ربات نرم‌تن

«اختابات» اولین ربات نرم‌تن دنیا

هشت پاها به انگلیسی اختاپوس به در رفتن معرف هستند. تا دشمنی نزدیک خودشان احساس می‌کنند فوری فشرده می‌شوند و به راحتی لیز می‌خورند. محققان از این سربازان حیله‌گر خوششان آمده است، و اولین ربات نرم‌تن را اختابات “octobot” نام نهادند.

سطح خارجی این ربات از سیلیکون ساخته شده و به اندازه کف دست است. در ربات‌های نرم‌تن قبلی ابزار سختی چون باتری و سیم را می‌شد دید، اما اختوبات از مخزن کوچک پراکسید هیدروژن به عنوان سوخت استفاده می‌کند. وقتی که پراکسید‌های هیدروژن بلورهای تعبیه شده در اختوبات را پوشاندند، در نتیجه واکنش شیمیایی گازی تولید می‌شود که بازوهای اختوبات را باد و منعطف‌پذیر می‌کند.

همان‌طور که در نیچر توضیح داده شده است، جریان گاز از طریق یک سری اتاق‌های پنوماتیک سه بعدی که به ۸ بازوی ربات متصل است باعث می‌شود ربات در آب منعطف پذیر باشد.

در طول این پروژه، محققان هزاران اختابات آزمایشی را ایجاد کردند، و سطح پنوماتیک با دقت فراوان اندازه‌گیری می‌شد تا زمانی که به نتیجه دلخواه‌شان رسیدن و اختوبوت را رونمایی کردند.

اختابات کنونی هنوز محدودیت‌هایی دارد، بعد از ۴ تا ۸ دقیقه فعالیت سوختش تمام می‌شود و نمی‌تواند به هر جهت خاصی حرکت کند. محققان اکنون سعی دارند حسگرهایی برای این ربات ایجاد کنند که بتواند اشیا را شناسایی و به آنها نزدیک یا از آنها دور شود.

در طراحی اولیه حرکات این ربات در جهت بالا و پایین است و همچنین می‌تواند میزان مصرف سوختش را به اندازه‌ای فعالیتش تنظیم کند.

به عنوان پیشرفتی در زمینه رباتیک نرم، دانشمندان فکر می‌کنند از این ربات برای جستجو دریایی و امداد و نجات، سنجش درجه حرارت اقیانوسی، و نظارت‌های نظامی بتوان استفاده کرد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: