دخترها همچنان که بزرگتر می‌شوند درخشان بودن جنسیت‌شان را کمتر باور دارند

دخترها همچنان که بزرگتر می‌شوند درخشان بودن جنسیت‌شان را کمتر باور دارند

«یکی در اداره‌ام هست که بسیار بسیار باهوش است و می‌تواند مسائل بسیار سخت را بسیار راحت‌تر و سریعتر از هر شخص دیگری حل کند.» وقتی دخترهای ۵ ساله این جمله را می‌شنوند به احتمال زیاد به مانند پسرها فرض می‌کنند که آن فرد شخصی از هم جنس خودشان است. اما در بین سنین ۶ تا ۷ سال، آنها ۲۰ تا ۳۰ درصد کم‌تر فرض می‌کنند که این فرد یک زن است. این گزارش چند روز پیش در مجله ساینس منتشر شد.

در پژوهش دیگری، پژوهشگران دریافتند که «دختران مسن‌تر نسبت به پسران هم سن و سالشان کمتر به بازی‌های چون چکرز (Chinese checkers) که برای کودکان بسیار باهوش طراحی شده است گرایش دارند.» اگرچه مانند پسران بازی‌هایی که برای «کودکانی که واقعا سخت تلاش می‌کنند» را دوست دارند.

این پژوهشگران می‌گویند ایده‌های اولیه در مورد جنسیت و هوش می‌تواند زنان جوان را از مشاغل با ویژگی‌های هوش بالا، مانند مهندسی و علوم اعصاب دور بدارد.

یک یافته شگفت‌آور! پسران و دختران هر دو اذعان دارند که دخترها نمره‌های بهتری می‌گیرند که نشان دهنده‌ آن است که الزاما موفقیت در مدرسه مرتبط با زیرکی و بااستعدادی نیست.

این دانشمندان امیدوارند منشا درک کودکان از هوش را کشف کنند. در همین راستا آنها نشان دادند هنگامی که هم دخترها و پسرها را تشویق به انجام کارها می‌شود به جای هوش روی پشتکار و سخت کوشی تاکید می‌شود.

منبع: sciencemag

دیدگاه‌تان را بنویسید: