تلسکوپ

جنجال‌ها سر ساختن TMT از بزرگترین تلسکوپ‌های دنیا در منطقه ناب مونا کیا

اگر می‌خواهید بیشتر از یک میلیارد دلار برای ساخت بزرگترین تلسکوپ دنیا صرف کنید، پس حتما قصد دارید آن را جایی قرار بدهید که بهترین دید از ستاره‌ها داشته باشد. اما در مورد تلسکوپ متر سی (TMT)، یک تلسکوپی که ادعا می‌کند می‌تواند تصاویری بی‌سابقه از هرچیزی از کهشکان‌های راه دور تا سیارات فراخورشیدی نزدیک را نشان دهد، سازندگان ممکن است دوباره جایش را تغییر دهند.

هفته بعد جنجال‌های پر سر و صدایی سر قرار دادن این تلسکوپ در مونا کیا جایی در هاوایی که ۴۲۰۷ متر ارتفاع دارد، بین دولتی‌های آمریکا شروع می‌شود. مونا کیا بهترین جا برای رصد ستاره‌هاست اما بومیان مطقه مونا کیا را مقدس می‌شمارند و راضی نیستند که TMT در آنجا قرار بگیرد.

TMT یکی از سه تلسکوپ غول پیکر دنیا است که انتظار می‌رود در دهه بعدی ستاره‌های نوری را رصد کند. دو تای دیگر آنها تلسکوپ غول پیکر اروپایی (با ۳۹ متر آینه) و تلسکوپ ماژلان (با ۲۴.۵ متر) اخیرا در شیلی در حال ساخت هستند. TMT  از ۲۰۱۱ درگیر گرفتن مجوز از مسئولین هاوایی بود که بالاخره توانست بگیرد. اما معترضین در ۲۰۱۴ روند ساخت مکان برای TMT  را مختل کردند. در دسامبر ۲۰۱۵ فعالان بومی موفق شدند در دادگاه عالی هاوایی مجوز ساخت TMT به دلیل نقض آئین دادرسی باطل کنند. حالا دوباره حرف و حدیث ساختن مکان TMT شروع شده است.

با این حال حتی اگر طرفداران TMT موفق به کسب مجوز شوند، باز نگرانی مختل شدن ساخت مکان TMT با خودش دارد.

می‌توانید جزئیات کامل این خبر را در ساینس بخوانید.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید: