جنگ پرنده‌ها

دارکوب‌ها سر سخت‌ترین پرنده‌های زمین هستند

اگر شیر پادشاه جنگل‌ها است، احتمالا دارکوب پادشاه باغ‌ها است. یا آنچنان که پژوهشگران  این هفته در ژورنال بیو رکسیو نوشتند، وقتی سر غذا دعوا می‌شود «هر کی بزرگتر است برتر است، اما دارکوب‌ها برترین هستند.»

پروژه‌ای به نام فیدر واتچ که توسط آزمایشگاه پرنده‌شناسی دانشگاه کرنل تهیه شده است، پایگاه داده آنلاینی با بیش از ۲۰ هزار پرنده تهیه کرده که اطلاعات شیوه غذا خوردن پرندگان را در باغچه‌های پشت حیاط را بررسی کرده است.

این تیم پژوهشگر پرندگان را بر اساس اندازه بدنشان رتبه‌بندی کرده و آنها برای رقابت در غذا خوردن آماده کردند. همان طور که در تصویر بالا می‌بینید این مسابقه کاملا عادلانه برگزار شد.

نتیجه اینکه پرنده‌های بزرگتر پرنده‌های کوچکتر را شکست دادند، اما در مورد پرنده‌های کوچک کمی متفاوت بود برای مثال وقتی که هر سه فنچ وارد محیط مسابقه شدند فنچ خانگی فنچ بفش را مغلوب ساخت، فنچ بنفش هم فنچ چشم سیاه را شکست داد و فنچ چشم سیاه فنچ خانگی را شکست داد.

در این میان یک پرنده شگفت انگیز وجود داشت که حتی پرنده‌های بزرگتر از خودش را شکست می‌داد، آن پرنده دارکوب نام دارد. پس اگر دارکوب‌ها بوکسر بودند یک دارکوب می‌توانست در تمام وزن‌ها شرکت کند و همه را شکست بدهد. این شدنی است چون بر خلاف بوکسرها آنها می‌توانند با سرشان ضربات وحشتناکی بزنند بدون اینکه ضربه مغزی شوند.

این مقاله فانتزی‌های جالبی در مورد جنگ پرنده‌ها در توییتر ایجاد کرده است، اما این پژوهشگران سخت دنبال پاسخ به این سوال هستند که چگونه این می‌تواند از لحاظ بیولوژیکی معنا داشته باشد برای همین تحقیق‌های دیگری برای پاسخ به این پرسش طراحی کرده‌اند.

sciencemag

دیدگاه‌تان را بنویسید: