برخورد ستاره ها

آسمان شبی در ۱۴۰۰ با برخورد دو ستاره درخشان می‌شود

تیمی از اخترشناسان پیش بینی جسورانه‌ای کرده‌اند: در سال ۱۴۰۰یک جفت از ستاره‌ها با هم ادغام و سپس منفجر می‌شوند و تبدیل به یکی از درخشان‌ترین اجرام آسمانی می‌شوند. این زمان مدت کوتاهی ادامه می‌یابد. پیش بینی چنین فجایع ستاره‌ای به شدت سخت است، اما آنها می‌گویند که این دو ستاره یک رقص خوبی با هم دارند که ناچارا در چند سال آینده به یکدیگر برخورد می‌کنند.

این پژوهشگران در ۲۰۱۳ مطالعه روی این دو ستاره را که عنوان KIC 9832227 شناخته شده‌اند. آنها دریافتند که به تدریج سرعت از مدار خارج شدن‌شان بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود که این دلیلی بر نزدیک شدن این دو ستاره به یکدیگر است. این دو ستاره‌ها به قدری به یکدیگر نزدیک هستند که در محدوده فضای اشتراکی بین هم قرار گرفته‌اند.

رفتار KIC 9832227 یاد‌آور زوج‌های ستاره‌ای عقرب V1309 است که پس از اشتراک فضایشان نزدیکی آنها به یکدیگر سریعتر و سریعتر شد و در ۲۰۰۸ به طور غیر منتظره‌ای منفجر شدند.

اکنون پس از دو سال مطالعه دقیق برای تایید چرخش شتاب و پاسخ دادن به دیگر ابهامات و فرضیه‌ها این تیم پژوهشگر امروز در نشست سالانه انجمن اخترشناسی آمریکا گزارشی را منتشر کرد که این دو ستاره به عنوان «نواختر سرخ» منفجر می‌شود. نواختر سرخ به انفجار ترکیب دو ستاره گفته می‌شود.

دانشمندان به بررسی این دو ستاره ادامه می‌دهند تا اطلاعات بیشتری از اینکه چگونه این مارپیچ مرگ در نواختر سرخ به پایان می‌رسد به دست آورند.

علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی می‌توانند به مطالعه این قضیه بپردازند. هنگام برخورد آنها به یکدیگر می‌توانیم از تماشایش لذت ببریم.

دیدگاه‌تان را بنویسید: