تلگرام

تمام چیزهایی که باید در رابطه با تلگرام بدانید

تلگرام یک سرویس پیام‌رسانی بسیار محبوب است، که البته در ایران به لطف فیلتر‌ها محبوبیتش چند صد برابر است. تلگرام انواع پلت‌فرم‌ها آیفون، لینوکس، اندروید، ویندوز، دسکتاپ و … را پشتیبانی می‌کند و در همه‌ی این پلتفرم‌ها به خوبی کار می‌کند. همچنین نسخه کاربری وب را نیز دارد، که به آسانی هر جایی که باشید می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

قبل از اینکه بتوانید از تلگرام استفاده کنید شما باید شماره تلفنی در این برنامه وارد کنید. این اصلی‌ترین راه شناسایی کاربران تلگرام است. بعد از وارد کردن شماره، تلگرام کد تایید را از طریق اس.ام.اس به شما می‌فرستد. اگر بخواهید حساب تلگرام‌تان را به دسکتاپ، تبلت، یا تلگرام وب پیوند بزنید، این سرویس با فرستادن پیامی حاوی کد خاص به تلگرام‌تان بر روی گوشی هویت شما را شناسایی می‌کند. این برنامه واقعا زیبا است، اگر چه می‌توانید تنها از یک تلفن به حساب تلگرام‌تان دسترسی داشته باشید. اگر بخواهید تلگرام را روی گوشی دوم نصب کنید، باید حسابی جداگانه ایجاد کنید.

استفاده از شماره تلفن نگرانی‌هایی در رابطه با حریم شخصی به وجود آورده است. تلگرام به شماره تلفن‌تان نیاز دارد تا ببیند که کدام یک از مخاطبان شما تلگرام را در گوشی‌شان دارند و سپس آنها را به مخاطبانتان اضافه می‌کند.

برخلاف برنامه واتس‌اپ، تلگرام به کاربران اجازه می‌دهد نام کاربری خاصی برایشان تنظیم کنند. اگر حساب (اکانت) شما نام کاربری داشته باشد، هر شخصی می‌تواند شما را با استفاده از نام کاربری‌تان به جای شماره تلفن شما را جستجو و پیدا کند. تلگرام همچنین ابزاری به نام لینک عمومی دارد که با آن دوستانتان به آسانی می‌توانند شما را پیدا کنند. همچنین می‌توانید هر وقت که خواستید نام کاربری‌تان را تغییر دهید.

تلگرام روی تلفن

اولین نکته‌ای که پس از ورود به این برنامه توجه‌تان را جلب می‌کند طراحی بسیار خوب آن است. بسیار کنشگرا و طراحی بسیار خوب آن برای کاربران هر پلتفرمی جالب است.

نمایش مکالمات و تصاویر آپلود شده در تلگرام بسیار عالی طراحی شده است. همچنین می‌توانید تصویری برای پروفایل‌تان آپلود کنید یا از تصاویر زیبای خود تلگرام همراه با پس زمینه‌ای برای گفتگو‌هایتان استفاده کنید.

پیام‌های رمز دار و فوق رمز دار

416783-secret-chats

دو نوع پیام در تلگرام وجود دارد. به طور پیش‌فرض، پیام‌هایی که بین دو کاربر رد و بدل می‌شود پیام‌های ابری نام دارد. این نوع پیام‌ها در هر دستگاهی که شما از آن برای تلگرام استفاده می‌کنید نشان داده می‌شود. چون این پیام‌ها پس از کدگذاری توسط تلگرام مدیریت می‌شود. در این شکل از پیام‌ها احتمال هک شدن پیام توسط هکرها وجود دارد. در اسناد تلگرام این گزینه روشن توضیح داده شده است.

نوعی دیگری از پیام‌ها گفتگوهای پنهان (Secret Chats) نام دارد. در این شکل، پیام‌ها تنها بر روی دستگاهی که برای ارسال و دریافت پیام از آن استفاده شده ذخیره می‌شوند. یعنی اینکه پیام‌ها روی ابر تلگرام ذخیره نمی‌شوند. با اینکه با این گزینه نمی‌توانید به پیام‌های‌تان از دیگر دستگاه‌ها (کامپیوتر، وب و …) دسترسی داشته باشید، اما بهترین گزینه برای یک پیام‌رسانی امن است.

بسیاری برنامه‌های پیام‌رسانی از رمزگزاری جداگانه پیام‌ها استفاده می‌کنند، تا هکر‌ها نتوانند با دسترسی به پیام‌های قدیمی به پیام‌های آینده نیز دسترسی داشته باشد. تلگرام با از بین بردن کلید رمزگذاری برای گفتگوهای پنهان (Secret Chats) هر ۱۰۰ پیام و هر هفت روز سعی دارد به این دست از پیام‌رسان‌ها نزدیک شود.

یکی از مشکلات برنامه‌های پیام‌رسانی امن تایید شخص دریافت کننده پیام‌ها است. اگر گوشی‌ قرض داده شود یا دزدیده شود این چالش خود نمایی می‌کند. برای حل این مشکل تنظیم رمز روی برنامه پیام‌رسان تلگرام و روی خود گوشی ارائه شده است. حتی بعضی برنامه‌ها رمزهای تشخیص صدا دارند، اما متاسفانه تلگرام رمز تشخیص صدا را ندارد.

گروه‌ها، استیکر‌ها و …

هم پیام‌های ابری و هم گفتگوهای پنهان قابلیت‌های بیشتر از تنها فرستان یک پیام متنی ساده دارند. شما می‌توانید تصاویر، کلیپ‌های صوتی، و شکلک‌ها را بفرستید. همچنین می‌توانید فایل‌های درون سیستم‌‌تان یا درون گوگل درایو یا هر نوع سیستم ابری دیگری را نیز بفرستید. تلگرام ادعا می‌کند که محدودیتی در اندازه فایل ارسالی ندارد. فرستادن یک فایل بزرگ خیلی زمانبر است و به علاوه شارژ اینترنت‌تان را نیز خالی می‌کند پس عاقلانه تصمیم بگیرید. همچنین تلگرام از پیوست کردن ویدیو‌ها، اطلاعات مخاطبان و محل پشتیبانی می‌کند.

توجه کنید که پیوست‌ها و استیکرها در سرور تلگرام زندگی می‌کنند. اما برای گفتگوهای پنهان، تلگرام راهکار خاصی برای حل این مشکل دارد. تلگرام این پیوست‌ها و استیکرها را جداگانه رمز‌گذاری می‌کند و به صورت دوره‌ای از سرورش آنها را پاک می‌کند.

پشتیبانی تلگرام از استیکرها واقعا فوق‌العاده است. تلگرام کاربران را تشویق می‌کند این استیکرها خودشان بسازند و پس از تایید تلگرام آنها را به محموعه‌اش اضافه می‌کند.

432400-surprising-editing-powersتلگرام همچنین ابزاهای غافلگیرکننده‌ای برای ویدیو‌ها و تصاویر دارد. می‌توانید شفافیت، نور، گرما، تمرکز، بلور و … تصویرتان را تنظیم کنید. به همراه یک عالمه گزینه‌هایی دیگری برای تنظیم تصویر دارد که در نگارش به آنها پرداخته می‌شود.

تلگرام تنها دارای پیام رسانی فرد به فرد نیست، تلگرام گروه‌ها و کانال‌ها را نیز ارائه داده است. گروه‌های آن بسیار شبیه به گروه‌های واتس‌اپ هستند؛ برایش یک نام انتخاب می‌کند، و کاربران را اضافه می‌کنید. گروه‌ها می‌توانند یک مدیر خاص داشته باشند، یا مزایای مدیریت با هر شخص دیگری به اشتراک گذاشته شود، واقعا عالی است. کانال‌ها معمولا بزرگتر هستند، عمومی‌تر از گروه‌ها هستند و نوعی ویژگی اجتماعی دارند که من تا کنون در برنامه پیام‌رسانی دیگر ندیده بودم. تلگرام بسیار انعطاف پذیر است و کار با آن تقریبا اعتماد پذیر به نظر می‌رسد.

از تلگرام استفاده کنید و از آن لذت ببرید. هر سوالی داشتید در قسمت نظرات اضافه کنید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: