خرس‌ها بیش از آنچه فکر می‌شود قاتلان بزرگ هستند – فیلم‌های وحشتناک نشان می‌دهد

صحنه‌های جرم شروع می‌شود، اغلب با گردش بهاری در امتداد حوضچه رودخانه نلچینا آلاسکا در آمریکا. اما بدون هشدار، چیزها ترسناک می‌شوند: تابلوهای خون و خونریزی، معمولا همراه با یک بچه گوزن بدشانس در مرکز آن.

چنین ویدیوهای در طی ۲ سال از دوربین‌های قرار داده شده در گردن خرس‌ها به دست آمده است، که اولین «دید چشم خرس‌ها» از زندگی عیاشی اما خشن را به تصویر کشیده است. یکی از یافته‌های عمده این تیم: این خرس‌ها بیش از آنچه که فکر می‌کنیم دست به کشتار می‌زنند. کلا خیلی بیشتر.

«این واقعا هیجان انگیز بود، چون این نوعی از چیزی است که می‌دانیم رخ می‌دهد.» این گفته کریستوفر براکمن، بیولوژیست وحش موسسه ماهی و بازی آلاسکا در پالمر است که مولف رهبر این مطالعه بود.

مشخص کردن «نرخ کشتن» گوشتخواران بزرگ بسیار دشوار است، این گفته براک دیل، مولف همکار این مطالعه و هماهنگ کننده علم حیات دنیای حیات وحش در موسسه ADFG  در پالمر در آمریکا است. پیگیری کردن آنها برای مدت‌های طولانی از فواصل دور سخت است، و همچنین از دست دادن یک کشته آنها آسان است. یک خرس قهوه‌ای ممکن است چند روز را صرف خوردن یک گوزن شمالی بالغ بکند، در حالی که تنها ۴۰ دقیقه را صرف خوردن یک بچه گوزن کانادایی می‌کند. بنابرایی روش‌های معمول پیگیری (مانند مشاهده هوایی دو بار در روز) نمی‌تواند مقیاس کاملی از عادت‌های غذایی و شکار خرس‌ها را به دست آورد. آنها همچنین نمی‌توانند تغییرات منحصر به فرد در نرخ‌های کشتن را به دست آورند، در نتیجه تخمین‌های شدیدا متفاوتی برای تمام جمعیت زده می‌شود.

برای به دست آوردن برآوردی دقیق‌تر، براکمن و همکارانش تصمیم گرفتند چیزهای جدیدی را امتحان کنند: تجهیز خرس‌ها به گردنبدهای دوربینی و ردیاب‌های GPS . مانند دوربین‌های امنیتی، این دوربین‌ها هر ۵ تا ۱۵ دقیقه کلیپ‌های ۱۰ ثانیه‌ای  برای بیش از یک ماه، از اوایل خرداد تا اواخر تیر گرفتند. براکمن می‌گوید «ما روی دوره زمانی که بچه گوزن‌ها به شکار آسیب‌پذیر تر هستند تمرکز کریم.» او و تیمش در گردن ۱۷ خرس از سال‌های ۲۰۱۱ یا ۲۰۱۳ دوربین و ردیاب‌ها را کار گذاشتند.

تنها هفت گردنبند داده‌ها را فراهم آورد، بقیه یا گم شدند، یا درست کار نمی‌کردند، یا هم توسط توله خرس‌های فضول از گردن مادرشان جویده شد. اما یکی که کار کرده بود بیش از ۱۰۰ ساعت فیلم (۳۶۳۷۶ کلیپ) تحویل این محققان داد. با این کلیپ‌ها این تیم روزهای خرس‌ها را بازسازی کرد. بیشتر زمان آنها صرف استراحت یا راه رفتن (۶۰.۵ درصد تا ۲۱.۳ درص) شده بود و فقط ۶.۳ درصد را برای خوردن صرف کرده بودند. حتی چند نمونه از جفت گیری خرس‌ها توسط دوربین‌ها ثبت شده بود. براکمن گفت.


رفتار یک خرس قهوه‌ای متوسط

اگرچه محققان دریافتند که خرس‌ها بیشتر از آنچه قبلا پنداشته می‌شد گوزن شمالی و بچه گوزن کانادایی می‌خورند، زندگی یک خرس معمولا منحصرا حشیانه نیست. پژوهشگران با پیگیری خرس‌های حوضچه رودخانه نیلچیانا آلاسکا به وسیله جی.پی.اس و دوربین‌های گردنبندی دریافتند که این حیوانات به طور میانگین تنها ۶.۲ درصد زمانشان را صرف غذا خوردن می‌کنند – بیشتر زمان آنها صرف استراحت می‌شود.

خرس


با تحلیل دقیق‌تر وحشتناک‌ترین فیلم‌ها، این پژوهشگران توانستند طعمه خرس‌ها را شناسایی کنند. بیش از نیمی از وعده‌ی آنها گوزن شمالی و بچه گوزن کانادایی است، در حالی که پوشش گیاهی نزدیک به ۲۰ درصد، و گوزن بالغ ۱۲ درصد وعده‌های غذایی آنها را تشکیل می‌دهد، آنها این ماه در ژورنال پژوهنامه انجمن زندگی وحش گزارش دادند. اما بعضی موردهای غیر معمول در این منو وجود دارد: خرگوش‌های صحرایی، قوها، و حتی دیگر خرس‌های قهوه‌ای. در یک مورد یک خرس ۱۰ ساله نر یک خرس ماده ۶ ساله را کشت و خورد.

در کل، این خرس‌ها با میانگین ۳۴.۴ ، گوزن شمالی و بچه گوزن کانادایی در ۴۵ روز کشتند. این بسیار بالاتر از نرخ‌های کشتن از مطالعات قبلی که در آن از روش‌های دیگری چون مشاهده هوایی استفاده شده بود است. برای مقایسه  یکی از مطالعه‌های انجام شده در ۱۹۸۸  دانشمندان در آن میانگین کشتن بچه گوزن کانادایی را ۵.۴ به وسیله مطالعه هوایی در بخش‌های مختلف آلاسکا به دست آورده بودند، اما این مطالعه جدید میانگین ۱۳.۳ کشتن بچه گوزن کانادایی را دریافت. این مطالعه جدید همچنین تنوع وسیعی در تعداد گوزن‌های کشته شده به وسیله یک خرس را پیدا کرد، یک خرس ۴۴ گوزن در ۲۵ روز و دیگری تنها ۷ گوزن در ۲۷ روز می‌کشد.

این مهم است چون نرخ کشتن اغلب برای مدیریت زندگی دنیای وحش در مناطق محافظت شده استفاده می‌شود، برای مثال، اگر تعداد بیش از حدی از گوزن‌ها توسط خرس‌ها کشته شوند، سپس تعدادی از شکارچیان که تاثیر بزرگی دارند حذف می‌شوند تا جمعیت گوزن‌ها اجازه افزایش یافتن بیابد. و یا به گفته براکمن اگر هدف مدیریت افزایش تعداد خرس‌ها در یک منطقه است، ممکن است توجه کردن به وجود داشتن تعداد کافی گوزن‌ها در حوالی فصل بهار برای پشتیبانی از این شکارچیان مهم باشد.

هنوز این مطاله ضعف‌هایی دارد. تعداد نمونه‌های کم، تصمیم قطعی را سخت می‌سازد، این گفته مارتین لکلرک، دانشجوی دکتری دانشگاه شربورک در کانادا است که روی اینکه چگونه خرس‌های قهوه‌ای ماده از سکونت‌گاه‌های انسانی برای محافظت از توله‌هایشان استفاده می‌کنند  مطالعه می‌کند. او همچنین اشاره کرد در سال اول این مطالعه خرس‌های انتخاب شده بودند که به کشنده بچه گوزن‌ها شناخته شده بودند و این می‌تواند نشان دهنده تعصب در تعداد کل باشد.

اما استفاده از گردنبدهای دوربینی می‌تواند دانش در مورد پویایی جمعیت در آینده افزایش دهد، لکلرک گفت. «توسعه این فناوری واقعا به بیولوژیست‌ها و بوم‌شناسان برای داشتن درک دقیق‌تری از ارتباطات شکارچی و شکار شده کمک می‌کند.»

دیدگاه‌تان را بنویسید: