زنبور عسل وحشی

تنوعی از زنبور عسل‌ها در مزرعه منجر به تولید میوه‌های آبدارتر می‌شود

بیش از ۲۵۰۰ نوع زنبور در دنیا وجود دارد که گیاهان را گرده‌ افشانی می‌کند و پژوهش جدید نشان داد که تنوعی از گرده افشانی‌ها موجب بارورتر شدن محصولات و کنترل طبیعی آفات می‌شود. تا کنون در بسیاری از محیط‌های مزرعه‌ها تنها یک نوع زنبور عسل یافت شده که آن زنبور عسل معمولی یا اروپایی است. هزاران سال خو گرفتن این حشره را قادر ساخته که در موقعیت‌ها و مکان‌های مختلفی گرده افشانی کند.

اما زنبور عسل بومی وحشی (مانند این زنبور سبز فلزی) نیاز به زیستگاه بومی دارد که اغلب پس از مدت کوتاهی در محیط‌های کشاورزی تامین می‌شود. بر طبق یافته جدیدی که امروز در ژورنال ساینس منتشر شد، کشاورزان می‌توانند با متنوع ساختن محصولاتشان از انواع بیشتری از زنبورها را دعوت به مزرعه‌شان کنند.

در این مطالعه محققان نگاهی به ۱۵ مزرعه در کالیفرنیا اعم از آنها که تنها توت فرنگی و آنان که توت فرنگی همراه با دیگر محصولات مانند کلم بروکلی، تمشک، و کلم پیچ پرورش می‌دادند انداختند. محققان دریافتند در مزارعی که انواعی از محصولات پرورش می‌یابد انواع زنبورها وز وز می‌کنند، در حالی که مزارعی که تنها توت فرنگی پرورش می‌دهند تنها زنبور عسل اروپایی در آن گرده افشانی می‌کند.

در محل‌های نزدیک به پوشش‌های گیاهی طبیعی بیشتر تنوع بیشتری از زنبورها یافت می‌شد. توت فرنگی‌های مزارع با تنوع بیشتری از محصولات چله‌تر، محکم‌تر و متقارن‌تر بود یعنی دقیقا تمام کیفیت‌هایی که کشاورزان برای عرضه بیشتر در بازار می‌خواهند در این توت فرنگی‌ها بود. دیگر محصولات کشاورزی نیز به احتمال زیاد از فرآیند بهره بردند. محققان اشاره کردند که کاشت پرچین‌ها بین محصولات زراعی می‌تواند برای مزارع محیط طبیعی فرآهم کند.

مطلب مرتبط: اسلایدشو: تنوع خیره کننده‌ای از زنبورها

دیدگاه‌تان را بنویسید: