آکنه

خبر خوب برای کسانی که پوستشان آکنه و جوش دارد: پوست شما جوانتر می‌ماند

دیگر لازم نیست ناراحت باشید که چرا پوست شما مثل بقیه شفاف نیست و پر از آکنه و جوش شده است. تحقیق جدیدی که در ژورنال تحقیق‌های پوست منتشر شده است نشان می‌دهد، کسانی که پوست‌شان آکنه دارد، نسبت به کسانی که هرگز آکنه‌ای روی پوست‌شان نمی‌بینند، پوستشان جوانتر می‌ماند.

برای آنهایی که با پوست بدشان دست و پا می‌زنند، این می‌توانند یک راحتی خنکی باشد، مطالعه‌های جدید دریافتند که آکنه پوست فرد را همچنان که پیرتر می‌شود، جوانتر نگه می‌دارد.

با مقایسه اطلاعات ژنتیکی از زنانی با آکنه با زنان بدون آکنه، این مطالعه دریافت که زنان آکنه دار تلومر‌ها (کلاه‌های کرومزومی) بیشتر از کسانی که پوست‌شان شفاف هست را دارد، یعنی وقتی که دارند پیر می‌شود سلول‌هایش بهتر محافظت می‌شوند.

محقق سیمون ریبیرو متخصص پوست در کالج کینگ لندن در این رابطه گفت، «سال‌ها بود که متخصصین پوست دریافته بودند که پوست افراد آکنه‌دار نسبت به افراد بدون آکنه کمتر رشد می‌کند. با این که این پدیده در شرایط بالینی مشاهده می‌شد، قبلا علت آن مشخص نبود.»

«یافته‌های ما نشان می‌دهد که این می‌تواند در رابطه با طول تلومرها باشد که در افراد مبتلا به آکنه متفاوت است باشد. یعنی اینکه ممکن است سلول‌های آنها از پیر شدن محافظت گردند.»

تلومرها ساختارهای محافظتی DNA  هستند که در پایان کرومزوم‌های ما وجود دارد. مثل کلاه‌های پلاستیکی کوچکی که در آخر بند کفش‌های ما آنها را از ساییده شدن باز می‌دارد.

هر زمان که سولی تقسیم شد، تلومورهایش کوتاه‌تر می‌شوند، تا به نقطه‌ای می‌رسد که سلول دیگر نمی‌تواند تقسیم شود.

سلولی که نمی‌تواند دیگر تقسیم شود یا می‌میرد یا پیر می‌شود، یعنی اینکه دیگر نمی‌تواند رشد یا درست رشد کند. این فرایند کوتاه شدن تلومرها موجب پیری، سرطان، و خطرهای مرگی می‌شوند.

کسانی که سطح بالاتری از آنزیم تلومراز دارند، مرگ سلولی آهسته‌تری تجربه می‌کنند، چون تلومراز کمک می‌کند تا طول تلومرها بعد از تقسیم سلولی بازسازی شود. یعنی اینکه علایم مرگ سلولی مثل چین و چروک و حساسیت پوست کمتر در پوست آنها دیده می‌شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید: