ژئوگلیف

این کنده‌کاری مرموز غول پیکر تاثیر اندکی بر محیط زیست داشته است

سال‌ها قبل از ورود اروپاییان به آمریکا، مردم ساکن  غرب برزیل صدها شکل هندسی بزرگ روی زمین هک کرده‌اند. چنین آثار اسرار آمیزی مانند تصویر بالا در ایالت برزیلی اکا در نزدیکی ریو برانکو کشف شده که ژئوگلیف نام دارد. این ژئوگلیف‌ها از معدود سرنخ‌هایی هستند که نشان می‌دهد جوامع پیچیده قبلی ممکن است زمانی جنگل‌های بارانی آمازون را اشغال کرده بوده باشند.

مرکبی از گودل‌هایی که دقیقا در چندین دایره و مربع قرار گرفته و تا ۳۰۰ متر کش داده شده است. این محوطه که تنها پس از قطع درختان اطراف آن کشف شد این نکته را به دانشمندان یادآوری می‌کنند که ممکن است ساکنان قبلی نیز به جنگل زدایی دست زده باشند.

برای دانستن تاثیر ژئوگلیف‌ها بر محیط زیست، تیمی از دانشمندان هسته‌های طولانی خاک را از دو محل ژئوگلیف در غرب برزیل استخراج کردند و چگونگی بازسازی زندگی گیاهی که در طول سالیان طولانی انجام شده را بررسی کردند. با بررسی‌ها دانشمندان نقطه‌ای در بقایای ذغال بین ۲۳۰۰ تا ۱۴۰۰ سال پیش یافتند که نشان می‌دهد سازندگان ژئوگلیف برای حک اشکال روی زمین جنگل‌ها را می‌سوزاندند.

اما این جنگل زدایی دوامی نداشت. زمانی که تکه‌ای از جنگل‌های آمازون از بین می‌رفت به سرعت چمن‌ها در فضاهای باز رشد می‌کردند. یعنی اینکه در زمان سازندگان ژئولیف‌ها جنگل‌زدایی در قسمتی از جنگل فورا جبران می‌شد. چون هسته‌های بامبو و خرما و نسبت ایزوتوپ کربن در خاک سازگار با درختان بلند بود. این گزارش امروز در ژورنال مقالات آکادمی علوم منتشر شد.

این نشان می‌دهد که سازندگان ژئوگلیف‌ها تنها جنگل زدایی کوچک و موقتی برای ساخت اسکال خود انجام دادند. محققان همچنین گزارش دادند که در واقع بسیاری از ژئوگلیف‌ها به دلیل روییدن جنگل در آنها قابل مشاهده نیستند. بنابراین آنها نتیجه گرفتند که تاثیر زیست محیطی ژئولیف‌ها به اندازه‌ای کم است کهنمی‌توان آنها را با تاثیر جنگل زدایی امروزی آمازون که آن را در معرض خطر قرار داده است مقایسه کرد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: