فرزانگی

افرادی که در طبقات اجتماعی پایین‌تر هستند عاقل‌ترند، مطالعه جدید نشان می‌دهد

تناقضات، درگیری‌ها و بحث و جدل‌ها آشکارا در جامعه مدرن وجود دارند. «چقدر احتمال دارد که ما در یک بحث و درگیری عاقلانه رفتار کنیم؟ و تا به حال چقدر عاقلانه رفتار کرده‌ایم؟» این‌ها سوالاتی است که ایگور گروسمن، یکی از روانشناسان اجتماعی در دانشگاه واترلو در کانادا پرسید.

او ادعا می‌کند که هوش به تنهایی نمی‌تواند تضادها را حل کند، بلکه فرزانگی و عقل‌مندی است که این کار را انجام می‌دهد. فرازانگی که از آن به عنوان عقل مندی و حکمت یاد می‌شود توانایی متقاعد کردن دیگران برای به دست آوردن سازش و مصالحه است که بر طبق تحقیق جدید که توسط گروسمن و همکارانش انجام شده است این ویژگی بیشتر در کسانی رشد می‌کند که در طبقات فقیر و کارگر جامعه قرار دارند.

«این کار نمایشی از لبه علم در زمینه پژوهش‌های فرزانگی است» این گفته ارندا جیویوکرمه، روانکاو اجتماعی در دانشگاه ویک فورست است.

برای انجام این مطالعه، گروسمن و دانشجوی کارشناسی ارشدش، ژوستین بریزنا شروع به کار کردن روی یک آزمون دو بخشی کردند. ابتدا، آنها از ۲۱۴۵ نفر از سرتاسر ایالات متحده خواستند تا یک پرسشنامه را به صورت آنلاین پاسخ دهند. از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا تناقضات اخیر که با بعضی از اشخاص، مانند سر و کله زدن با همسرشان یا بحث کردن با یک دوست داشته‌اند را به خاطر آورند. آنها سپس به ۲۰ سوال مربوط به نوع تناقض پاسخ دادند: از جمله این سوالات: «آیا تا حالا دیدگاه طرف سوم را در نظر گرفتید؟»«چقدر دیدگاه‌های طرف مقابلتان را درک کردید؟» و «آیا در نظر گرفتید که ممکن است شما اشتباه بکنید؟»

گروسمن و بریزنا داد‌ها را دسته‌بندی کرده و  به شرکت کنندگان یک نمره «استدلال عاقلانه» مبتنی بر پاسخ‌هایشان و یک نمره «طبقه اجتماعی» اختصاص دادند. آنها دریافتند که افراد با نمرات طبقه احتماعی پایین – افرادی با درآمد کم، آموزش کم، و نگرانی‌های بیشتر در مورد پول – نمره استدلال عاقلانه‌یشان دو برابر و بالاتر از افراد با طبقات اجتماعی بالا است. طیف سطوح درآمد و آموزش از طبقات کارگر تا طبقات میانه به بالا؛ نه زیاد مرفه و نه زیاد فقیر در این مطالعه ارائه شده بود.

در بخش دوم این آزمون، این دو پژوهشگر ۲۰۰ فرد را از پیرامون شهرهای آن آربر و میشیگان برای گرفتن تست آی.کیو و خواندن سه نوشته ستون پیشنهایDear Abby  به کار گرفتند. برای مثال در یکی از نوشته‌ها در مورد انتخاب جهت‌هایدر یک بحث و جدل میان دوستان صمیمی پرسیده شده بود. سپس هر شرکت کننده با یک مصاحبه‌گر در مورد اینکه چگونه وضعیت‌های معین در این نوشته‌ها بازی می‌کنند گفتگو کردند. پنلی از نمره‌های داده شده به پاسخ‌های این افراد مبتنی بر انواع سنجه‌های استدلال منطقی تهیه شد. در مثال بالا، تفکر در مورد اینکه چطور یک شخص بیرون از بحث ممکن است این تضاد را ببیند نکاتی را نسبت به فرزانگی به دست آورد که تنها به دیدگاه شخص تکیه نمی‌کرد.

مانند نتیجه بخش اول این آزمون، افراد در طبقات اجتماعی پایین تر همواره نمره استدلال منطقی بالاتری از افراد در طبقات اجتماعی بالاتر به دست آوردند، این پژوهشگران امروز در مجموعه مقالات انجمن  سلطنتی منتشر کردند. در این آزمون نمره آی کیو تاثیری بر استدلال منطقی نداشت.

این یافته‌ها با اهمیت هستند، جیویوکرمه گفت، همچنان افرادی که در محیط‌ با طبقه اجتماعی پایین بزرگ می‌شوند روی منابع اشتراکی و عمومی به نسبت بیشتر از افراد در طبقات میانه تکیه دارند، و بدین صورت تکنیک‌های اجتماعی تضاد با همتایانشان را صاف می‌کند. در مقابل افراد در طبقات میانی گرایش به تمرکز روی آموزش دارند که نمره‌های آی کیو آنها را بهبود می‌دهد، اما این افراد تلاشی برای به دست آوردن مهارت‌های حل تضاد ندارند، گروسمن گفت.

اگر می‌خواهید استدلال عاقلانه در خود قوی کنید، گروسمن توصیه می‌کند از زبان سوم شخص برای فکر کردن در مورد تضادها استفاده کنید. این شما را مجبور می‌سازد تا وضعیت‌های که طرف دیگر می‌بیند را ببینید. و وضعیت‌هایی را جستجو کنید که تجربه‌ها و انتظارات خودتان در کانون توجه قرار نگیرد.

در آخر گروسمن می‌خواهد این مطالعه را با بررسی روی فرزانگی در افراد با طبقات اجتماعی به شدت بالا و به شدت پایین توسعه دهد. او می‌گوید عاشق مصاحبه کردن با دونالد ترامپ است.

دیدگاه‌تان را بنویسید: