وبلاگ

تمام تیک و تاک‌هایی که یک وبلاگ نویس باید بداند

وبلاگ آسانترین و شاید بهترین راه برای نشر نوشته‌ها است. کار با وبلاگ تقریبا آسان بدون نیاز به هیچ آموزشی امکان‌پذیر است. اما اگر می‌خواهید یک وبلاگ حرفه‌ای داشته باشید با رعایت یک سری نکات هم شکل و شمایل وبلاگ شما دلپذیر و قشنگ خواهد شد و هم خوانندگان راضی‌تر و بیشتری خواهید داشت.

سرویس وبلاگدهی مناسبی انتخاب کنید

وبلاگ

 

پرشین بلاگ خودش را نخستین سرویس وبلاگ‌دهی فارسی معرفی می‌کند. محیط کاربری و سرعت نسبتا خوبی دارد.

از دیگر سرویس دهنده‌های معروف بلاگفا با رتبه ۶ در ایران و ۵۴۳ در دنیاست. بلاگفا چندین سال است که خدمات وبلاگ نویسی ارائه می‌دهد. با اینکه همه بلاگفا را سرویسی مطمئن می‌دانستند، بلاگفا سال گذشته چیزی حدود یک ماه از دسترس خارج شد. بلاگفا دلیلش را خراب شدن تجهیزات سرور بلاگفا در کانادا اعلام کرد. بعد از گذشت این یک ماه تنها مطالب یکسال گذشته وبلاگ‌نویسان بازیابی شد و بقیه حذف شدند.

با این حال این مشکلات ممکن است برای هر سروری پیش بیاید، بنابراین کاربران باید احتیاط می‌کردند و از وبلاگ‌شان نسخه پشتیبان تهیه می‌کردند. هیچ وقت به وب و سرویس‌هایش اطمینان کامل نداشته باشید، خراب شدن تجهیزات و انواع هکرهای معروف به همراه صدها بدافزار همیشه کاربران را تهدید می‌کنند. پس شما حتما نسخه پشتیبان تهیه کنید. مطمئنا سرویس دهنده وبلاگ شما این امکان را فراهم کرده است.

نکته‌ای دیگری که باید در بلاگفا در نظر داشته باشید این است که بلاگفا اجازه قرار دادن کدهای تبلیغاتی را به شما نمی‌دهد.

با این حال بلاگفا با سیستم ساده‌اش هنوز کاربران زیادی دارد. و تقریبا یک سرویس دوست داشتنی است.

از دیگر سرویس‌هایی که واقعا دوست داشتنی بود سرویس بلاگ‌ها بود، این سرویس ارائه دهنده وبلاگ وردپرسی بود و صفحه نوشتن و حتی قالب‌های وردپرسی را داشت. این سرویس با حملات هکرها و یک سری مشکلات دیگر برای همیشه از وب رخت بر بست.

از سرویس‌هایی که خیلی امکانات در خودش دارد می‌توانم به لوکس بلاگ اشاره کنم. می‌توانید امتحانش کنید سرویس بدی نیست.

بلاگ اسکای یک سرویس تقریبا مرغوبی است. محدودیت‌های تبلیغی بلاگفا را نیز ندارد.

بلاگ دات آی آر نیز حسابی سر و صدا راه انداخته است. میهن بلاگ سرویس معروفی است و یک عالمه سرویس دیگری نیز وجود دارد که شاید بد نباشد امتحانشان کنید.

البته سرویس‌های خارجی چون وردپرس و بلاگر واقعا سرویس‌های بسیار قدرتمندی هستند اما به دلایلی فیلتر شده‌اند.

دامنه و عنوانی مناسب برای وبلاگتان پیدا کنید

فکر کنید که چه کلمه‌ای می‌تواند وبلاگی که می‌خواهید بسازید را به خوبی معرفی کند. شاید با خود بگویید بعدا اگر نیاز شد تغییرش می‌دهم، اما این بدترین کار ممکن است. تغییر عنوان سایت و نوشته‌ای که آن را توصیف می‌کند ضربه‌ای بزرگ بر پیکر وبلاگ شما وارد می‌سازد و تغییر آدرسش هم به طور کلی رتبه شما در گوگل را خراب می‌کند.

پس قبل از هر چیز فکر کنید که چه عنوان و دامنه‌ای برای سایت شما مفید است.

محتوایی درست و مفید بگذارید

blog

مطمئنا هر چه مطالب وبلاگ شما بیشتر باشد، وبلاگ غنی‌تری دارید. گوگل نیز وبلاگ‌های با پست‌های بیشتر، بیشتر دوستشان دارد. اما در این نوشتن نکاتی را در نظر بگیرید.

درست بنویسید

تا می‌توانید بنویسید. هر چه وبلاگ شما پست‌های زیاد و طولانی داشته باشد گوگل و خوانندگان آن را بیشتر دوست دارند. اما یادتان نرود طولانی نوشتن نظم نوشته شما را نباید از بین ببرد.

 • از کیبورد استاندارد فارسی برای نوشتن استفاده کنید. مطمئنا در ابتدا ممکن است کمی گیج شوید. اما به راحتی راه می‌افتید. با این صفحه کلید می‌توانید نیم‌فاصله، کاما، نقطه و … که رعایت‌شان بسیار مهم است را بهتر رعایت کنید. به علاوه علامت‌های کسره، ضمه، فتحه و … نیز با این کیبورد می‌توانید در متن‌تان استفاده کنید.
 • موضوعی خاص برای نوشتن انتخاب کنید و رویش تمرکز کنید: اگر می‌خواهید حرفه‌ای کار کنید حتما موضوعی را در نظر بگیرید و برای آن پست‌های طولانی بنویسید.
 • قالبی خاص برای نوشتن داشته باشید: مطالب و نوشته‌هایتان را سعی کنید با زبان و لحن خاصی بنوسید. این کار موجب می‌شود خوانندگان وبلاگ شما را بهتر در ذهن‌شان بسپارند. به علاوه نظمی خاص به وبلاگتان می‌دهد.
 • سعی کنید خودتان مطلب بنویسید. مطالب کپی به سئو و رتبه‌تان در گوگل ضربه می‌زند با اینکه بعضی سایت‌ها با همین مطالب کپی به شیوه‌ای سر گوگل را شیره مالیده‌اند شما بهتر است خودتان مطالب را از چندین منبع بگیرید و در وبلاگ‌تان به زبان خودتان بگذارید. برای رعایت اخلاق هم منبع نوشته‌ای که گرفتید با لینک به صفحه ذکر کنید.

با این حال بیشتر مطالب وب فارسی ترجمه‌ای است. شما هم می‌توانید به ترجمه مطالب مورد علاقه‌یتان بپردازید.

 • تا می‌توانید مطالب طولانی بنویسید. نکته‌ای که بسیاری از وبلاگ‌نویسان از آن غافل هستند استفاده از مطالب کوتاه است. سعی کنید هیچ وقت مطلبی کمتر از ۳۰۰ کلمه در وبلاگ‌تان منتشر نکنید.

شاید مطالب معمولی ۱۰۰۰ کلمه تا ۱۵۰۰ کلمه باشند. حتی بعضی‌ها تا ۳۰۰۰ کلمه ادامه می‌دهند بعضی‌ها تا ۵۰۰۰ کلمه و حتی ۸۰۰۰ کلمه هم دیده شده است. پس مطالب‌تان را قسمت قسمت ننویسید یک جا در یک نوشته با ساختاری مناسب بنویسید. این شکلی مطلب شما دلپذیرتر است.

 • هرگز از پاراگراف‌های طولانی استفاده نکنید. تصور کنید که اگر من همه این مطالب را در یک پاراگراف می‌نوشتم چه پیش می‌آمد، مطمئنا جرئت نمی‌کردید به آن نزدیک شوید. همیشه در نظر داشته باشید مطالب‌تان را پاراگراف‌های درست و مناسب ارائه دهید.
 • از زیر عنوان‌ها استفاده کنید. این کار به خوانندگان‌تان کمک می‌کند مطالب ساختار یافته‌ شما را بهتر بخوانند و بهتر درک کنند. به علاوه گوگل نیز از چنین مطالب ساختار یافته‌ای خیلی خوشش می‌آید.
 • مطالب‌تان را با رنگ‌ها بد نسازید. چیزی که من در بعضی از وبلاگ‌ها می‌بینم استفاده از متن‌های رنگی است. واقعا بی‌نظمی و بدریختی بزرگی در وبلاگ شما ایجاد می‌کند. فقط و فقط اگر خیلی نیاز شد از مطالب رنگی استفاده کنید.

رنگ پیش فرض سیاه تقریبا بهترین رنگ نمایش متن است. اکثر وب‌سایت‌های حرفه‌ای از این رنگ استفاده می‌کنند. مطمئن باشید آنها از قبل کارهای روان‌شناسی زیادی برای انتخاب رنگ متن انجام داده‌اند.

 • ساختار متن‌تان را حفظ کنید و خرابش نسازید. استفاده از رنگ‌های بی‌جا، پاراگراف‌های کوتاه، زیرعنوان‌ها الکی و … نوشته شما را بد می‌کند، از آنها دوری کنید.
 • از منابع وب و منابع چاپی برای چگونگی نگارش استفاده کنید. در نگارش ما سعی داریم چگونه خوب نوشتن را با هم بیاموزیم، بنابراین با نگارش همراه باشید. در نوشته بررسی کتاب راهنمای ویراستاری و درست‌نویسی یکی از کتاب‌های راهنمای نگارش را بررسی شده است.
 • به مطالب مرتبط خودتان و یا سایت‌های دیگر پیوند دهید. پیوند به مطالب مرتبط خودتان و دیگر مطالب مرتبط در وب هم خوانندگان را راضی‌تر می‌کند و هم تاثیر بسیار زیادی در رتبه‌بندی مطلب شما در موتورهای جستجو دارد. سعی کنید به صفحه اول وبلاگ‌تان در نوشته‌هایتان به شکل مناسب پیوند دهید.
 • بعد از نوشتن‌ مطلب‌تان یکبار آن را بخوانید تا اشتباهات املایی و نگارشی آن را برطرف کنید. این اشتباهات تاثیر بسیار بدی روی وبلاگ شما دارد. همیشه یکبار متن‌تان را چک کنید و از آن مطمئن شوید.

تصاویری درست و صحیح در وبلاگ‌تان بگذارید

وبلاگ

 • برای هر نوشته تصویری انتخاب کنید: این نکته را همیشه به یاد داشته باشید و هرگز نوشته‌ای بدون تصویر منتشر نکنید. در واقع یک تصویری هست که با آن پست شما شناخته می‌شود، در وردپرس به آن تصویر شاخص می‌گویند. شما نیز همیشه از تصویر شاخص استفاده کنید.
 • تصویر و عکس درون نوشته‌تان مرتبط و مناسب انتخاب کنید: از گذاشتن تصاویر نامرتبط در متن‌تان به شدت دوری کنید. تصاویر درون متن تنها باید برای توضیح متن باشد، با این حال برای متن‌های طولانی می‌توانید از تصاویری مرتبط در زیرعنوان‌ها استفاده کنید.
 • اندازه مشخصی برای تصویر‌تان در نظر بگیرید: تصاویری که گاه بسیار عریض هستند و گاه بسیار کوچک ظاهر وبلاگ شما را خراب می‌کنند. برای تنظیم اندازه تصاویر نیاز به کمی آشنایی با نرم‌افزارهای ویرایش عکس مثل فوتوشاپ دارید. در نگارش قصد داریم آموزش این بخش را تهیه کنیم.
 • از سرویس آپلود تصویر درستی انتخاب کنید: در اینجا بد نیست یادی از بلاگها بکنم، سرویسی که به طور مستقیم عکس‌ها و حتی ویدیوها در آن آپلود می‌شد. بسیاری از سرویس‌دهنده‌های وبلاگ‌ها خدمات آپلود تصویر، ویدیو و فایل ندارند. برای اینکار شما باید از یک سرویس مطمئن که همیشه عکس‌های شما را در خودش دارد و پس از یک مدت حذف نمی‌کند استفاده کنید.

من دارم دنبال گزینه‌ای مطمئن و درست می‌گردم و هنوز به گزینه‌ای بسیار مناسب برنخوردم. با این حال می‌توانید از سایت‌هایی چون پرشین گیگ استفاده کنید.

برچسپ‌ها (تگ‌ها) و دسته‌ها یا موضوع‌ها را دست کم نگیرید

گزینه‌ای که بسیاری از وبلاگ‌نویس‌ها آن را نادیده می‌گیرند دسته‌ها و برچسپ‌هاست. این دو گزینه تاثیر فوق‌العاده‌ای در بازیابی مطالب توسط موتورهای جستجو دارد. به علاوه دسته‌ها و برچسپ‌ها مطالب شما را منظم‌تر می‌سازند.

توصیه می‌کنم برای هر مطلبی ۷ تا ۱۰ برچسپ مناسب انتخاب کنید. جستجویی در وب کنید و ببینید با چه کلیدواژه‌هایی ممکن است جستجوگرها مطلب شما را پیدا کنند.

دسته‌های با اسم مناسب انتخاب کنید. حتی اولین مطلبی که نوشتید دسته یا موضوع خاصی برای آن انتخاب کنید.

قالب درستی برای وبلاگ‌تان انتخاب کنید

وبلاگ

خود سرویس‌دهنده وبلاگ شما بعضی قالب‌ها را در خودش دارد. می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید یا قالبی از سرویس‌ دهنده تهیه قالب وبلاگ‌ها استفاده کنید. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که سعی کنید قالبی مناسب برای سایت‌تان انتخاب کنید که نیاز نباشد آن را تغییر دهید با این کار وبلاگ شما یک وبلاگ حرفه‌ای تری به نظر می‌رسد.

سعی کنید کمی HTML یاد بگیرید. مطمئنا با یادگیری HTML بهتر می‌توانید قالب‌تان را مدیریت کنید.

نکته‌ای دیگر هم اینکه از ابزارهای اضافی استفاده نکنید. سعی کنید ابزاری که واقعا لازم است وبلاگ شما را حرفه‌ای‌تر می‌سازد انتخاب کنید. مثلا بعضی‌ها از ابزاری برای قرار دادن ترجمه گوگل به چندین زبان استفاده می‌کنند که نه به کار کاربران می‌آید و نه به کار خودشان.

توصیه می‌کنم حتما از ابزاری برای مشاهده آمار وبلاگ‌تان استفاده کنید. در این گزینه هنوز به چیز بسیار خوبی برای وبلاگ‌های ایرانی برنخوردم. شاید وبگذر مناسب باشد. با این حال در نظر بگیرید که بسیاری از این ابزارها ممکن است آمار وبلاگ شما را به درستی ارائه ندهد.

تا می‌توانید از ابزار جلوگیری از کپی استفاده نکنید

بعضی از کاربران از ابزاری برای جلوگیری از کپی مطالب‌شان استفاده می‌کنند. من خودم اصلا از این ابزارهای خوشم نمی‌آید و تنها در جاهایی که واقعا خیلی ضروری باشد و هیچ راه دیگری به ذهنم نرسد انتخابش می‌کنم. این ابزارها یکی از ویژگی‌های وبلاگ شما که اشتراک گذاری است را از بین می‌برد.

شاید بگویید اینکار برای جلوگیری از سوی استفاده بعضی‌ها از مطالب انجام می‌دهید. باید به شما بگویم لازم نیست چنین کاری کنید. هر چه مطالب شما بیشتر در وب کپی شود ارزش آن برای شما بشتر است، چون مطلبی نوشتید که طرفدار زیادی دارد و طرفدارانش بیشتر می‌شوند.

درست است شما مطلبی را حدود چند ساعت و گاه چند روز می‌نویسد و یک فردی در عرض چند ثانیه آن را به وبلاگ یا وبسایتش منتقل می‌کند و این واقعا ضد حال است. اما هر چه مطالب شما در وب بیشتر کپی شود، موتورهای جستجو وبلاگ شما را معتبرتر به جساب می‌آورند، چون شما مرجع بودید.

به علاوه با لینک دادن به صفحات دیگر وبلاگ‌تان می‌توانید تعداد لینک‌های دریافتی‌ از سایت‌های دیگر را افزایش بدهید و گزینه‌ای عالی برای بالا رفتن رتبه شما در گوگل می‌شود.

یک راه دیگر هم گزارش دزدی‌های مطالب به گوگل است. شما می‌توانید از گوگل بخواهید تا آن صفحه را از نتایج حذف کند. به زودی مطلبی در خصوص چگونگی این کار را می‌نویسم.

تولبار الکسا را نصب کنید

الکسا

الکسا از محصولات آمازون و سایتی معتبر و معروف در زمینه رتبه‌بندی کردن سایت‌ها و وبلاگ‌ها است. به علاوه اطلاعاتی در رابطه با سرعت وبلاگ‌تان، تعداد سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که به شما لینک دادند، سایت‌های مرتبط با وبلاگ‌تان و … را در دسترس قرار می‌دهد.

با اینکه تمامی خدمات الکسا رایگان نیست، اما باز همین آگاه شدن از رتبه‌بندی و تعداد لینک‌های دریافتی شما مفید است.

البته سایت‌هایی دیگری نیز هستند که کارشان رتبه‌بندی کردن است. اما به قدر الکسا معروف نیستند. تولبار الکسا را می‌توانید از این آدرس دریافت کنید.

پیوندهای روزانه و پیوندهای ثابت وبلاگتان را درست بچینید

پیوندهای روزانه، پیوندهایی هستند که شما آنها را در گشت و گذار وب می‌بینید و مفید می‌دانید که در وبلاگ شما به کاربران معرفی شوند. این پیوندها اکثرا صفحات جالب سایت‌ها وبلاگ‌ها هستند نه خود صفحه اصلی سایت یا وبلاگ. ویژگی دیگری که این پیوندها دارند این است که بعد از گذشت زمانی حذف می‌شوند و پیوند دیگری جای آن را می‌گیرد.

پیوندهای ثابت، پیوندهای مرتبط با وبلاگ شما هستند. پیوند دادن به وبلاگ دوست‌تان بد نیست، با این حال من پیشنهاد می‌کنم که تنها از پیوندهای مرتبط با سایت‌تان استفاده کنید. موتورهای جستجو به پیوندهای درون سایت‌تان حساس هستند.

مراقب صفحه اول وبلاگ‌تان باشید

وابسته به قالبی که انتخاب کردید وبلاگ شما شکل و شمایل خاص خودش را دارد. اما تقریبا در همه قالب‌ها پست‌ها به یک شکل نمایش داده می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنم صفحه اول را با ۱۰ یا ۲۰ نوشته بچینید. در صفحه اول هرگز تمام متن را قرار ندهید. از گزینه خواندن بیشتر استفاده کنید. تصویر اصلی متن را بالای نوشته‌تان قرار بدهید و چیزی حدود ۶۰ تا ۱۰۰ کلمه یا یک پاراگراف را در صفحه اصلی قرار دهید.

یادتان نرود شما باید عنوانی برای نوشته انتخاب کنید که گویای نوشته شما باشد و به اندازه کافی طولانی باشد. البته زیاد نباید طولانی باشد. در حدی باشد که ناحیه عنوان در قسمت نوشتن متن پر شود، چیزی حدود ۱۵ کلمه. عنوان مهمترین گزینه برای پیدا شدن مطلب شما توسط موتورهای جستجو است.

در شبکه‌های اجتماعی حضوری فعال داشته باشید

شبکه اجتماعی

برای وبلاگ‌تان صفحه‌ای در انواع شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، توییتر، فیسبوک، گوگل پلاس، لینکد‌این و دیگر شبکه‌های اجتماعی فارسی مثل کلوب، فیس‌نما، هم‌میهن و … ایجاد کنید.

با این کار هم موتورهای جستجو شما را بهتر نمایه می‌کنند و هم کاربرانتان بهتر می‌توانند شما را دنبال کنند. گزینه‌ای دیگری هم ارسال فید نوشته‌ها به ایمیل هست. که در نوشته‌ای مفصل آن را توضیح می‌دهم.

به شیوه‌های مختلف دیگر مثل فرستادن ایمیل و معرفی به دوستان‌تان وبلاگ تان را به همه بشناسانید

در آخر یادتان نرود، از وبلاگتان بک‌آپ و پشتیبان بگیرید، اینترنت اصلا قابل اعتماد نیست. فکر نکنید دارم زیادی تاکید می‌کنم. همچنین همیشه رمزی مناسب و مطمئن انتخاب کنید. برای اینکار می‌توانید از نرم‌افزارهایی که در این خصوص تهیه شده‌اند استفاده کنید این نرم‌افزارهای فوق‌العاده قوی برای تهیه و نگهداری رمزها هستند. در نوشته بهترین برنامه‌های پرتابل که شما را به دنیای دیجیتالی نوینی می‌برد این نرم‌افزارهای معرفی شده‌اند.

از سرویس‌دهنده‌های وبلاگی به هاست‌ها و وردپرس کوچ کنید

با رعایت تمامی گزینه‌هایی که گفته شد باز وبلاگ نمی‌تواند به مانند یک سایت حرفه‌ای به نظر برسد. امکانات فوق‌العاده زیادی در وبسایت‌ها هست. البته شاید سرویس‌ دهنده‌های وبلاگی چون وردپرس و بلاگر امنیت‌شان از سایت‌ها قوی‌تر است، اما سرویس‌ دهنده‌های ایرانی زیاد تفاوتی با دیگر ارائه دهنده‌های هاست‌ها نمی‌کنند.

درست است سایت یا همان‌ وبلاگ‌هایی که روی‌ هاست‌ها ارائه می‌شوند هزینه می‌خواهد. اما اگر قصد دارید حرفه‌ای وارد این کار شوید این کار را بکنید. دامین‌های دات آی آر سالانه تنها ۵ هزار تومان هزینه دارد، خود هاست هم بستگی به نوع سرویس‌ دهنده‌تان دارد که متفاوت است، با این حال با شصت هزار تومان می‌توانید یک سرویس سبک یک ساله تهیه کنید. البته بعدا می‌توانید ارتقا دهید. یا هم از پروژه هر ایرانی یک سایت استفاده کنید که تنها ۵ هزار تومان برای ثبت دامنه سالانه از شما می‌گیرد و بقیه امکانات رایگان است. البته من از سرویس دهنده‌اش استفاده نکرده‌ام و دقیق کیفیتش را نمی‌دانم.

سایت داشتن اصلا سخت نیست، یعنی نگارش سعی می‌کند این کار را برای شما با فراهم آوردن مطالب آموزشی در رابطه نگارش دیجیتالی، کار با سایت و وردپرس آسان بسازد. همچنین می‌توانید به مجموعه ترویج علم نگارش بپیوندید و پیش‌زمینه‌های ایجاد و کار با سایت را بیاموزید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: