چشم عقاب

با این لنزهای دوربین می‌توان مثل عقاب دید

داشتن چشم‌های عقاب می‌تواند چقدر شگفت انگیز باشد؟ به زودی جراحان و جاسوسان می‌توانند آن را پیدا کنند. به لطف یک لنز دوربینی جدید می‌توانید مانند چشم‌های عقاب  چیزهایی که فقط کمی از دانه‌های نمک بزرگتر هستند را ببینید.

دانشمندان چندین سال پیش با فکر کردن به ابزارهای جاسوسی شروع به کار کردن روی میکرو لنزها کردند، در  نسخه‌های جدید میزان تمرکز و دید افزایش داده شد. اما این نسخه جدید که در پلاستیکی با پرینتر سه بعدی قرار گرفته  مانند چشمان عقاب عمل می‌کند. این گزارش امروز در ژورنال پیشرفت‌های علم منتشر شد.

این دوربین به جای یک لنز از چهار لنز استفاده می کند که هر کدام در فواصل کانونی مختلف تنطیم شده و روی یک ریز تراشه تصویرخوان که داده‌ها را از هر چهار لنز به یک تصویر واحد تبدیل می‌کند قرار داده شده‌اند.

این میکرولنزها  از چیزی به نام foveated vision  تقلید می‌کنند. دید فاویتید اجازه می‌دهد تا شکارچی میدان وسیعی با وضوح کم را ببیند و در همان زمان روی یک شی با وضوح بالا تمرکز کند.

انسان می‌تواند این کار را انجام دهد چون حفره چشم (گودال کوچکی در پشت چشم‌ها که با سلول‌های حساس به رنگ که مخروط نامیده می‌شوند بسته بندی می‌شود) تنها در جایی قرار دارد که نور مستقیما به مخروط ضربه می‌زند که موجب بالا رفتن وضوح وضوح می‌شود.

عقاب‌ها حفره‌های بسیار عمیق با مخروط‌های فراوان دارند. به همین دلیل است که چشمان عقاب برای توصیف دید عالی استفاده می‌شود.

اما این تراشه هنوز محدودیت‌هایی دارد: وضوحشان پایین است و تراشه برای کاربردهایی چون جراحی بسیار بزرگ است. به علاوه چندین ساعت طول می‌کشد تا هر لنز، چاپ سه بعدی انجام بدهد. اما زمانی که این محدودیت‌ها کم رنگ‌تر می‌شوند احتمالا لنزهای بسیار کوچکی طراحی می‌شود که می‌توان درون رگ‌ها تعبیه ساخت.

منبع: ساینس

دیدگاه‌تان را بنویسید: