله است. «هر شخصی تلاش می‌کند یک ژنراتور دیزلی که آلودگی فراوان تولید می‌کند داشته باشد.» این را کادی پریریا گفت. «و مردم برای خلاص شدن از شر زباله‌ها آنها را می‌سوزانند.»

جغرافیا همچنین نقش بازی می‌کند. در میکزیکو سیتی، کوهای شمال، غرب و شرق مانند یک مانع طبیعی‌ای در مقابل گازها و ذرات آتش‌سوزی‌های راه دور هستند. لاگوس در نزدیکی خط استوا است که نور شدید خورشید موجب تولید اوزن می‌شود. به علاوه نسیم‌های دریایی که مکررا می‌وزند موجب گیر افتادن آلاینده‌ها در بالای این شهر ساحلی می‌شوند.

کادی پریریا و تیمش به دنبال الگوهای بیشتری برای رشد مجموعه داده‌یشان هستند. در این میان آنها اکنون در حال کشف چیزی هستند: سطح بالای غیر معمول آمونیاک در بالای بوئنوس آیرس. او می‌گوید که ممکن است مقصر اصلی صنعت کشتار گوشت باشد. پریریا می‌گوید «این نقشه‌ها چیزهای فرانی مطرح می‌کنند که ما می‌توانیم عمیق آنها را کشف کنیم.»

دیدگاه‌تان را بنویسید: