باب دیلن

باب دیلن ترانه‌سرای محبوب دانشمندان به تازگی برنده جایزه نوبل شد

یکی از خوانندگان و موسیقی‌دانان مورد علاقه دانشمندان به تازگی موفق شد جایزه نوبل ادبیات را کسب کند. باب دیلن، کسی که اشعارش در صدها و مقاله و نوشته پژوهشی بیوپزشکی نقل، تفسیر یا استناد شده است، برای ایجاد بیان شعری تازه در موسیقی آمریکا برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۶ شد.

حتی برای پژوهشگرانی که متولد دهه‌های بعدی این نوازنده ۷۵ ساله هستند، ردیف‌های دیلن همیشه جوان به نظر می‌رسند. در آنالیزی که در ۲۰۱۵ در ژورنال BMJ با جستجو در پایگاه‌های ژورنالهای بیوپزشکی مدلاین صورت گرفت مشخص شد که ۲۷۲ بار بالقوه به سرودهای دیلن استناد شده است؛ مولفان ۲۱۳ بار به طور مستقیم به دیلن استناد کرده بودند. اولین استناد به دیلن در ۱۹۷۰ در ژورنال Practical Nursing ظاهر شد. سروده دیلن به نام «زمانه در تغییر است» به تنهایی در عنوان ۱۲ مقاله استفاده شده بود.

در ۲۰۱۴، گروهی از دانشمندان موسسه کارولینسکا سوئد در استکهلم نشان دادن که آنها که آنها چیزی نزدیک دو دهه بررسی می‌کردن که چه کسی به طور  پنهانی از سروده‌های دیلن در مقاله‌هایشان استفاده می‌کنند.  جان ولاندبرگ و ادی ویتزبرگ این کار را وقتی در ۱۹۹۷ مقاله آنها با عنوان «نیتریک اکسید و التهاب: پاسخی به دمیدن در باد» منتشر کردند، کار بررسی مقاله‌هایی که از سروده‌های دیلن استفاده می‌کردند شروع کردند.

این دانشمندان در مصاحبه مطبوعاتی در استکهلم گفتند:« اصلا تصور نمی‌کردیم تا این حد از سروده‌های دیلن در مقاله‌ها استفاده شود.» ویتزبرگ گفت:« وقتی می‌خواستم مقاله‌ای در رابطه با اندازه‌گیری گاز نیتریک اسید در دستگاه تنفسی و روده بنویسم … این عنوان به ذهنم رسید و واقعا مناسب بود.

ویتزبرگ همچنین گفت: «دیلن واقعا شایسته جایزه نوبل ادبیات است.»

منبع: ساینس

دیدگاه‌تان را بنویسید: