دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا

بیش از ۱۰ هزار محقق و دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا هستند

در ماه گذشته رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ در گزارشی آورده بود که ایرانیان برای آمریکا مضر هستند و قانونی مبتنی بر ممنوعیت اتباع هفت کشور از جمله ایران را اجرا کرد.

با نگاهی به دانشگاه‌های آمریکا به راحتی می‌توان متوجه شد که بیش از ۱۰ هزار ایرانی در شصت دانشگاه برتر آمریکا مشغول به مطالعه هستند.

این داده‌ها را دیروز انجمن دانشگاه‌های آمریکا منتشر کرد. در این گزارش جزئیات مختصری از تعداد دانشجویان، اعضای هیات علمی، دانشجویان مقطع فوق دکتری از هفت کشور مسلمان که در ۲۴ دانشگاه عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکا آمده بود. هفته گذشته دادگاهی در سان فرانسیسکو حکم اجرایی ترامپ در خصوص لغو ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا را لغو کرد، اما ترامپ گفته که هفته آینده مجوز اجرای مجدد این قانون را می‌گیرد.

گزارش انجمن دانشگاه‌های آمریکا می‌خواهد بگوید که آمریکا یکی از قطب‌های جذب دانشجویان و اساتید از دیگر کشورها است و با اجرای این قانون به این قطب ضربه وارد می‌شود. اعضای این انجمن با بیان آنکه هیچ مانعی برای جریان آزاد ایده‌ها و افراد از جایی به جای دیگر نیست خاطر نشان می‌کنند که این قانون می‌تواند رهبری جهانی آمریکا در آموزش عالی و پژوهش را به خطر بیندازد.

چندین دانشگاه دیگر آمریکا گزارش‌های چنینی داده و خواهان لغو فرمان اجرایی ترامپ هستند. انجمن دانشگاه‌های آمریکا گزارشی از تعداد دانشجویان هفت کشور مسلمان در ۶۰ دانشگاه عضوش را منتشر کرده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرده بود که حدود ۱۱ هزار نفر از دانشجویان ایرانی با هزینه های شخصی در دانشگاههای آمریکا شاغل به تحصیل هستند، اما تعداد دانشجویان بورسیه شده تنها ۴ نفر هستند که فارغ‌التحصیل نشده‌اند که به زودی فارغ‌اتحصیل می‌شوند.

همچنین بیان شده بود که چندین سال است که اعزام به شکل بورس کامل توسط ما به حداقل رسیده است و به کشور آمریکا اعزامی نداشته ایم.  سازمان امور دانشجویان آمادگی کامل برای انتقال دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا برای ادامه تحصیل در ایران را دارد.

دانشگاه صنعتی شریف نیز اعلام کرد که در نظر دارد از میان دانش آموختگان ایرانی که دارای پذیرش توام با حمایت مالی در سال ۲۰۱۷ از ۲۰ دانشگاه برتر آمریکا هستند، به صورت مازاد بر ظرفیت در مقاطع تحصیلات تکمیلی پذیرش نماید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: