حرکت دسته جمعی پرندگان

حرکت دسته جمعی پرندگان باعث فریب شکارچیان می‌شود

نوعی از پرنده به نام سار در دسته‌های بسیار بزرگی با هم پرواز و حرکت می‌کنند. چیزی که در مورد آنها جالب است اینکه وقتی با هم در دسته‌های بسیار بزرگی پرواز می‌کنند شکارچیانی مثل شاهین نمی‌توانند آنها را شکار کنند.

این دسته پرنده‌ها شامل صدها هزار پرنده است که با  الگوی ضربانی هیپنوتیزمی به نام مورمور پرواز می‌کنند. هنگامی که شاهین می‌خواهد یکی از این پرنده‌ها را نشانه بگیرد با سردرگمی مواجه می‌شود.

تیمی از محققان برای بررسی این اثر در شکارچیان انسانی یک برنامه کامپیوتری به شکل بازی کامپیوتری طراحی کردند. در این آزمایش از برنامه کامپیوتری سه بعدی که حرکت مورمور را شبیه سازی کرده بود استفاده شد. دانشمندان بررسی کردند که چگونه این ۲۵ بازیکن به عنوان شاهین شکارشی می‌توانند سارهای مجازی را هدف بگیرند. حرکات سارها بر اساس داده‌هایی که از دسته‌های بزرگ سارها به دست آمده بود شبیه سازی شده بود.

یافته‌های این تیم سردرگمی را تایید کرد. شکارچیان برایشان سخت‌تر بود که پرنده‌ای را از گله‌ای از پرنده‌ها شکار کنند، در حالی که پرنده‌های تکی را راحت‌تر شکار می‌کردند. بنابراین گاهی وقت‌ها گم شدن تو یک جمعیت نباید ایده‌ بدی باشد.

به نظر می‌رسد این حرکات در دیگر پرنده‌ها و ماهی‌ها باعث فریب خوردن شکارچیان می‌شود.

منبع: ساینس

مطالب مرتبط

حالت‌های چهره مانند ترس همه جای دنیا به یک شکل نیستند

دیدگاه‌تان را بنویسید: