گوپی

بوم‌شناسان برای استفاده از ماهی گوپی برای کشتن حشرات هشدار دادند

گوپی، ماهی کوچک و زیبایی که برای آکواریوم انتخاب می‌شود. گوپی مخصوصا از نوع گوپی میلیون فیش ویژگی دیگری نیز دارد، آنها خورنده حشرات هستند. برای همین برای مبارزه با پشه‌ها و حشره‌ها این ماهی‌ها به تالاب‌ها و خندق‌ها ریخته می‌شدند. اما برای دانشمندان این ماهی به شکلی دیگری مشهور است – گونه‌ای مهاجمی که به سرعت تولید مثل می‌کند و پخش می‌شود.

در حال حاضر، مقامات بهداشتی در منطقه‌ای که ویروس‌های متولد شده از پشه‌هایی مثل زیکا وجود دارد، از این ماهی درنده استفاده می‌کنند، بوم‌شناسان اصرار دارند که این مقامات در این مورد دوباره فکر کنند. در مقاله‌ای که امروز در Biology Letters منتشر شد، گروهی از بوم‌شناسان استدلال‌هایی را آورده بودند که استفاده از گوپی‌ها و دیگر ماهی‌های غیر بومی برای کنترل حشره‌ها- زیاد تاثیری در مبارزه علیه این حشره‌ها ندارند اما خطرات زیست بومی فراوانی با خود دارند.

رعنا الصباوی، بوم‌شناس دانشگاه ویکتوریا در کانادا و از نویسندگان پیشرو این مقاله گفت: «این کاملا جادویی و عجیب و غریب است- گوپی‌ها در آنجا بگذارید- آنها حشرات را بخورند، و همه چیز عالی باشد. » «نگرانی ما از معرفی یک گونه فوق‌العاده مهاجم در یک زیست بوم است.»

به نظر الصباوی این یک روش از مد افتاده است. او همچنین در شگفت است که چطور به طور گسترده از این روش برای مبارزه با حشره‌ها استفاده می‌شود. او در این مقاله گزارشی از پاکستانی آورده بود که مقامات بهداشت  در ۲۰۱۳ هزاران ماهی گوپی را در استخرها و فاضلاب‌های کراچی برای مبارزه با انتقال تب دانگ ریختند. و همچنین به ویدیویی اشاره کرد که در آن یک کارگر دولتی از وجود این ماهی‌ها در فاضلاب‌های برزیل تعجب می‌کند. در برزیل نیز برای مبارزه با زیکا از این ماهی‌ها استفاده شده است.

این گزارش‌ها برای الصباوی و همکارانش دلسرد کننده است. این ماهی‌ها در آب‌های نسبتا آلوده زنده می‌مانند و به سرعت تولید مثل می‌کنند. بر اساس نظرسنجی که در ۲۰۱۱ انجام شده بود این ماهی‌ها در ۶۹ کشور دنیا وجود دارند.

چندین مطالعه گوپی‌ها را تهدیدی برای تنوع زیستی معرفی کرده‌اند. گوپی‌ها برای مواد غذایی و فضا با ماهی‌های بومی به رقابت می‌پردازند و همچنین به دلیل تولید مثل زیاد نتیروژن آب را تغییر می‌دهند و با ایجاد آمونیوم باعث رشد جلبک‌ها می‌شوند. همچنین در گزارشی که پژوهشگران هاوایی منتشر کردند نشان دادند که دو گونه ماهی به دلیل وجود گوپی‌ها تعدادشان کاهش یافته بود.

همچنین این پژوهشگران این سوال را مطرح کردند که آیا این ماهی‌ها تاثیر بالقوه‌ای در کنترل حشرات دارند؟ آزمایش‌ها نشان داده‌اند که این ماهی‌ها تنها هنگامی که گرسنه هستند و خوراکی برای آنها یافت نمی‌شود رو به خوردن پشه‌ها می‌آورند.

یک انتقادی که شاید درست باشد این است که استفاده از گوپی‌ها به عنوان یک استراتژی کنترل بیماری ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. یعنی اینکه که گوپی‌ها خودشان آلوده شوند و خود موجب انتقال بیماری گردند. هنوز آزمایش‌ها و پژوهش‌ها در این خصوص ادامه دارد.

با این حال هنوز پژوهش‌ها برای فواید و خطرات گوپی‌ها وجود دارد. بوم‌شناسان پیشنهاد می‌کنند که از روش‌های دیگری چون کاهش آب‌های راکد و افزایش سطح بهداشت استفاده کنند. حتی پیشنهاد شده است که از پشه مهندسی ژنتیک برای مقابله با بیماری‌هایی چون زیکا استفاده شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید: