گرگ

آیا بعضی از گرگ‌ها مانند سگ اهلی می‌شوند؟

هزاران سال پیش اتفاق افتاده و ممکن است باز اتفاق بیفتد: گرگ‌های نقاط مختلف دنیا ممکن است در مسیر تبدیل شدن به سگ قدم گذاشته باشند. این نتیجه مطالعه جدید است که دریافته این حیوانات به طور قابل افزایشی  چارپایان اهلی و زباله‌های انسانی را به جای طعمه‌های وحشی می‌خورند، و در بعضی از مناطق دارند به جهان انسان‌ها اینچ به اینچ نزدیک‌تر می‌شوند. با توجه به جامعه صنعتی امروز، این نزدیکی می‌تواند درگیری‌های میان انسان‌ها و گرگ‌ها را افزایش بدهد و عواقب ناگواری برای هر دو به همراه داشته باشد.

«این یک مطالعه فکری  و یک کار پایه‌ای خوب است که نشان می‌دهد چگونه رژیم غذایی می‌تواند موجب تغییر یک شکارچی بزرگ شود.» این گفته لی دوگاتکین، زیست‌شناس تکاملی دانشگاه لوئیزویل است که درگیر این مطالعه نبود.

برای یافتن اینکه گرگ‌های خاکستری چگونه با خوردن غذاهای انسانی ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند، توماس نیوسام، زیست‌شناس تکاملی دانشگاه دیکن در ملبورن در استرالیا و همکارانش به بررسی مطالعاتی پرداختند که  بررسی کرده بودند چه اتفاقی برای دیگر گوشتخواران بزرگ که نزدیک به انسان زندگی می‌کردند افتاده است. برای مثال شیر‌های آسیایی در منطقه محافظت شده گیر در غرب هند در درجه اول چارپایان اهلی را می‌خورند و نسبت به انسان کم‌تر تهاجمی هستند به گونه‌ای که گردشگران می‌توانند هنگامی که آنها ایستاده هستند آنها را ببینند. روباه‌های سرخ که در نزدیک مناطق مسکونی زندگی می‌کنند بیشتر باقی‌ مانده‌های غذایی را می‌خورند و خرس‌های سیاه آمریکای شمالی که ناهارشان زباله‌های انسانی است به احتمال زیاد در سنین جوانی می‌میرند چون مردم آنها را می‌کشتند.

مطالعه ۲۰۱۴ نیوسام روی جمعیت دینگو در بیابان تانامی استرالیا نشان داد که تعدادی از این سگ‌های وحشی که آشغال‌های غذایی نزدیک یک مرکز مدیریت مواد زائد می‌خوردند چاق و کم‌تر تهاجمی‌تر شده بودند و بیشتر با سگ‌های محلی جفت گیری می‌کردند، به عبارتی «خود سگ محلی» شده بودند. نیوسام می‌گوید، این سگ‌های وحشی حالا راحت‌‌تر در تله‌هایی که برایشان پهن شده بود می‌افتادند و جالبتر اینکه یک خوشه ژنتیکی جدید در این دینگوهای زباله‌ خور تشکیل شده بود که در دیگر دینگو وجود نداشت، این یک گام کلیدی در شکل گیری یک گونه جدید است.

آیا این اتفاق برای گرگ خاکستری نیز می‌افتد؟ نیوسام می‌گوید، کاملا شرایط مهیا است، وی اشاره کرد که اکنون ۳۲ درصد رژیم غذایی گرگ‌های خاکستری سراسر دنیا غذاهای انسانی است. این حیوانات اکنون در مناطق دور افتاده اوراسیا و آمریکای شمالی هستند، با این حال شماری از آنها به نقاط توسعه یافته‌تر آمده‌اند. گرگ‌ها در یونان عمدتا خوک، بز، و گوسفند می‌خورند، در اسپانیا غداهای عمده آنها اسب و دیگر چارپایان محلی است؛ و گرگ‌های ایرانی به ندرت چیزی غیر از مرغ، بزهای خانگی، و زباله‌های غذایی می‌خورند. «بر اساس اتفاقی که برای دیگر گوشتخواران بزرگی که غذاهای انسانی می‌خوردند افتاد، ما فکر می‌کنیم که گرگ‌ها نیز تغییر می‌کنند،» نیوسام گفت.

رژیم غذایی جدید گرگ می‌تواند روی هر چیزی از اندازه دسته جمعی آنها گرفته تا رفتارهای اجتماعی آنها تاثیر بگذارد، این تیم امروز در ژورنال بیوساینس گزارش داد. مانند دینگوها،  این گرگ‌ها نیز احتمالا با سگ‌ها جفت گیری می‌کنند. نیوسام انتظار دارد همان‌طور که در دینگوها مشاهده شد این گرگ‌ها نیز شروع به دور شدن ژنتیکی از گرگ‌های شکاری کنند. چون پنداشته می‌شود که گرگ‌های باستانی با خوردن غذاها و مانده‌ غذاهای انسانی به سگ‌ها تکامل یافته‌اند، ممکن امروز ما نیز شاهد «ایجاد یک سگ جدید» باشیم، این فرضیه نیوسام است که می‌خواهد آن را با گرگ‌های ایالت واشنگتن در آمریکا آزمون کند.

اما همه متقاعد نشده‌اند. «من شک دارم که گرگ‌هایی که غذای انسانی می‌خورند اهلی شود،» این گفته رابرت واین، زیست‌شناس تکاملی و متخصص ژنتیک سگ در دانشگاه کالیفرنیا است. «این رژیم غذایی به احتمال زیاد موجب مرگ آنها می‌شود.« بر خلاف دینگوهای زباله‌خور که قلمرو محدودی دارند، گرگ‌ها هنوز قلمرو گسترده‌ای دارند که موجب می‌شود گرگ‌های زباله‌خور با احتمال کمتری از لحاظ ژنتیکی از مجموعه جمعیت‌شان منزوی شود، او گفت. بابکوت‌ها، کایوت‌ها، و دیگر حیواناتی که اخیرا در نزدیکی ما یکپارچه جمع شده‌اند به احتمال بیشتری اهلی می‌شوند، او گفت.

واین و نیوسام هر دو موافق هستند که اهلی شدن بهترین نتیجه برای همه این گونه‌ها نیست، بلکه باید زیستگاه‌ها و شکار‌های طبیعی آنها در جایی که دور از مردم، مانده‌های غذایی و زباله است بازسازی شود. اگر انسان بتواند آن را مرتب کند، ما یک سگ جدید نداریم، بلکه هنوز گرگ‌ها را داریم. نیوسام گفت.

دیدگاه‌تان را بنویسید: