درمان سرطان با باکتری

دانشمندان میکروب مسمومیت غذایی را به جنگنده قدرتمند سرطان تبدیل کردند

سرطان گرایش به چسپیدن به پیرامون دارد و بدین شکل عملا از چشم سیستم دفاعی بدن پنهان می‌شود. سیستم ایمنی بدن سلول‌های سرکش را نمی‌شناسد چون آنها مهاجمان خارجی نیستند. برای فعال کردن سیستم ایمنی بدن برای حمله به سرطان دانشمندان تلاش می‌کنند ترفندهایی از جمله آلوده کردن بافت‌های سرطانی به باکتری‌ها را به کار ببرند. اکنون دانشمندان باکتری سالمونلا را اصلاح کردند تا ماشه‌ای راه‌انداز برای واکنش قدرتمند سیستم ایمنی بدن علیه سلول‌های سرطانی انسانی کاشته شده در موش باشد. این روش تومورها را کوچک کرد و برای اولین بار از متاستاز آنها جلوگیری کرد. اگر بتوان این روش را در انسان به کار برد گام مهم رو به جلویی در زمینه درمان سرطان با استفاده از باکتری برداشته می‌شود.

«این تیم کار بسیار بسیار سختی انجام داده است.» این گفته روی کرتیس دانشمند بیماری‌های عفونی دانشگاه فلوریدا است که پیشگام استفاده روش‌های باکتریایی برای از بین بردن سرطان است.

چون باکتری‌ها روی نکروتیک بافت خونی شده اکسیژنی که در اکثر تومورهای سرطانی وجود داردند هستند، دانشمندان به راحتی از طریق آنها می‌توانند سلول‌های سرطانی را به وسیله میکروب‌ها هدف بگیرند. استفاده از چنین شیوه‌ای برای درمان سرطان تنها در مورد درمان سرطان مثانه توانسته مجوز بگیرد. با این حال استفاده از این روش برای درمان دیگر سرطان‌ها در حال ترویج است. اما حتی با موثرترین این روش‌ها تومورها تمایل به بازگشت دارند و همچنین باکتری‌ها هم می‌توانند خودشان سمی باشند.

سالموندا میکروب میله‌ای شکل بدنامی که در بسیاری از موارد موجب مسمویت‌های غذایی می‌شود. در ۲۰۰۶ دانشمندان دانشگاه ملی کونام کره جنوبی به دنبال ایجاد عامل جدید مبارزه‌گر با سرطان بودند. آنها همچنین واکسنی برای باکتری ویبریو ولنیفیکوس که سخت‌ پوستان سواحل کره جنوبی را آلوده کرده بودند جستجو می‌کردند. همچنان که روی ویبرو کار می‌کردند متوجه شدند که پروتئینی در تاژکش پاسخ قوی منحصر به فردی از سلول‌های ایمنی را راه می‌اندازد. بنابراین آنها ورژن بی ضرر سالموندا تیفی موریوم را گرفتند و آن را اصلاح ژنتیکی کردند تا پروتئینی که FlaB  نام دارد را ترشح کند.

این تیم که توسط دو زیست شناس به نامهای جانگ جون مین و جون هینگ ری رهبری می‌شد تاثیر سالموندا اصلاح شده را روی سرطان بررسی کردند. در طی یک سری آزمایشها آنها به ۲۰ موش مبتلا به سرطان روده بزرگ انسان سالموندا اصلاح شده را تزریق کردند. پس از سه روز دانشمندان کشف کردند که اگرچه که باکتری‌ها از کبد، ریه‌ها و طحال پاک شده بودند، بافت‌های سرطانی روده بزرگ به وسیله سالموندا احاطه شده بود. بعد از ۱۲۰ روز در ۱۱ تا از ۲۰ موش تومورهای سرطانی از بین رفته بودند. موش‌های کنترلی که به باکتری‌ای آلوده شده بودند که FlaB را ترشح نمی‌کرد، در نهایت به وسیله سرطان از پا در آمدند.

سپس این تیم متاستاز سلول‌های سرطانی انسانی روده بزرگ را به دسته‌ای دیگری از موش‌ها پیوند زدد. آنها ۸ تا از موش‌ها را با سالموندای ترشح کننده FlaB  و ۶ تا را با ورژن بدون FlaB درمان کردند و همچنین ۷ تا از آنها را درمان نکردند. بعد از ۲۷ روز هم موش‌های درمان نشده و هم آنها که با سالموندای بدون FlaB اس تیفی موریوم درمان شده بودند ده‌ها متاستاز داشتند. اما ۸ موشی که با باکتری‌های ترشح کننده FlaB درمان شده بودند تنها ۴ تومور ثانویه داشتند و همچنین با چندین آزمایش نشان داده شد که این موش‌ها هیچ متاستازی نداشتند. این گزارش امروز در ژورنال ترجمه علوم پزشکی منتشر شد.

مین و ری در ایمیلی بیان کردند که به احتمال زیاد FlaB تاییدی برای متوقف کردن سرطان است. FlaB مخصوصا در فعال کردن یک مولکول ثانویه خوب است. این محققین همچنین نوشتند که TLR5 موجب تهاجمی‌تر شدن سلول‌های ایمنی می‌شود.

اکنون این تیم اصلاح این روش را روی مدل‌های حیوانی ادامه می‌دهد. اما در چند سال آینده مین و ری اجرای این درمان روی انسان را برنامه‌ریزی می‌کنند تا ببینند که آیا باکتری‌ای FlaB دار می‌توانند به عنوان روشی برای درمان سرطان موثر باشد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: