اولین عکس رنگی میکروسکوپ الکترونی

اولین عکس رنگی گرفته شده با میکروسکوپ الکترونی را ببینید

تصور کنید که کل زندگی‌تان را با دیدن دنیایی سیاه و سفید صرف کرده‌اید و سپس برای اولین بار یک گلدان گل رز را با تمام رنگ‌هایش می‌بینید. این نوع چیزی است که دانشمندان برای اولین بار تصویر چندرنگی سلول‌ها را با استفاده از میکروسکوپ الکترونی گرفتند.

میکروسکوپ‌های الکترونی می‌توانند یک شی را ۱۰ میلیون بار بزرگتر ببینند و به محققان اجازه می‌دهند عملکرد داخلی یک سلول یا چشم مگس را به دقت بررسی کنند، اما تا کنون تنها می‌توانستند در رنگ‌های سیاه و سفید آنها را ببینند.

در طی ۱۵ سال تلاش مداوم، دانشمندان با استفاده از سه نوع فلز خاکی کمیاب که لانتانیدها صدا زده می‌شوند، در اسلاید میکروسکوپی روی سلول‌ها لایه‌ی دیگری کشیدند. هر بار که فلزی الکترونی از دست می‌دهد، این میکروسکوپ آن را تشخیص می‌دهد و آن را به عنوان یک رنگ مصنوعی منحصر به فرد ثبت می‌کند.

بنابراین این پژوهشگران تنها می‌توانند سه رنگ – سرخ، سبز و زرد- تولید کنند. این گزارش امروز در ژورنال زیست‌شناسی شیمیایی سلولی منتشر شد.

با این حال استفاده از این رنگ‌ها تمرکز قوی را ایجاد می‌کند که تصاویر سیاه و سفید به سادگی نمی‌توانستند این کار را به انجام برسانند. برای مثال این تیم می‌توانند رشته‌ای از پروتئین‌های فشرده شده در میان غشای سلولی (تصویر بالا) را با جزئیات بیشتری از دانشمندان قبلی ببینند.

پژوهشگران امیدوارند با چند ترفند و اضافه کردن چند یون فلزی دیگر، بتوانند سه یا چهار رنگ دیگر را به این مخلوط اضافه کنند و دقت عکس‌ها را بالا ببرند.

منبع ساینس

مطالب مرتبط

شلوار‌های آبی رنگ جینی کنونی ممکن است ۶۰۰۰ سال قبل در پرو استفاده شده باشد

دیدگاه‌تان را بنویسید: