بگونیا

برگ‌های آبی به گیاهان کمک می‌کند نور بیشتری از خورشید بگیرند

تقریبا تمام زندگی زمین وابسته به توانایی گیاهان در تبدیل نور به انرژی شیمیایی است. کلروپلاست‌ها، این کارخانه‌های کوچک که مسئول انجام این کار هستند، کارشان بسیار منفعلانه به نظر می‌رسد: آنها جایشان می‌نشینند و نوری که به آنها خورده می‌شود را جذب می‌کنند.

اما همیشه وضع این گونه نیست. گروهی از پژوهشگران بریتانیایی امروز در Nature Plants گزارش دادند که نوعی بگونیا یافته‌اند که عناصر جذب نور در برگ‌ها را مرتب می‌کند تا نور بیشتر جذب شود.

کلوروپلاست‌ها معمولا حاوی محفظه متصل به دو غشا خارجی و داخلی هستند که تیلاکوئیدها صدا زده می‌شود. تیلاکوئید‌ها بالای پشته دیگری هستند که آرایشی تا حدودی تصادفی دارند.

در بگونیا بی، این پشته‌ها منظم‌تر هستند و چیزی به نام بلورهای فوتونی ایجاد می‌شود. این آرایه‌های بلوری به شدت نور آبی منعکس می‌کنند، و یک تابش رنگین کمانی را می‌دهند.

اما مهم‌تر اینکه، آنها بیشتر روی طول موج‌های سبز و قرمز نور در دستگاه جذب انرژی برگ‌ها تمرکز می‌کنند. در نتیجه این بگونیا بی، ۱۰ درصد بیشتر از دیگر ساکنین جنگل‌های کم ارتفاع انرژي جذب می‌کند.

شاید این مقدار زیاد به نظر نرسد، اما بگونیا بی، زیر سایه‌های ضخیم درختان مالزی زندگی می‌کند، این انرژی اضافی به این گیاهان انرژی مورد نیاز برای رقابت در جذب انرژی را می‌دهد.

منبع: ساینس

مطالب مرتبط

حالت‌های چهره مانند ترس همه جای دنیا به یک شکل نیستند

عجایب فضا: گروهی ادعا می‌کنند که کشوری فضایی درست کرده‌اند

عکس عجیب و غریب صورت جنین ماهی ۴ روزه برنده رقابت عکاسی جهان کوچک نیکون شد

دیدگاه‌تان را بنویسید: