تفاوت مغز زنان و مردان

این مطالعه برخی از تفاوت‌های قابل توجه در مغز زنان و مردان را یافته است

آیا تفاوت‌های کالبدی مانند اندام جنسی، موی صورت، و از این دست موارد به مغز ما گسترش پیدا کرده است؟ پاسخ به این سوال دشوار و بحث برانگیز بوده است. اکنون بزرگترین مطالعه تصویربرداری از مغز  بعضی از الگوهای خاص جنسی یافته است، اما در کل شباهت‌ها بیشتر از تفاوت‌ها بوده است. این کار سوالات جدید در مورد اینکه چگونه تفاوت‌های جنسی ممکن است روی هوش و رفتار تاثیر بگذارد را افزایش می‌دهد.

برای دهه‌ها، دانشمندان متوجه شده‌اند که به طور میانگین، مغز مردها گرایش به کمی حجیم‌تر بودن نسبت به زنان دارد، حتی زمانی که اندازه بدن میانگین بزرگتر مردها هم اصلاح شد این تفاوت وجود داشت. اما ثابت شده که حیله‌ها و نیرنگ‌های بد در مغزهایی است که حجم کوچکتر یا بزرگتری دارند. چون نتیجه‌گیری در مقیاس بزرگ ممکن نبود، بیشتر مطالعه‌ها تعداد نمونه‌هایشان کوچک -معمولا کمتر از ۱۰۰ مغز- بود.

در این مطالعه جدید، تیمی از پژوهشگران به رهبری روانشناسی به نام استوارت ریتچی، فوق دکترایی در دانشگاه ادینبورگ، تمرکزشان را روی داده‌های حاصل از مطالعه یو کا بیوبناک، یک مطالعه زیست پزشکی بلند مدت از زندگی مردم در بریتانیا با ۵۰۰ هزار شرکت کننده-  گذاشتند. زیر مجموعه‌ای از این شرکت‌ کنندگان با استفاده از ام.آر.آی تحت اسکن مغزی قرار گرفتند. در ۲۷۵۰ زن و ۲۴۶۶ مرد با سن‌های میان ۴۴-۷۷ سال، ریتچی و همکارانش حجم ۶۸ ناحیه درون مغز و همچنین ضخامت قشر مغزی که لایه بیرونی چین‌دار مغز است و پنداشته می‌شود که برای هوشیاری، حرف زدن و زبان، حافظه، درک و دیگر کارکردها مهم باشد، را بررسی کردند.

با تطابق سن‌ها، به طور میانگین آنها دریافتند که قشر مغزی در زنان به طور قابل توجهی ضخیم‌تر از مردان است. قشر ضخیم‌تر با نمره‌های بالاتر در آزمون‌های هوش شناختی و در آزمون‌های هوش عمومی مرتبط است. با این حال مردان حجم مغزی بزرگتری در هر ناحیه‌ای که آنها بررسی کردند از جمله هیوکامپ (هیوکامپ نقش گسترده‌ای در حافظه و آگاهی فاصله‌ای دارد)، آمیگدال (احساسات، حافظه، و تصمیم‌گیری)، و تالاموس (پردازش و انتقال درست اطلاعات حسی به دیگر بخش‌های مغز) دارند.

زمانی که این پژوهشگران اعداد را برای نگاه کردن به نواحی قشری مرتبط با اندازه کلی مغز تنظیم کردند، این مقایسه‌ها نزدیکتر شد: تنها ۱۴ ناحیه وجود دارد که در آن مردان حجم مغز بالاتر و ۱۰ ناحیه وجود دارد که زنان حجم مغز بالاتری دارند.

حجم و ضخامت قشر مغز بین مردان تفاوت بیشتری نسبت به بین زنان دارد، این پژوهشگران این ماه در مقاله‌ای پست شده در سرور بیو رکسیو ،که مقاله آنها را قبل از آنکه داوری شود در دسترس قرار می‌دهد، گزارش دادند.

این کار جذاب است چون مطالعات قبلی که جنسیت و آزمون‌های آی.کیو را بررسی کرده‌اند را منظم می‌کند. «یافته‌های مطالعات قبلی هیچ تفاوت میانگینی در هوش ندارند، اما مردها متغیرتر از زنان هستند،» ریتچی گفت. « این یافته ما که مغزهای شرکت‌ کنندگان مرد در بیشتر موارد متغیرتر از مغزهای شرکت‌ کنندگان زن بود، بسیار جالب است. این متناسب با بسیاری از شواهد دیگر است که به نظر می رسد به این اشاره کند که مردان از لحاظ ذهنی و فیزیکی با متغیرتر می‌شوند.»

علی رغم الگوهای مرتبط با جنسیت این مطالعه، این پژوهشگران همچنین پوشش قابل ملاحظه‌ای بین مردان و زنان در حجم مغز و ضخامت قشر مغزی ،که می‌توانید در سر پیدا کنید، یافته‌اند. به عبارتی دیگر تنها با نگاه کردن به بعضی از اسکن‌های مغز گلچین شده از این مطالعه پژوهشگران به سختی می‌توانند تعیین کنند که آیا این اسکن مغز یک زن یا یک مرد است. این نشان می‌دهد که مغزهای هر دو جنس بیشتر از اینکه با هم متفاوت باشند به هم شبیه هستند.

این مطالعه جنسیت شرکت کنندگان را با تطابق دادن تفاوت‌های زیستی مرد و زن محاسبه نکرد.

وسعیت این مطالعه نتایجش را متقاعد کننده می‌سازد، این را آمبر رویگبورک، دانشمند علوم اعصاب دانشگاه کمبریج در بریتانیا و کسی که تفاوت‌های جنسبت در مغز را بررسی کرده است گفت. «حجم مغزی بزرگتر در مردها و ضخامت قشری بالاتر در زن‌ها متناسب با دیگر پژوهش‌های قبلی است. اما مطالعه‌های قبلی اندازه نمونه‌گیریشان کوچک بود.»

رویگبورگ به یکی از عواملی که باید در پژوهش‌های آینده رویش کار کرد اشاره داشت:‌ یائسگی. بسیاری از زنان در این مطالعه طیف سنی‌ها آنها در مرحله یائسگی بود، و قبلا نشان داده شده است که نوسانات هورمونی بر ساختار مغز تاثیر می‌گذارد. این ممکن است در تفاوت‌های جنسی اشاره شده در این مطالعه نقش داشته باشد، او گفت.

بحث برانگیز و هنوز هم مغشوش، سوال این است که این الگوها چه معنایی برای هوش و رفتار دارند. اگر چه فرهنگ عامه مملو از مثال‌های فرضی تفاوت‌های رفتار و هوش میان جنس‌ها است، تنها تعداد کمی از آنها مانند خشونت فیزیکی بیشتر در مردان توسط پژوهش‌های علمی تایید شده است.

برای یک لحظه، ریتچی گفت که کار او مجهز به پاسخ‌هایی چون سوالات تند نبوده است. او بر روی توصیف دقیق تفاوت‌ها در مغز مرد و زن متمرکز بوده است، نه بررسی کردن آنچه که شرکت‌ کنندگان در موردش فکر می‌کنند.

دیدگاه‌تان را بنویسید: