بیوپرینتر سه بعدی

دانشمندان با بیوپرینتر سه بعدی پوست انسان ساختند

دانشمندان دانشگاه مادرید پرینتر سه بعدی ‌ای را ساختند که می‌تواند نمونه پوست انسان را بسازد. این نمونه پوست برای پیوند به بیماران و استفاده در پژوهش‌ها و آزمون‌های محصولات دارویی، شیمیایی و آرایشی مناسب است.

این مقاله که در ژونال بیوفابریکیشن منتشر شده است، استفاده از بیوپرینتر سه بعدی برای ساخت نمونه پوست انسان را توضیح می‌دهد. یکی از نویسندگان به نام خوزه لوییس یورکانو اشاره می‌کند که این پوست برای پیوند در بیماران و پژوهش‌ها و آزمایشات مفید و مقرون به صرفه است.

این پوست جدید اولین عضو بدن انسان ایجاد به وسیله بیوپرینتر سه بعدی است که می‌تواند به بازار معرفی شود. ساختار و عمل این پوست مانند پوست انسان است. اولین لایه خارجی آن، اپیدرم با استراتوم کورنئوم است که همراه با لایه عمیق‌تر و ضخیم‌تر از پوست در برابر محیط خارجی محافظت می‌کند. لایه آخر نیز از فایبروپلاست‌ها تشکیل شده است که کلاژن را تولید می‌کند. کلاژن پروتئینی است که قابلیت اتجاعی را می‌گیرد و پوست را تقویت می‌کند.

به گفته کارشناسان کلید اصلی در بیوپرینترها بیونیک‌ها هستند. در هنگام ایجاد پوست، به جای استفاده از کارتریج و جوهرهای رنگی شده از انژکتورها با اجزا بیولوژیکی استفاده می‌شود. دانستن چگونگی ترکیب اجزای بیولوژیکی و اینکه آنها چگونه با یکدیگر کار کنند که به سلول‌ها آسیب نرسانند مهم است.

فرآیند تولید این بافت به دو روش می‌تواند صورت بگیرد. برای تولید پوست آلوژنیک که در صنعت به کار می‌رود می‌توان از سهمی از سلول‌ها استفاده کرد، و برای تولید پوست اتولوژوس از خود سلول‌های بیمار استفاده می‌شود. پوست اتولوژوس در موارد پزشکی و درمانی از جمله درمان سوختگی به کار می‌رود. برای ساخت این پوست آنها می‌توانند از بیواکتیوها و کلاژن‌های انسانی به جای حیوانی استفاده کنند.

این پایان ماجرا نیست، این تیم قصد دارد تا دیگر بافت‌های انسان را به وسیله بیوپرینترینگ تولید کنند.

این فناوری جدید چندین فایده دارد. روش استفاده از بیوپرینتر سه بعدی تولید پوست به روش خودکار در استانداری تعریف شده را ممکن می‌سازد که بسیار ارزان‌تر از تولید دستی است.

منبع: ساینس بولتن

دیدگاه‌تان را بنویسید: