میرلیخ

تلسکوپ خودکار برای کمک به شناسایی انفجارهای رادیویی سریع

یک تلسکوپ هلندی جدید قرار است به حل معمای آزار دهنده اخترفیزیک، به وسیله اسکن خودکار آسمان‌های جنوب در کنار آرایهٔ بزرگی از دیش‌های رادیویی کمک کند. میر لیخت، یک تلسکوپ نوری ۶۵-سانتی‌متری که انتظار می‌رود به شناسایی منابع انفجارهای رادیویی سریع ( چشمک‌زن‌های بسیار کوتاه و پر انرژی امواج رادیویی از کهکشان‌های دور) کمک کند. در اواسط اسفند سال قبل، بعد از اتمام آزمون‌ها در دانشگاه رادبود در نَیمِیخِن در هلند، این تلسکوپ در جعبه‌ای قرار داده شده و از طریق هواپیمای باری به رصدخانه آفریقای جنوبی در نزدیکی ساترلند فرستاده شد. «انتظار داریم به طور کامل در شهریور یا مهر کار این تلسکوپ شروع شود،» این گفته مدیر پروژه میر لیخت شخصی به نام استیون بلومن است.

اخترشناسان تخمین می‌زنند که هر روز هزاران انفجارهای رادیویی سریع در دنیا روی می‌دهد. این انفجارها تنها کسری از ثانیه طول می‌کشد و حاوی انرژي فراوانی به عنوان خروجی روزانه از خورشید است. تا کنون تنها چند ده تا از این انفجارها به طور شانسی زمانی که دیش‌های رادیویی بزرگ در مسیر درست قرار داشتند کشف شد. در یک مورد، انفجار رادیویی سریع تکرار شد، که این معنی را می‌دهد که دیگر تلسکوپ‌ها می‌توانند مشاهده‌ها را پیگیری کنند. یک توضیح موفق این است که انفجارهای رادیویی سریع از ستاره‌های نوترونی بسیار مغناطیس می‌آیند، اما ماهیت واقعی آنها هنوز ناشناخته مانده است.

میر لیخت (به هلندی «نور بیشتر») ممکن است هویت آنها را با جستجوی نقاط متقابل نوری چشمک‌های گذرا از نور کشف کند که می‌توانند ستاره‌شناسان را به تعیین محل و انرژی انفجارهای رادیویی سریع کمک کند . میر لیخت مداوم و خودکار مناطق یکسانی از آسمان در رصدخانه رادیویی آفریقای جنوی اسکن می‌کند، که این آرایه‌ای از ده‌ها دیش ۱۳ متری است که بعضی از آنها در ۲۵۰ کیلومتری شمال ساترلند قرار دارند. «هیچ کسی قبلا این رویکرد را امتحان نکرده است،» بلومن گفت.

این تلسکوپ ۶۰۰ هزار یورویی حاوی ردیاب دستگاه بار جفت شده است که اجازه می‌دهد تا دید وسیعی به اندازه سه برابر کل ماه داشته باشد. عملیات میر لیخت خودکار است و عمدتا از نیمیخن کنترل می‌شود. جدا از همتایان موج انفجار رادیوی،  انتظار می‌رود میرلیخت دیگر گذراهای نوری مانند ابرنواخترها را کشف کند.

میرلیخت همچنین نمونه‌ای برای بلک گم – دیگر پروژه تلسکوپ خودکار که توسط رادبود رهبری و در سال ۲۰۱۸ در شیلی ساخته می‌شود- است. بلک‌گم می‌خواهد همتایان نوری منابع امواج گرانشی- امواج کوچکی در فضا زمان که توسط برخورد سیاه چاله‌ها و ستاره‌های نوترونی تولید می‌شود که برای اولین بار در ۲۰۱۵ توسط رصدخانه امواج گرانشی تداخل سنج لیزری (LIGO) کشف شد-  شکار کند. وابسته به یافته‌‌های آینده، بلک‌گم اولیه آریه‌ای از تلسکوپ‌های ۶۵ سانتیمتری است که ممکن است هر ساله ۵ یا ۱۵ دستگاه در سال به آن اضافه شود. بر طبق بررسی اصولی پائول گروت از دانشگاه رادبورد، «بلک‌گم تنها رصدخانه بزرگ است که کاملا به جستجوی همتاهای جدید توسط لایگو اختصاص داده شده است.»

دیدگاه‌تان را بنویسید: