بز

بُزها صدای رفیقانشان را می‌شناسند

بزها دوستان واقعی‌شان را می‌شناسند. مطالعه‌ای که در ژورنال رویال اُپن ساینس منتشر شده است نشان می‌دهد که بزها می‌توانند نگاه و صدای دیگر بزها را تشخیص دهند، اما نه همه بلکه تنها آنهایی که نزدیکشان هستند.

تا اواخر ۱۹۶۰ فرض می‌شد که تنها انسان می‌تواند به خاطر بسپارد که چهره، صدا و بوی دیگر افراد چگونه است. چیزی که دانشمندان آن را مدل شناخت متقابل می‌نامند. اکنون می‌دانیم که اسب، شیر، کلاغ، سگ، و بعضی پستانداران نیز این توانایی را دارند.

برای یافتن اینکه آیا این توانایی در بزها هم هست یا نه، محققانی دست به کار شده و به محلی در انگلستان به نام «پناهگاه آلاله» که به مراقبت از بزها می‌پردازد رفتند.

برای انجام این کار ابتدا صدای بزها را ثبت کردند. سپس یک شکل مثلث در چراگاه «پناهگاه آلاله» درست کرده و  سه قلم را در آن قرار دادند. در فاصله بین دو قلم در مرکز مثلث بلندگوی استریو قرار دادند. بلندگو به گونه‌ای پوشانده شده بود که حواس بزها پرت نمی‌شد.

یک بز «مراقب» در قله مثلث ایستاده بود و در دو گوشه دیگر بزی «هم آخور» با بز «مراقب» و بزی «تصادفی» از گله قرار داده شد. سپس این تیم از بلندگو صدای بز «هم آخور» و بز «تصادفی» را پخش می‌کرد. و تایمی که طول می‌کشید بز «مراقب» صدا را با بز صحیح مطابقت دهد نیز ثبت می‌شد. آنها این آزمون را با دو بز تصادفی دیگر نیز امتحان کردند.

محققان دریافتند هنگامی که صدای بز «هم آخور» از بلندگو پخش می‌شود، بز «مراقب» سریعتر و طولانی‌تر به آن نگاه می‌کند.

این نتایج نه تنها تایید می‌کند که بزها توانایی مدل شناخت متقابل یا شناسایی یکدیگر با صدا، بو و چهره دارند بلکه ممکن است قادر به استفاده از استدلال استنتاجی یا به عبارتی دیگر فرایند حذف باشند. به آزمایش برگردیم، شاید زمانی که بز صدایی را شنید که متعلق به رفیق هم آخورش نبود استنباط کرده است که باید متعلق به دیگری باشد.

این چیز عجیبی نیست، مطمئنا روستاییان و عشایرانی که با بزها سر و کار دارند به خوبی این رفتار را در آنها تشخیص داده‌اند.

منبع: ساینس

دیدگاه‌تان را بنویسید: