آزمون تولیمو

تمام چیزهایی که باید از آزمون تولیمو، آزمون زبان انگلیسی پیشرفته بدانید

تولیمو يا TOLIMO، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization مي باشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحي و اجرا مي شود که در واقع آزموني استاندارد براي تعيين سطح دانش زبان انگليسي مي باشد.

بیشتر دانشجویان دکتری در این آزمون شرکت می‌کنند چون داشتن نمره مناسب در آزمون‌های زبان (تافل، تولیمو و …) برای پذیرش دکتری الزامی است.

سازمان سنجش اطلاعات کافی مورد نیاز داوطلبان در این زمینه را در سایتش قرار داده است.

ساختار آزمون تولیمو

آزمون تولیمو حاوی دو دفترچه سوالات است. دفترچه سوالات تشریحی و دفترچه سوالات تستی.

دفترچه سوالات تشریحی: حاوی یک سوال تشریحی نوشتاری ات که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد تا به آنها پاسخ بدهد.

دفترچه سوالات تستی: حای ۱۴۰ سوال تستی شامل ساختار و نوشتار زبانی، خواندن و درک مطلب، و درک مطلب شنیداری است که طبق زمانبندی زیر باید به آنها پاسخ داده شود.

ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)

خواندن و درک مطلب (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه)

درک مطلب شفاهی (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)

بد نیست بدانید سوالات بخش شنیداری از بلندگو تنها یک بار پخش می‌شود. داوطلبان باید با توجه به سوال پخش شده از بلندگو یکی از چهار گزینه را انتخاب کنند.

همیشه یکی از مشکلات بد بودن کیفیت صدا است. اگر صدای خروجی بلندگو کیفیتش بد باشد واقعا پاسخ دادن به سوالات مشکل می‌شود.

محاسبه نمره آزمون تولیمو

نمره هر بخش آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷است.

نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ضعیف تلقی می شود.

لازم به ذکر است که بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می باشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج می شود.

نتایج آزمون معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون آماده می شود و از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می شود. ضمنا همزمان با اعلام نتیجه از طریق سایت، نسخه ای از کارنامه به اداره پست تحویل می شود تا به نشانی اعلام شده در پروفایل داوطلبان ارسال شود .لازم به ذکر است که نشانی مورد استفاده برای ارسال کارنامه برای هر آزمون حدودا ۱۵ روز قبل از هر آزمون از پروفایل داوطلبان استخراج می شود و اگر پس از این زمان نشانی داوطلبی در پروفایل تغییر کند کارنامه به همان نشانی قبلی ارسال خواهد شد.

این صفحه مداوم به روز می‌شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید: