کاغذ

این تصاویر روی کاغذهای آینده ایجاد می‌شوند

رسانه دیجیتال ممکن است در جامعه امروز متداول باشد، اما گاهی وقت‌ها یک صفحه نمایش الکترونیک وجود ندارد. میانگین کارمندان اداری هنوز هزاران صفحه کاغذی را سالیانه چاپ می‌کنند و پوسترها و بنرهای بزرگ در کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌ها باقی می‌ماند. در تلاشی برای کاهش تاثیرات زیست محیطی ساخت و حمل و نقل کاغذ، پژوهشگران یک سطح کاغذ مانند که می‌تواند چاپ شود و بیش از ۴۰ بار بدون اینکه کیفیتش از دست برود رویش نوشت و پاک کرد را ایجاد کردند.

این غشای انعطاف پذیر از اکسید تنگستن – این ماده در پنجره‌های هوشمند که مقدار عبور نور خورشد و گرما را تنظیم می‌کنند استفاده می‌شود- و یک پلیمر محلول آبی ساخته شده است. سطح «چاپ شده» انتخابی با قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش موجب می‌شود تا اکسید تنگستن بی‌رنگ به رنگ آبی مایل شود. این تغییر رنگ تنها چند ثانیه طول می‌کشد و بسیار سریعتر از سطوح قابل نوشت آزمایش‌های قبلی است. این الگوی چاپ شده (برای مثال تصویر) به طور طبیعی در طول زمان در مجاورت با اکسیژن محو می‌شود، اما تا چند روز در شرایط جوی عادی قابل دیدن است. این غشاها در کمتر از نیم ساعت در مجاورت با اُزون یا گرما بی‌رنگ می‌شوند. این تیماین نتایج را در ژورنال مواد کاربردی و رابط کاربری گزارش دادند.

این پژوهشگران بیان کردند که تجاری سازی این فناوری تقریبا ساده است. مواد خام مورد نیاز برای ساخت غشاها همگی در صنایع وجود دارد، و لامپ‌های اشعه فرابنفش معمولا برای استریلیزه کردن خوراکی‌ها و تجهیزات استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط

شلوار‌های آبی رنگ جینی کنونی ممکن است ۶۰۰۰ سال قبل در پرو استفاده شده باشد

برگ‌های آبی به گیاهان کمک می‌کند نور بیشتری از خورشید بگیرند

دیدگاه‌تان را بنویسید: