سیل

تگ‌های فلیکر می‌توانند به پیش‌بینی سیل کمک کنند

تصاویر نهرها و دیگر پهنه‌های آبی آپلود و اشتراک گذاشته شده در فلیکر می‌تواند دانشمندان را در پیش بینی سیل‌ها قبل از  آنکه شهرها و روستاها دچار سیل زدگی شوند کمک کند. این نتیجه مطالعه جدید است. اگرچه این رهیافت به مانند مدل‌های سنتی پیش‌بینی سیل داده‌های متعددی را فرآهم نمی‌آورد، می‌تواند با فرآگیرتر شدن رسانه‌های اجتماعی  قدرتمندتر گردد.

آب‌شناسان معمولا سیل‌ها را به وسیله بررسی شرایط تغییرات ناگهانی هوا و میزان بارندگی پیش‌بینی می‌کنند. برای اینکار  از حسگرهای الکترونیکی بیسیم قرار گرفته شده در نزدیکی پهنه آب برای اندازه‌گیری مقدار سطح‌های آب رو و زیر زمینی در زمان واقعی استفاده می‌کنند. اما داده‌های حسگر نمی‌توانند همیشه  در همه جا در دسترس باشند، و دانشمندان همیشه دنبال راهی هستند که از میزان پیشرفت سطح آب با خبر شوند و اداره‌های محلی قادر به پیش‌بینی سیل گردند.

با ورود رسانه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر، پژوهشگران سایت‌هایی چون توییتر را برای ردگیری میزان سیل استفاده کردند. آنها این کار را  با شناسایی و نقشه‌برداری توییت‌هایی که طغیان آب را توصیف می‌کنند انجام دادند. چندی بعد دانشمندان روی فیلکر تمرکز کردند. فلیکر وبسایت اشتراک گذاری عکس است که هر کسی می‌تواند تصاویر نشانه‌دار شده‌ با تگ‌ها و عنوان‌هایی که مربوط به طول و عرض جغرافیایی آن مکان است را آپلود کنند. برای مثال، در مطالعه‌ای پژوهشگران ارتباط قوی‌ای بین تغییرات فشار جو در طول توفَند سندی و تصاویر آپلود شده در فیلکر که با تگ‌های مرتبط با سیل نشان دار شده بودند را یافتند. همچنان که فشار هوا کاهش می‌یافت -از نشانه‌های توفَند (تندباد دریایی)- افراد بیشتری تصاویری با تگ‌هایی چون “Sandy.” را آپلود می‌کردند.

مطالعه‌ جدید یک گام جلوتر پیش‌ می‌رود و از فیلکر با استفاده از تگ‌ها، روز‌های طوفانی شدید  پیش رو را پیش‌بینی می‌کند. پژوهشگرانی در دانشگاه وارویک انگلستان تصاویر و ویدیوهای آپلود شده در ۱۰ سال قبل در فلیکر که با کلمات کلی مرتبط با آب چون “river” and “water” تگ گذاری شده‌ بودند را مطالعه و آنها را با حادثه‌های سیلی مطابقت دادند. سپس پژوهشگران روی شبکه طبیعی کار کردند. شبکه طبیعی مدل کامپیوتری است که می‌تواند الگوها را از مجموعه بزرگی از داده‌ها یاد بگیرد. با مطالعه ۵ روز قبل و بعد از سیل‌های شناخته شده، متوجه شدند همچنان که سیل‌ ساخته می‌شود، تگ‌های آب-مرتبط اغلب بیشتر با کلمات سیل- مرتبط چون “flood” و “floodplain” استفاده می‌شوند. بررسی ظاهر شدن چنین تگ‌های از دنیای واقعی می‌تواند زمان راه افتادن سیل را نشان دهد.

سیل
آب شناسان معمولا سیل‌ها را با استفاده از داده‌های جمع آوری شده از سیل‌ها و حسگرهای محلی پیش‌بینی می‌کنند، اما تصاویر می‌توانند جایگزین ساده آنها باشند.

«این در حقیقت قدرت کامل دانش محلی است که تا کنون توسط سیستم‌های هشدار سنتی قبلی استفاده نشده است.» این گفته ناتالیا تکاچنکو، مولف این مطالعه و پژوهشگر علوم کامپیوتر و محیط زیست است.

اخیرا با استفاده از روش‌های سنتی می‌توان روزهای پیشرفت سیل‌های بیصدا را پیش‌بینی کرد. این تیم دانشگاه وارویک مطمئن نبود که در مقایسه با روشی‌های سنتی، روش‌های مبتنی بر تگ چقدر می‌توانند دقیق باشند. اما این روش‌های اولیه استفاده از رسانه اجتماعی برای پیش‌بینی سیل‌ها به جای مشاهده ساده آنها است. این همچنین می‌تواند در نواحی که عکاسی دسترس پذیرتر از داده آب مبتنی بر حسگر است مفید واقع شود.

«این یک برنامه جالب از تحلیل رسانه اجتماعی است … به همراه دیگر فواید اجتماعی بالقوه آنها است.» این گفته بریان گود، دانشمند داده موسسه ویرجینا پلی‌تکنیک و دانشگاه ایالت در بلک‌اسبورگ است. با این حال او نگران است که روش استفاده شده این تیم معادله ریاضی نامناسبی برای مدلسازی ارتباط بین تگ‌های کلی چون “river” با تگ‌های خاصی چون “flood” . او می‌گوید این ميتواند دقت پیش‌بینی‌ها را محدود بسازد.

و بیشتر از این، روش سنتی پیش‌بینی سیل اطلاعات واقعی و محکمی چون مقدار بارندگی و سطح آب فعلی را فرآهم می‌آورد. شبکه طبیعی نمی‌تواند چنین مشخصات دقیقی فرآهم آورد تاچنکو می‌گوید رهیافت تیمش می‌تواند مدل‌های پیش‌بینی موجود را برای یافتن زمان هشدار سیل بهبود دهد.

منبع: ساینس‌مگ

دیدگاه‌تان را بنویسید: